Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Foliere spoiler, capota si parbriz cu folie transparenta 100% - legal?

vladb
 Share

Question

Doresc sa protejez vopseaua masinii, si parbrizul foliind partea din fata a masinii cu o folie transparenta 100% - am inteles ca exista asa in urma unor discutii telefonice la diverse ateliere care asigura folierea masinii.

Am citit tot topicul despre foliere si am cautat pe net legile si am inteles urmatoarele:

1. nu pot schimba culoarea masinii la peste 30% din suprafata ei - nu se aplica in acest caz pentru ca nu vreau sa schimb culoarea

2. nu pot micsora gradul de transparenta a parbrizului - nu doresc sa micsorez in nici un fel gradul de transparenta, doar sa-l protejez de ciobituri

3. am nevoie de folie omologata rar, si sa port cu mine actele care dovedesc acest lucru, pe care sa fie inscrise seria masinii si unitatea care a facut aplicarea/omologarea foliei

4. daca nu aplic folie pe parbriz, si cea aplicata in partea din fata a masinii e transparenta, nu am nevoie sa merg la rar

Puteti sa imi confirmati/infirmati ca ceea ce am inteles e corect?

Multumesc frumos pentru timpul acordat

Vlad

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

eu unul sunt de acord cu cele expuse de tine dar mentionez ca vei renunta singur la ideea de a pune folie pe parbriz, nu mi se pare in regula pentru ochii tai, iar de transparenta 100 % ma indoiesc. Aplicand folia si pe capota autoturismului ai ocazia sa deteriorezi vopseaua cand vei fi nevoit sa o dai jos si se vor cunoaste diferentele de uzura intre vopseaua de pe capota si celelalte componente ale autoturismului.

Edited by 25tess

• 0

Multumesc frumos pentru sfaturi (nu ma gandisem la diferenta de culoare care poate apare in timp) si pentru timpul pierdut cu scrierea mesajului, voi continua sa ma documentez si sa caut pe cineva care a facut asta pentru a vedea un rezultat.

O zi buna si servici usor!