Jump to content
  • 0

Amanetarea unor bunuri posibil furate

FlaviusC
 Share

Question

Buna Ziua.

Astazi am primit un telefon de la un amic cum ca sa ii amanetez un inel ( el nu avea 18 ani inca ). Mi-a spus ca inelul apartine mamei lui. Eu nu cred ca apartinea mamei lui si erea furat. In fine l-am amanetat si am luat banii pe el.

Ce pot sa fac daca persoana ( mama lui / proprietarul de drept ) imi spune sa ii inapoiez inelul,.

Ce pot risca?

Mentionez este prima data cand am amanetat si mi-am dat seama dupa ce greseala am facut .

Acum prietenul acela are banii.

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Cum ce sa faci?Ii spui mamei prietenului tau ca fiul ei te-a rugat sa-l amanetezi,avand in vedere ca tu nu aveai cu sa ajungi la inelul ei!Nuuu? :hmmmt:

si ca banii sunt la el!

• Upvote 1

• 0

Si daca inelul este furat? Ii spui proprietarului cand vine cu Politia? Vorbeste cu prietenul tau sa-ti dea banii inapoi pentru a scoate inelul din amanet si apoi sa faca ce-o vrea cu el. Cu ocazia asta vezi si daca-ti este prieten.

• 0

Buna Ziua.

Astazi am primit un telefon de la un amic cum ca sa ii amanetez un inel ( el nu avea 18 ani inca ). Mi-a spus ca inelul apartine mamei lui. Eu nu cred ca apartinea mamei lui si erea furat. In fine l-am amanetat si am luat banii pe el.

Ce pot sa fac daca persoana ( mama lui / proprietarul de drept ) imi spune sa ii inapoiez inelul,.

Ce pot risca?

Mentionez este prima data cand am amanetat si mi-am dat seama dupa ce greseala am facut .

Acum prietenul acela are banii.

Sfatul meu este sa te adresezi propietarului bijuteriei,si sa-l instiintezi cu privire la acest incident,si sa rezolvati problema pe cale amiabila,sa nu se ajunga la alte probleme!Fi constient ca tutorele legal al acelui cetatean,prietenul tau in cauza,nu o sa depuna plangere impotriva propiului fiu!Data viitoare sa iti fie invatatura de minte sa nu te mai bagi la astfel de lucruri in care poti fi tu acuzat ca si invinuit sau ca si complice!

Exact asa se va intampla,ceea ce a zis Catalin mai sus,daca se ajunge la o plangere!Ceea ce se poate face este sa rezolvi problema pe cale amiabila!

• 0

Dacă inelul este furat vei fi cercetat penal pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire.

asta daca intradevar se dovedeste ca „nu crezi„ că ar fi al mamei lui și crezi că ar fi furat

daca se dovedeste ca „stiai ca e furat” vei fi cercetat pentru furt in calitate de complice

• Downvote 2

• 0

Va multumesc ca mi-ati raspuns, nu sunt un hot si nu am primit nici un ban din ce am facut ( 160RON ).Stiu decat ca inelul este al lu maicasa din ce mi-a spus el, dar am speculat eu ca ar fi furat!.

• 0
  • Moderator

Da... mama lui avea de facut placinte in bucatarie si si-a trimis fiul minor sa-i amaneteze inelul :doh:

• 0

Ai suspectat ca este furat si totusi ai acceptat sa il amanetezi,deci esti complice si te-ai purtat imatur .Este un lucru foarte urat de "a fura"de la parinti,si sper banii de pe inel sa nu fie folositi de amicul tau pentru stupefiante.

Te sfatuiesc sa iti readuci amicul pe drumul cel bun,daca tii la prietenia voastra!Daca ii anunti mama vei risca sa declansezi un scandal cu consecinte neplacute.

Incearca sa iti convingi amicul sa mergeti la amanet si sa restituie inelul(daca apartine mamei)!

Edited by Laura6
  • Upvote 2

• 0

Buna ziua. Sunt nou pe forum si nu stiu daca am postat unde trebuie. 

Saptamana trecuta am trecut prin mall impreuna cu un  prieten pentrua a merge sa mancam. Inainte sa ajung la standul de food, doi baieti cu varsta de 17-18 ani ne-au oprit si ne-au rugat sa ii ajutam sa amaneteze o consola xBox 360 veche pentru a face rost de 150 lei. Unul din ei era major,dar dupa spusele lui a uitat portofelul cu buletinul acasa si statea in capatul orasului.Din cauza ca nu pareau romi si de buna credinta, mi-am rupt 5 minute sa imi folosesc buletinul si sa semnez actele ca sa ii ajut cu operatiunea asta. Totul s-a intamplat in interiorul amanetului,martora fiind casiera si prietenul meu. Cei doi mi-au multumit si unul din ei mi-a lasat instagramul lui ca sa mai discutam daca e nevoie de ceva. Ziua a trecut si mai pe seara i-am povestit tatalui meu patania si el a fost ingrijorat ca cei 2 poate au furat xboxul si m-au inselat sa semnez pentru ei. Astfel am mers impreuna la casa de amanet sa o intreb pe casiera care nu a iesit inca din tura daca e ceva de facut.Ea mi-a inteles ingrijorarea si a sunat managerul si a intocmit un proces verbal in care s-a trecut martora ca nu eu am adus bunul si ca nu am fost proptietar, si i-am dat numele baitaului de pe instagram si de pe Facebook. A semnat si ea si eu si a stampilat totul,si l-a trecut la dosar. Intrebarea mea este,daca politia cauta aceasta consola sau daca cineva o cumpara si este localizata/gasita drept furata, imi pot dovedi nevinovatia cu ajutorul acelui document si cu priteneul meu ca martor? Si cat timp credeti ca ar trebui sa stau panicat pana cand voi fi sigur ca nu cauta nimeni acea consola?

• 0

Buna ziua. Sunt nou pe forum si nu stiu daca am postat unde trebuie. 

Saptamana trecuta am trecut prin mall impreuna cu un  prieten pentrua a merge sa mancam. Inainte sa ajung la standul de food, doi baieti cu varsta de 17-18 ani ne-au oprit si ne-au rugat sa ii ajutam sa amaneteze o consola xBox 360 veche pentru a face rost de 150 lei. Unul din ei era major,dar dupa spusele lui a uitat portofelul cu buletinul acasa si statea in capatul orasului.Din cauza ca nu pareau romi si de buna credinta, mi-am rupt 5 minute sa imi folosesc buletinul si sa semnez actele ca sa ii ajut cu operatiunea asta. Totul s-a intamplat in interiorul amanetului,martora fiind casiera si prietenul meu. Cei doi mi-au multumit si unul din ei mi-a lasat instagramul lui ca sa mai discutam daca e nevoie de ceva. Ziua a trecut si mai pe seara i-am povestit tatalui meu patania si el a fost ingrijorat ca cei 2 poate au furat xboxul si m-au inselat sa semnez pentru ei. Astfel am mers impreuna la casa de amanet sa o intreb pe casiera care nu a iesit inca din tura daca e ceva de facut.Ea mi-a inteles ingrijorarea si a sunat managerul si a intocmit un proces verbal in care s-a trecut martora ca nu eu am adus bunul si ca nu am fost proptietar, si i-am dat numele baitaului de pe instagram si de pe Facebook. A semnat si ea si eu si a stampilat totul,si l-a trecut la dosar. Intrebarea mea este,daca politia cauta aceasta consola sau daca cineva o cumpara si este localizata/gasita drept furata, imi pot dovedi nevinovatia cu ajutorul acelui document si cu priteneul meu ca martor? Si cat timp credeti ca ar trebui sa stau panicat pana cand voi fi sigur ca nu cauta nimeni acea consola?