Jump to content

Este compatibila activitatea de mediator cu cea de politist?

abcd
 Share

Recommended Posts

Este compatibila activitatea de mediator cu cea de politist?

Sunt cam nelamurit cu aceasta problema. Unii zic ca este compatibila altii ca nu. Daca stiti cum este, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

• Moderator

Statutul polițistului nu îți dă dreptul să prestezi alte activități remunerate cu excepția celor didactice sau de cercetare. Activitatea de mediator nu cred că se încadrează în niciuna dintre cele două categorii, de aceea eu cred că poți avea probleme, întrucât d.p.d.v. legal nu există compabilitate.

RADUSANDU a postat in 10 iun 2010 mai multe art din legi care permit cumulul de activitati pentru functionarii publici. Nu stiu cate sunt valabile sau ce modificari s-au mai facut

• Moderator

Cei de la CNP susțin că nu ar fi nicio problemă, tocmai pentru că vicepreședintele Afronie de acolo are astfel de preocupări, dar ei sunt acolo sus, unde toată lumea este înfrățită și se găsesc tot felul de manevre. Numai că în cazul nostru, al polițiștilor de rând legea se aplică la sânge. Pe tine te vor cerceta cei de la inspecție internă, dgipi, dga, etc de-ți vor sări fulgii, ba te vor da și exemplu, lăudându-se că au prins un polițist ce are tupeul să nu moară de foame. Pentru cei din conducerea CNP legea nu mai este atât de clară și nici nu se aplică ca în cazul muritorilor de rând.

Cel mai bine ar fi să le ceri un punct de vedere celor de la inspecție internă, de la tine din unitate.