Jump to content

Si Jaguar ofera o masina Politiei Romane

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Mâine Poliția Română va primi din partea importatorului mărcii Jaguar în România, versiunea sportivă a modelului XF.

Concurent cu BMW M5 și Mercedes-Benz E63 AMG, Jaguar XFR are 510 CP și un preț de listă de 94.240 de euro cu TVA.

După Skoda, Seat, VW, BMW, Mitsubishi, Lotus sau Toyota a venit rândul mărcii Jaguar să ofere spre utilizare Poliției Române o mașină, spre invidia tuturor cocalarilor care vor avea încă un motiv să-și bage unghia-n gât.

Jaguar XFR prinde ”suta” (cu start de pe loc) în 4,9 secunde și are o viteză maximă limitată electronic la 250 km/h.

Modelul sportiv „R” al celor de la Jaguar nu tradează la prima vedere puterea sa de sub capotă. Modificările exterioare sunt puţine şi deloc agresive, cu excepţia a două guri de aerisire pronunţate şi a unei evacuări duble. Nici în interior nu există mari diferenţe, doar siglele R trădează faptul că este vorba de un Jaguar extrem de potent în comparație cu modelul „XF”.

Sub capotă are noul motor de 5.0 litri AJ V8 Gen III cu a 6-a generaţie de compresor ce produce o putere maximă de 510 CP între 6000 şi 6500 rpm plus un cuplu de 625 Nm pe internvalul 2000-5500 rpm. Tracțiunea este pe roțile din spate, iar modelul dispune de o cutie de viteze automată cu şase trepte cu diferenţial spate activ şi suspensie Adaptive Dynamics.

Consum de carburant este de 18,7 l/100 km (urban) și 12,5 l/100 km (mixt).

Așa arată mașina:

jaguarxfr1.jpgjaguarxfr2.jpg

sursa informației conform căreia mâine va avea loc predarea mașinii Poliției Române este un articol din evz.ro

Nu știu unde și cum va fi repartizată, dar mă bucur că niște colegi de-ai mei vor avea ocazia să conducă o astfel de bijuterie.

Abia astept să văd un astfel de model exclusivist „îmbrăcat/inscripționat în uniforma Poliției Române”.

• Upvote 5

Masina va fi repartizata sa execute serviciul de patrulare cate doua saptamani in fiecare judet din tara? Ar fi super tare. Deja am inceput sa fiu plictisit de vederea Toyotei de la rutiera si de Loganurile sau Solenzele de la ordine publica sau alte "arme".

Edited by eduardpsih

Ar fi super tare sa vezi aceasta masina patruland pe diferite sosele din tara mai ales pe cele din piatra. Super tare Doamne ajuta.

• Moderator

Nu contează unde și cum va fi repartizată. Ci este o dovadă a importanței acestei instituții în societate, a faptului că importatorii de mărci exclusiviste se înghesuie să-și facă un pic de imagine prin asocierea cu polițiștii ăștia, atât de blamați de toată lumea la nivel declarativ.

Eu mă bucur sincer, că o astfel de mașină va ajunge pe mâinile unor colegi de-ai mei, indiferent cine vor fi aceia.

Ar trebui să fiți și voi mândri pentru că o astfel de mașină este oferită polițiștilor și nu altora sau vreunei vedete de carton și să mai renunțați la aceste replici provocate de invidie.

• Upvote 2

Stimate Catalin, nu este invidie absolut deloc si imi pare rau ca ai aceasta impresie despre ceea ce am scris. Ma bucur ca ne dotam cu astfel de bijuterii si chiar daca au acel consum, care imi aduce aminte de vestitele ARO ce mancau 20 litri la suta de km, bucuria ar fi deplina daca as vedea cat mai multe pe strazile noastre. Daca este doar pentru imaginea institutiei si va fi singurul exemplar din parcul auto ma abtin de la orice analiza si comentariu. Sper ca esti de acord ca un trandafir arata superb in mijlocul unui camp cu maracini.

• Upvote 1

se estimeaza o utilizare de cc 15-20k km...? nu e cam putin..? :(

l.e. acum inteleg ca e doar pe 6 luni... :( oricum... felicitari si la bun uz!

Edited by Kayne
  • Downvote 2

Edy ce zici mi-ar sta bine cu unu din asta?

Edited by Rusy

Jaguarul Poliției Române face prima ”victimă”. Un vitezoman, băiat de bani gata, cu o mașină de lux, ce a fost surprins pe autostradă cu o viteză peste limita admisă și pentru care 420 de lei nu înseamnă mare lucru. Trageți voi concluziile.

• Membru

Un gunoi soferul asta al lui peste, baiatul unei judecatoare...am avut si eu speta cu el acum mai bine de un an, proteja un "parcator" pe Dorobanti si ne tot ameninta ca ne loveste si ca face si drege :emo-box:

Aici n-a mai amenintat pe nimeni :) era filmat, da tot avea figuri in cap. Oare cand se vor destepta politicienii astia sa faca odata si bine o lege sa-i mai cuminteasca pe astfel de cocalari. Vezi filmuletul cu Ferrari-ul din New York cand ala a indraznit sa miste 2 cm masina dupa care a stat cu burta pe asfalt pana a venit duba si nimeni nu era ofensat de modul de actiune a politistilor, nu mai vorbesc ca nu le trebuia nici martori.

multu pentru minusuri, din nou.. :) ar fi fost draguta si o explicatie... in rest, dupa cum spuneam, felicitari pentru masina....