Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenintări de la vecini

turaco
 Share

Question

Stimati domni,

Ce se poate face in cazul in care te muti intr-un loc si dedesupt ai un vecin hipersensibil, care este deranjat de mersul tau prin propria casa + alte zgomote ce apar in mod nomal intr-o locuinta ce este locuita?(nu ore tarzii, nu muzica, doar zgomote care cu totii le auzim de la vecinii nostrii si ce nu pot fi evitate)

Se lasa cu amenintari la adresa locatarului si a familiei, apoi cu menintarile prietenilor vecinului si pe urma se adauga si cativa pumni din partea lor, vecinul avand grija sa stea deoparte.

Profilul vecinului: "smecher" cu prieteni, masini si tot tacamul

Profilul locatarului: linistitit, introvertit si acum efectiv terorizat de ce se poate intampla mai departe (poate avea si probelem de sanatate din cauza fricii)

Daca merge la politie si depune plangere ca e fost lovit ce se intampla mai departe?

Care sunt aspectele discutate de Politisti cu astfel de indivizi ce terorizeaza oamenii ce au nesansa sa se afle langa ei pentru ai convinge sa se potoleasca? De obicei la interventia Politiei se potolesc acesti oameni(greu poate fi numit om) sau locatarul risca sa fie lesinat in bataie de amicii vecinului?

Am mai citit pe acest forum ca Politia nu e baubau, insa cred eu ca exista si niste practici si proceduri care aplicate pot preveni ca oamenii sa fie rupti in bataie pe strada in astfel de situatii ce cred ca sunt destul de dese variind doar motivul pentru care esti amenintat.

Ce pateste vecinul daca locatarul este rupt in bataie, face plangere insa vecinul a avut grija sa nu se atinga de el si are grija sa nu existe nici martori?

Pot fi potoliti genul asta de indivizi sau mai bine fugi de iei cat poti indiferent de pierderile cauzate de o astfel de mutare fortata (chirii, amenajari, mutari)

Va rog sa nu luati propozitia anterioara ca un atac referitor la competenta unor oameni si /sau institutii.

E posibil ca in unele situatii poate nu exista metode legale de preventie, control penalizare.

De la o bataie crunta poti ramane infirm sau mort daca esti mai firav de de fel.

Multumesc.

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Infracţiunea de ameninţare, prevăzută la art.193 Cod Penal

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

• Upvote 1

• 0

In cazul infractiunilor de amenintare sau lovire, ancheta organelor de politie poate incepe doar la plangerea prealabila a partii vatamate. Deci, daca acel locatar este amenintat sau lovit, doar la plangerea lui prealabila organele de politie pot face ceva. Este conditia principala. Lipsa acelei plangeri inlatura caracterul penal al faptelor.

• 0

Da, imi dau seama ca trebuie facuta plangere. Problema e ce se intampla pe urma. Nici pedeapsa nu incalzeste prea mult locatarul. Scopul nu e sa pedepseasca ci sa se simta din nou in siguranta el si familia sa. Din experienta dvs "smecherii" se linistesc cand intervine Politia? sau victima isi ia bataie pana nu mai poate si de frica isi retrage plangerea si se duce in lumea larga, ramanand traumatizat psihic tot restul vietii.

• 0
  • Moderator

Si ce ai vrea tu, ma rog frumos, sa faca politia? Sa il terorizeze la randul sau pe "smecher"? Sa il bata, sa il joace pe cap pentru "siguranta" ta? Nu vei vedea asa ceva. Adevarata "teroare" se face din hartii, adica, sanctiuni contraventionale si dosare penale, per ansamblu, prin aplicarea legii.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Turaco nu ne putem da cu părerea obiectiv și nici nu ar fi corect, zic eu, atâta timp cât nu cunoaștem și părerea ”teroriștilor”. Este foarte bine cunoscut că toți oamenii datorită simțului de conservare, au obiceiul să descrie situația astfel încât fiecare din cei implicați să fie în postura de victimă. Mergi și depune plângerea la secția de poliție competentă teritorial și ai încredere în polițiști. Trebuie să înțelegi că polițiștii nu sunt pe rol de bodyguarzi și nici de ”bau bau” așa cum ai spus chiar tu. În plus dacă nu vei depune plângere să știi că acei polițiști nu pot visa ce ți se întâmplă.

• 0

Oh nu va suparati. Nu ma astept ca un politist sa devina garda de corp. Ceream o parere referitor la comportamentul "smecherilor" de la niste oameni care au avut deaface cu ei. La implicarea Politiei cedeaza si isi vad de treaba sau e mai bine sa te indepartezi de ei indiferent de costurile materiale?

Si chiar daca pare greu de crezut omul nu a fost calcat pe bataturi, nu i sa vorbit urat/arogant, doar i sa explicat ca nu are cum sa fie liniste perfecta intr-o casa locuita. Ca se aud zgomote de pasi cand e perfect liniste(nu mers incaltat, nu la 2 noaptea ) ca se aude apa cand faci un dus, ca din cand in cand mai zrangane un vas in chiuveta din cand in cand si doar rugat sa fie tolerant la astfel de zgomotele domestice ce sunt prezente peste tot la bloc.

Deci luand ca ipoteza situatia descrisa mai sus:

Sa plece indiferent de costurile materiale sau sa ramana deoarece exista sanse ca lucrurile sa se linisteasca?

• 0
  • Moderator

E greu de spus, unii se liniştesc iar alţii fac şi mai rău. Depinde foarte mult de educaţia fiecăruia şi de mediul în care a petrecut primii şapte ani din viaţă şi aşa mai departe.

• 0

Buna ziua.

Apelez la opinia dumneavoastra informativ inainte de a lua o decizie pentru viitor.

Situatia este un pic clasica. Locuim intr-un cartier relativ nou, cale de acces inca nedonata primariei, deci nu stiu daca este considerata domeniu public sau nu.

Undeva pe strada de acces mai sus mentionata, mai exact dupa mine si vecinul meu, se afla un tub de fier, burlan pus de cine a amenajat cartierul acum multi ani cu scopul de a egaliza apa de pe o parte pe alta atunci cand ploua, ninge si se acumuleaza foarte multa apa. Vecinul meu a astupat una din aceste guri din motiv ca apa ar veni aproape de gardul lui. Insa asta inseamna ca mai multa apa ar sta langa gardul nostru.

Acum 5 zile am scos eu aceasta blana. Ulterior in acea seara am fost sunat ( sunati ) de catre sotia vecinului in care facea extrem de urat. A fost ignorata, pentru a evita un scandal.

A doua zi, cand sotia se intorcea acasa impreuna cu soacra mea ( mama ei ) brusc au aparut si vecinii, tot in ton de scandal.

Stiu ca fiecare om are propriul lui mod de a exagera despre un eveniment, insa dansii vorbeau si se comportau extrem de urat. Inca ignorandu-i, cu un zambet pe buze, in timp ce descarcam niste flori din portbagaj, vecinul ( el ) facea din ce in ce mai urat. De aici a inceput problema.

A vazut pe camerele lui de supraveghere ca eu am luat respectiva blana, si a afirmat "daca il prindeam atunci si eram acasa ii rupeam picioarele". Eu tot ignorandu-l si zambind, a intervenit soacra spunand "eu l-am rugat sa o ia, rupe-mi mie picioarele". Aici a urmat urmatoarea afirmatiei, aceasta fiind "daca va mai prind ca desfundati teava va rup la toti picioarele" urmat de "va rup capul". Dupa au urmat cateva jigniri la adresa sotiei. Sotia este insarcinata in 6 luni, va imaginati ca s-a simtit amenintata exponential.

Nu am dorit sa intervin deoarece am un dosar vechi de 6 ani care de curand s-a finalizat cu un acord decent propus de procuror, si imi este frica de la o simpla altercatie sa se ajunga sa cada din cauza mea pe jos si sa isi sparga capul sau mai grav, urmand ca eu sa o incurc + ce ar veni din spate.

Ce doresc sa va intreb este daca se poate depune o plangere prealabila pentru infractiunea de amenintari, si mai important daca eu sau soacra sau sotia putem fi considerati martori in acest caz, alte dovezi neexistand. In aceiasi discutie vecinul a recunoscut ca cu o seara inainte mi-a dat oglinda masinii peste cap ca il incurca sa treaca cu masina pe strada ( strada avand 9 metri latime, deci greu de imaginat asta ). Mai exact va intreb daca exista o oarecare sansa, din ce ati citit, sa primeasca macar o amenda, sau macar sa fie luat in evidenta in caz ca vreodata o sa faca si mai grav de atat.

Din motive enuntate mai sus, nu as vrea sa ripostez in caz de o altercatie pentru ca nu stiu ce ar insemna asta pentru mine, dar nici nu vreau ca sotia sa se simta amenintata cand iese din curte. Dosarul de care am amintit este pentru fapte informatice, lipsite de violenta in caz ca se intreaba.

Va multumesc frumos in avans cel putin pentru timpul petrecut citind ce am scris.

O zi buna si paste fericit va doresc.

L.E. Dupa ce am scris mi-am dat seama ca de fapt ar exista o posibila inregistrare pe camerele lui de supraveghere insa ma indoiesc ca o sa fie de acord sa se auto incrimineze, putand sa le stearga efectiv inainte sa fie cerute. Stiu sigur ca are mijloc de stocare pentru ca eu l-am ajutat sa il seteze acum cativa ani.

Edited by VictorAndrai