Jump to content

Retinere talon + amenda centura abuziv

Bogdan25
 Share

Recommended Posts

Buna seara, in urma cu cateva ore am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere in comuna Bragadiru pentru control de rutina...Am tras pe dreapta, agentul a ajuns langa masina, s-a prezentat si mi-a cerut documentele.I-am inmanat talonul, permisul, buletinul pe care le aveam la indemana, dar asigurarea masinii era in torpedou si a trebuit sa-mi dau centura jos pentru a ajunge la ea...A verificat actele care erau inregula dupa care mi-a cerut rovigneta auto, i-am inmanat si rovigneta care era valabila, dupa care imi zice daca am jantele omologate (jantele sunt cele originale care au fost puse pe masina de fabricant numai ca sunt vopsite o culoare mai aprinsa) i-am raspuns ca jantele nu au fost schimbate ci doar vopsite.A vazut ca am folie pe geamurile laterale spate si luneta si imi cere autorizatia, ii inmanez autorizatia, o citeste, dupa care imi spune ca imi retine talonul pentru folie...autorizatia este perfect valabila si geamurile au abtipildurile de la rar pe ele.Il intreb pentru ce imi opreste talonul daca autorizatia este valabila...raspunsul domnului agent a fost "foliile trebuiau trecute ca modificari in cartea masinii, orice modificare adusa masinii trebuie trecuta in carte".Am incercat sa-i explic ca eu nu stiu de aceasta procedura si stiam ca trebuie doar abtipild de la rar si autorizatie de la service unde a fost aplicata folia, la care imi spune ca imi da si amenda pentru centura pentru ca nu o aveam pusa...Cu toate ca centura a fost data jos dupa ce i-am inmanat majoritatea actelor si mai mult ca sigur a vazut ca o purtam.Intre timp l-am intrebat pe colegul dansului care nu a fost langa masina mea in ce consta o autorizatie pentru folii?Raspunsul a fost cel stiut si de mine "abtipild + autorizatie de la service".I-am spus ca le am si colegul dansului tot vrea sa-mi retina talonul.Raspuns "Nu te-am oprit eu, vorbeste cu el...".

Procesul verbal si amenzile nu mi-au fost inmanate pentru ca nu am dorit sa-l semnez (doar a completat domnul la mentiuni nelamuririle mele) si mi-a spus ca imi ajung prin posta.

Intrebarile mele sunt:

Ce pasi trebuie sa urmez pentru a face contestatie?

Trebuie sa mai fac rar-ul?

Ce masuri se pot lua pentru domnul agent?

Multumesc.

• Downvote 4

• Membru

”Ce masuri se pot lua pentru domnul agent?”

În principiu se iau măsurile de la caschetă, trenul superior și apoi inferior al corpului, mărimea la pantofi și cam atât!

• Upvote 5
  • Downvote 1

• Moderator

Si tu probabil nerabdator sa afli de la noi cum "sa-l faci" pe politist si cum sa iesi "basma curata", nu? :D

Iti poti angaja un avocat, cu siguranta va costa mai mult decat amenda :good:

• Moderator

Contestatia se depune la Judecatoria in a carei raza de arondare a fost savarsita contraventia in termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta a continutului procesului-verbal de constatare a contraventiei. Lasa politistul in pace, stii bine ca ai coafat povestea iar o eventuala reclamatie se poate intoarce impotriva ta ca dosar penal pentru art. 259 C.pen.

• Upvote 3

solutia este corecta, se modifica in mod obligatoriu cartea masinii. faptul ca tu stiai sau nu de asta nu are nici o importanta, cunoasterea legii este obligatorie ptr soferi. de aceea se da examen la primirea permisului.

poti face contestatie la judecatorie dar iti pierzi timpul si banii (un proces care este oricum mai scump decit amenda).

Povestea nu a fost cu nimic "coafata" din tot ce am povestit mai sus.Crezi ca ma plictiseam si nu aveam ce face decat sa inventez povesti?folia a fost montata acum mai bine de 3 ani...Cum de nici un echipaj de care am fost oprit nu a avut probleme cu autorizatia mea?Pentru ce sa las politistul in pace?Pana la urma mi-a dat amenda de aproape 1000 lei, plata taxa rar, foarte multe drumuri si timp pierdut.Sincer, daca erai in locul meu, cu toate actele fara probleme, lasai politistul in pace si plateai amenzile?

• Downvote 2

Atunci plateste un avocat sa te scoata din incurcatura, ca sa te arzi cu propriul tau foc, noi aici te invatam cum sa respecti legea nu cum ai vrea tu sa o incalci.

• Upvote 2

Un avocat mai mult ca sigur platesc atat timp cat am toate actele bune.Cu ce crezi ca incalc sau am incercat sa incalc legea?Ca nu vreau sa platesc niste amenzi luate aiurea?Dc unul dintre agenti spune ca omologare consta in abtipild + autorizatie, iar celalalt spune ca modificarea trebuie trecuta in talon?Sunt legi diferite pentru fiecare sau unul dintre dansii nu le cunosc bine?Oricum va multumesc pentru sfaturi.

Imi cer scuze pentru dublu post dar am gasit acest articol aici pe forum

Din cate vad si aici scrie ca omologarea foliei nu trebuie trecuta in cartea de identitate a autovehiculului.Pana la urma cine nu cunoaste legislatia?

• Moderator

Bogdan25, ce te face să crezi că aici e locul potrivit să ceri astfel de sfaturi?

Numai cei cu un nivel sub medie al capacității intelectuale își pot imagina că acest site este locul potrivit unde să refuleze cu frustrările lor.

Chiar crezi că ne interesează problemele tale?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Imi cer scuze ca am deranjat atat de tare cu problema mea.Am vazut ca acesta este un forum dedicat politistiilor si am vrut sa vad daca agentul a procedat corect.Pana la urma nu te obliga nimeni sa citesti problema mea daca nu te intereseaza.

• Moderator

Poveştile acestea înduioşătoare în care vă autovictimizaţi excesiv, tocmai din această obsesie a românului prin care absolut fiecare se crede o vedetă mai mică sau mai mare, iar poliţia sau poliţistul are musai ceva cu el şi doreşte cu disperare să-i aplice tocmai lui o amendă, nu prind aici. Poţi să ne povesteşti cât doreşti astfel de întâmplări în care evident consideri că ai fost nedreptăţit, pentru că oricum, eu de exemplu nu te cred.

Şi am să-ţi spun şi de ce. Pentru că a devenit deja ceva banal ca absolut fiecare individ oprit de colegii de la rutieră să considere că este nedreptăţit, deşi indisciplina în trafic este arhicunoscută şi la tot pasul. De ce s-ar complica un poliţist să sancţioneze un şofer pe nedrept, când "are balta destul peşte"? Nici nu trebuie să pierzi mai mult de cinci minute în stradă şi vei vedea câteva abateri grosolane pe care le comit participanţii la trafic. Atunci care ar fi logica pentru care ţi-ai complica viaţa, pentru care să-ţi încarci conştiinţa cu unul sancţionat pe nedrept, când găseşti abateri la tot pasul?

Aşa că poveştile acestea conform cărora poliţistul ăla avea ceva cu tine, dorea cu ardoare să te sancţioneze în condiţiile în care tu eşti o uşă de biserică, bineînţeles celebră, că doar din cauza asta dorea să te sancţioneze, nu prind aici, ci doar în faţa blocului la o pungă de seminţe ori în cazul unor amici pasionaţi de poveştiri senzaţionale.

Chiar dacă tu ne povesteşti despre foliile pe care le aveai numai pe geamurile din spate sau cum purtai centura de siguranţă, iar colegul ăla al nostru te-a sancţionat pe nedrept, asta nu înseamnă că aşa s-au şi întâmplat lucrurile. Este doar versiunea ta a poveştii. Şi în majoritatea cazurilor versiunea celui sancţionat este subiectivă, presărată cu picanterii şi înflorită.

Dacă consideri că ai fost nedreptăţit, atunci poţi depune plângere la judecătorie în termenul legal. Este calea ta de atac şi dreptul tău, tocmai de aceea nu poate fi vorba despre un abuz în serviciu. Interesează-te la un avocat şi te vei convinge că aceste expresii de tip otv-ist nu au nicio legătură cu realitatea.

• Upvote 7

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.