Jump to content

Discutii privind utilizarea variantei pentru telefoane mobile a site-ului

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Frumos tutorialul, întradevăr arată foarte bine skin-ul pentru mobile al forumului şi e uşor de folosit.

Mai intru şi eu de pe telefon, iar butonul ăla prin care îţi este afişată lista topicurilor în care s-a mai postat de la ultima vizită (View New Content), e preferatul meu. Bine, şi în versiunea full, când intru de pe laptop, cel mai folosit buton în cazul meu este tot "View New Content".

Edited by Administrator

• Membru

Bravo! Nice job. Ma intreb oare ce trebuie sa facem ca forumul sa fie compatibil cu aplicatia tapatalk?:)

P.S. Merge excelent pe un SE Xperia Ray - ecran 3`3 inch.

• 1 month later...

Va salut!

Am intrat si pe varianta pentru telefoane mobile si nu ma pot loga.

Tot de pe telefon am intrat si pe varianta "full site" dar nici aici nu ma pot loga.

Nu stiu daca se poate face ceva in acest sens dar ar fi util sa te poti loga de pe telefon.

Mentionez ca se poate citi forumul dar nu se poate posta.

• Moderator

reddog,

Vezi aici:

Gasesti acolo ce trebuie sa faci pentru a te loga in contul de membru, cum poti posta etc.

Daca te mai pot ajuta, nu ezita sa postezi in aria Suport Tehnic si te ajut cu placere. Eu folosesc foarte des varianta mobila si m-am obisnuit cu ea.

@Marius

Multumesc pentru ajutor.

Nici nu stii de cate ori am intrat de pe telefon si chiar eram putin suparat ca nu ma pot loga.

Nu sunt chiar novice in ale net-ului si totusi in aceasta chestiune chiar ma intrebam de ce in varianta mobila nu te poti loga.

Banuiam ca e o problema cu site-ul cand de fapt problema era la mine.

Intotdeauna ai ceva de invatat...:)

• 3 weeks later...
  • Membru

Deci mă conectez des de pe smartphone-ul pe care-l am, respectiv un S2, şi astăzi am selectat Change Theme şi Ip mobile board.

Toate bune şi frumoase până când am încercat să vizualizez ultima pagină a topicului ce priveşte soarta promoţiei 2011. Când am încercat să ajung unde doream, am observat că nu este vreun buton care să mă ducă la ultima postare din respectivul topic, decât butonul de NEXT.

Asta înseamnă că trebuie să derulez 109 pagini pentru a putea ajunge la pagina 110?

Probabil am omis ceva şi de asta nu reuşesc să folosesc cum trebuie opţiunile forumului.

În schimb, pot să spun că sunt foarte mulţumit şi de board-ul default al acestui forum, de fapt merge chiar bine şi de pe un oarecare smartphone.

• Moderator

Bogdanel, am gasit solutia.

Exista in partea dreapta o pictograma de acest fel > care duce la ultima pagina a topicului.

• Membru

Butonul ăla am încercat să-l apăs prima dată, înainte să postez aici aşa zisa problemă.

Pur şi simplu nu vrea să fie APĂSAT.

O fi din cauza browser-ului, Opera Mini Mobile, luat de pe Google Play(ex Android Market).

O să mă mai documentez, deocamdată mă descurc şi cu versiunea normală.

Mulţumesc pentru timpul acordat.

• Moderator

La mine, daca apas pictograma de la pozitia 1 sunt directionat la ultimul post necitit, iar daca apas pictograma de la pozitia 2 sunt directionat la ultima postare de pe topic.

imageqrou.jpg

• Membru

Butonul nr. 1 nici nu-l observasem până să postezi tu imaginea explicată.

L-am apăsat şi am observat că funcţionează, face ceea ce ai zis însă celălalt nu merge, cel puţin nu la mine.

• 4 weeks later...
  • Membru

Bravo! Nice job. Ma intreb oare ce trebuie sa facem ca forumul sa fie compatibil cu aplicatia tapatalk? :)

P.S. Merge excelent pe un SE Xperia Ray - ecran 3`3 inch.

Subscriu!

Tocmai am terminat de instalat plugin-ul Tapatalk pe alt forum romanesc si am facut asta foarte repede. In acelasi timp a aparut si in lista publica a forumurilor Tapatalk din lume(asta e optional).

Pagina lor este: www.tapatalk.com

• 3 months later...

Buna ziua! Am o intrebare, cum se poate in cazul topicurilor cu peste 50 de postari, in momentul cand intri pe forum de pe mobil, nu foarte performant, sa vezi ultima postare, nu sa treci in revista ultimele 20(cu aproximatie)? Va multumesc!

• Moderator

teo

Pentru a ajunge la ultima postare necitită în cazul topicurilor cu multe pagini, există două pictograme pe care poți apasa in dreptul titlului:

t_unread.png când topicul contine posturi noi și nu ai postat în topicul respectiv

t_unread_dot.png când topicul conține posturi noi și ai postat în acest topic

post-1-0-69566000-1342598210_thumb.png

Găsesti mai multe detalii aici despre

Multumesc mult Marius! O sa fiu atent de acum incolo...fiind pe cartela, am un trafic de 100 mb inclusi in optiune si se consuma destul de repede, avand in vedere ca nu am nici retea tot timpul. O zi buna iti doresc!

• 5 months later...
  • Administrator

Forumul are versiune pentru mobil care îşi face treaba foarte bine.

Tapatalk-ul deşi pare, nu este o aplicaţie gratuită, pentru simplul motiv că unele dintre funcţiile necesare şi de bază nu sunt disponibile decât pentru varianta plătită. (Ex: Analytics)

În concluzie, trebuie să vă mulţumiţi cu ce avem.