Jump to content
  • 0

Plangerea contraventionala anuleza dreptul de a solicita reducerea suspendarii

adelaide
 Share

Question

Poate cineva sa-mi precizeze daca plangerea contraventionala formulata impotriva procesului verbal de constatarea a contraventiei, urmare respingerii de catre instanta,imi anuleaza dreptul de a solicita reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere?

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Raspunsul este NU, dar sa ai grija sa predai permisul in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti. Daca nu vei face acest lucru, perioada de suspendare se va mari cu inca 30 de zile si nu o sa mai ai dreptul la reducerea termenului de suspendare.

• Upvote 3

• 0

salutare!

in Martie 2014 am luat un radar pe DN2, Ialomita. am contestat si am piedut cu tot cu martori, iar dupa prima decizie a instantei am hotarat ca e lupta cu moirle de vant. Pe 5 Decembrie am predat permisul la Udriste si pe 9 am luat examenul. Am facut solicitare la BPR (Cosbuc) pentru reducere pedeapsa la 30 de zile si azi am primit o adresa de la IPJ Ialomita in care mi se spune ce si cum, dar la final spune ceva de genul: Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, NU TREBUIE sa va prezentati la serviciul politiei rutiere.....pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie....

am vazut pe alte post-uri ca, contestatia nu anuleaza dreptul la reducere, insa politistul de pe echipaj mi-a transmis prin viu grai ca daca depun contestatia nu voi mai beneficia de dreptul de a se reduce de la 90 la 30 de zile; este normal? Regulamentul nu prevede nimic in acest sens.Oare ar trebui sa cer audienta la comandantul BPR?

• 0

Contestarea in instanta a procesului verbal, nu anuleaza dreptul de a fi examinat cu 13 din 15, in vederea reducerii pedepsei; UUG 195/ 2002,chiar  art.106 prevede obligativitatea examinarii si promovarii acestui examen...

cand am zis regulament, ma refeream generic la codul rutier..

multumesc!

• 0

Nu. Nu îți anulează acest drept dar trebuie să ai grijă să-l predai în termenul legal.

Ai luat radar și ai contestat sancțiunea și ești contrariat de faptul că ai pierdut cu tot cu martori?

Și ce motiv ai invocat instanței?

Clasicul "stat în boscheți" și nu la vedere, cu farurile și girofarurile aprinse?

Legalitatea poliției nu constă numai în statul la vedere.

• 0

Am rezolvat! am fost la Udriste azi si s-a redus termenul. am contestat faptul ca localitatea nu era semnalizata...lipsea indicatorul de intrare in localitate, iar radarul m-a luat din mers pe o portiune lipsita de locuinte, mai exact in Alexeni, sensul spre Slobozia.Eram 4 adulti in masina. Am nominalizat 1 martor, am facut poze...degeaba.Asta este! Sanatosi sa fim! restul se rezolva...mai am pana pe 5 ianuarie. Bafta! si Sarbatori Fericite tuturor! Numai bine!