Jump to content
POLITISTI.ro
Katalin03

Fortele speciale ale politiei

Recommended Posts

Katalin03

Salut!Numele meu este Catalin implinesc 14 ani, am 1m 80 si am si ceva conditie fizica.Sunt din Bucuresti si vreau ca pe viitor sa ajung in fortele speciale ale politiei romane (SIAS) .Cand termin gimnaziul vreau sa dau la liceul militar Cantermir din Breaza.Intrebarea este:Ma va usura liceul pe parcursul inscrierilor si la intrarea in academiea de politie din Bucuresti sau ma va ingreuna avand in vedere ca cei din armata fac ceva diferit fata de cei din trupele speciale?Am auzit ca iti trebuie cam 5 ani in politie ca sa poti participa la un fel de concurs pentru recrutare in SIAS sau in alte trupe gen SSPIR DPIR.Multumesc, anticipat!

Cristi

Auzi, termina tu intai liceul, ia bacul, intra la o scoala de politie si stai vreo cativa ani prin operativ, apoi mai stam de vorba. Intre timp, poti sa dai un search si vei gasi informatii pe acest forum cu privire la trupele speciale ale politiei romane.

• Upvote 3

Katalin03

Mai pun inca odata intrebarea:Ma va usura liceul pe parcursul inscrierilor si la intrarea in academiea de politie din Bucuresti sau ma va ingreuna avand in vedere ca cei din armata fac ceva diferit fata de cei din trupele speciale?Tu mi-ai zis sa termin liceul militar dar eu inca nu stiu daca imi va fi eficient pe viitor.

Edited by Katalin03

Marius

Nu vei avea niciun avantaj dacă faci un liceu militar la examenele pentru admiterea în instituțiile de formare ale polițiștilor.

Pentru a ajunge în forțele speciale ale poliției, trebuie înainte de toate să fii deja polițist.

Citește:

bogdanCVB

Mai intai sa iti faci buletinul, sau sa iti fie uscata cerneala pe el, sa treci de perioada de pubertate si apoi poti sa intrebi cum poti sa ajungi la SIAS...

In ultima vreme nu stiu ce se intampla, dar in fiecare topic deschis aici este vorba de cum sa ajunga unul si altul mascat.

Mai baiatule, ca sa sti tu, in politie in general nu e ca si in filme... Nu iesim toti din mare cu ochelari de scafandru sau sarim pe masini in miscare. Nu e ca in filme, e ceva real.

• Upvote 2

Alex87

Iti irosesti viata in liceele militare.

military

Singurul loc unde te va ajuta liceul militar pe parcursul admiterii la academie va fi la proba sportiva.Dar si acolo te descurci cu minim un an pregatire fizica,fara sa mai fie nevoie sa faci 4 ani de instructie militara in liceu.

Iti recomand sa te duci acolo doar daca iti place viata militara.

lurker31

Da si eu zic, la fel nu are rost sa faci un liceu militar, iti irosesti perioada adolescentei, cu mult nu te ajuta mai ales la admiterea in Scolile de Agenti sau Academie, inafara de faptul ca vei avea o conditie fizica buna si acolo faci iti zic sigur, am avut colegii de scoala care au facut acest Liceu Militar sau Liceul de Politie de la Ploiesti, nu are rost sa-ti irosesti acesti ani ai adolescentei doar daca iti doresti cu adevarat sa faci acest lucru de mic. Sfatul meu fa un liceu normal invata bine, fara note mici la purtare si poti sa te faci si dupa aia politist.

Nightwolf

Mai intai sa iti faci buletinul, sau sa iti fie uscata cerneala pe el, sa treci de perioada de pubertate si apoi poti sa intrebi cum poti sa ajungi la SIAS...

In ultima vreme nu stiu ce se intampla, dar in fiecare topic deschis aici este vorba de cum sa ajunga unul si altul mascat.

Mai baiatule, ca sa sti tu, in politie in general nu e ca si in filme... Nu iesim toti din mare cu ochelari de scafandru sau sarim pe masini in miscare. Nu e ca in filme, e ceva real.

Postul tau imi aduce aminte de replica geniala a unui gunoi colorat incatusat pe podeaua unui Vito ... "Sa moara mama sefule, am mai vazut si io filme cu mascati da` viata asta reala bate filmu`" :)))))))))))))

• Upvote 2

bogdanCVB

Vezi tu Nightwolf, la o seama nu ai cum sa le explici altfel, ca daca nu, trebuie sa dai explicatie la explicatie :))

Ca si o paranteza, asa zic toti coloratii cand se trezesc cu capul pe langa picioarele lor :))

Nightwolf

Bogdane imi dau seama, am trait cateva si mai am de trait inca multe altele, in meseria noastra o ora nu seamana cu cealalta, insa replica a fost dementiala ... am ras toata seara :)

• Upvote 2

Danyel1

Desii nu s-a mai discutat de mult ceva legat de acest subiect ...in speranta ca o sa ma "vada" si pe mine cineva , o sa adresez o intrebare la care astept un raspuns mai mult decat pertinent si lipsit de orice mistocareala cum am vazut ca se poarta pe aici.

Este mai usor sa ajungi angajat al sias din mediul civil ..sau din cel militar ?

Intreb asta deoarece sunt militar de profesie ...am 10 ani vechime la actualul loc de munca si as vrea ,cu putin noroc, sa-mi schimb profilul de activitate.

Marius

Nu are nicio legătură cu milităria şi nici cu civilia. Trebuie să fii poliţist, după care e necesară o minimă experienţă operativă ca să poţi ajunge în cadrul acestor formaţiuni ale poliţiei.

Danyel1

Asadar singura solutie este sa devin mai intai de toate...politist. Ok. Ms pt amabilitate si pt raspuns.