Jump to content

Societăţile de pază şi protecţie, verificate de poliţişti

NewsBot
 Share

Recommended Posts

Societăţile de pază, verificate de poliţişti

27 de persoane angajate fără forme legale au fost depistate în urma unei acţiuni care a vizat verificarea modului în care societăţile de pază respectă legislaţia din domeniul muncii şi a cea specifică domeniului sistemelor de securitate. Totodată, au fost întocmite nouă dosare penale şi aplicate 268 de sancţiuni contravenţionale pentru alte nereguli constatate.

Poliţiştii structurilor de ordine publică ce au atribuţii în domeniul sistemelor de securitate împreună cu specialişti din cadrul altor instituţii cu atribuţii în domeniu au continuat controalele punctuale, inopinate, la obiectivele societăţilor de pază.

Astfel, în cursul lunii martie, 458 de poliţişti din cadrul formaţiunilor de ordine publică au verificat şi controlat 1013 obiective asigurate cu societăţi specializate de pază.

În urma verificării modului în care este respectată legislaţia muncii şi cea specifică domeniului sistemelor de securitate au fost întocmite nouă dosare penale şi au fost depistate 27 de persoane care erau angajate fără forme legale.

De asemenea, au fost aplicate 268 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 326.000 lei, 52 dintre acestea conform legislaţiei din domeniul muncii, 212 conform legislaţiei din domeniul sistemelor de securitate şi una conform legislaţiei din domeniul fiscal.

La obiectivele asigurate cu pază de o societate specializată din Oradea au fost constatate nereguli constând în neplata orelor de muncă suplimentară, neplata orelor de muncă de noapte, neplata orelor de muncă prestate în zilele de sărbătoare, neacordarea repausului săptămânal şi neevidenţierea corectă a orelor de muncă prestate de salariaţii societăţii conform registrului de predare – primire a postului de pază. Astfel, inspectorii I.T.M. au aplicat societăţii cinci sancţiuni contravenţionale în valoare de 6.000 lei.

Poliţiştii din cadrul I.P.J. Brasov au constatat două infracţiuni referitoare la efectuarea serviciilor de pază fără licenţă de funcţionare, în urma verifărilor efectuate la o societate din judeţ, fiind identificaţi şi cinci agenţi de securitate care efectuau serviciu fără contract de muncă.

În urma controlului efectuat la sediul unei societăţi din Caransebeş s-a constatat că pentru un agent de pază au fost întocmite două contracte de muncă succesive, dar care nu au fost transmise în registrul general de evidenţă a salariaţilor (REVISAL), motiv pentru care societatea a fost sancţionată contravenţional cu amendă de 20.000 lei.

La un centru de colectare a materialelor refolosibile din Sfântu Gheorghe inspectorii de muncă au constatat că cele trei persoane care prestau activitatea de pază nu aveau încheiate contracte individuale de muncă.

Extinzând verificările la punctul de lucru al societăţii din Târgu Secuiesc au mai fost identificate alte trei persoane care nu figurau în REVISAL.

Poliţiştii vor continua acţiunile de acest gen pe tot parcursul anului.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relaţii Publice

Ce mi-ar place sa faca controale la sange si in Bucuresti...

• 3 months later...

Persoane fără forme legale de angajare, depistate la societăți de pază de polițiștii de la ordine publică

Peste 170 de persoane au fost depistate fără forme legale de angajare, în urma unei acțiuni coordonate de Direcția de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în perioada mai-iunie a.c., la societățile specializate de pază.

Polițiștii de ordine publică, în aplicarea Planului comun de acţiune privind reducerea incidenţei muncii nedeclarate au continuat activităţile de control la obiectivele care sunt asigurate cu agenți de pază aparținând societăților specializate.

Astfel, polițiștii au verificat şi controlat 3852 de obiective asigurate cu pază umană de către societăţile specializate.

În urma activităților derulate, au fost identificate 174 de persoane în serviciu fără forme legale de angajare.

Ca urmare a aspectelor negative constatate în respectarea legislaţiei muncii şi a celei specifice domeniului sistemelor de securitate, polițiștii au întocmit 13 dosare penale, dintre care 6 potrivit art. 264 din Legea 53/2003 rep. privind Codul muncii și 7 privind alte infracţiuni.

De asemenea, au aplicat 1019 sancţiuni contravenţionale, dintre care 153 conform legislaţiei din domeniul muncii, 864 conform legislaţiei din domeniul sistemelor de securitate și 2 conform legislaţiei din domeniul fiscal.

Valoarea totală a amenzilor aplicate este de 629.700 lei.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

Ma intreb daca persoanele care fac parte din firme de paza pot fi reclamate cand nu isi fac datoria pentru care sunt platiti.

Ma intreb daca persoanele care fac parte din firme de paza pot fi reclamate cand nu isi fac datoria pentru care sunt platiti.

Bine ai venit Insanity66!!! In primul rand, firmele de paza sunt angajate pe baza unui contract sa presteze anumite servicii. In al doilea rand, cel care poate fi nemultumit de prestatia acestora, este beneficiarul( cel care i-a angajat) si acela, ori are stipulate diferite clauze contractuale pt. "n" situatii, cu penalizari cu tot, ori intrerupe contractul cu firma de paza!!! Nu am inteles unde sa reclami personalul firmei de paza....la politie? pentru ce ? ca nu si-a pazit bine obiectivul, ori ce mama ma-sii trebuia sa faca?

Sa zicem ca eu sunt un simplu paznic si am grija de integritatea unui obiectiv industrial privat, tu, un cetatean vigilent, ma observi cand dorm si ma reclami la politie, jandarmerie, locali, etc, insa cand vin cei in drept sa ma verifice, eu nu mai dorm si sunt vigilent, iar daca ma uit mai bine la tine, tu esti ala care se invarte de ceva timp pe langa gardul obiectivului si-mi pari suspect! :clip:

Sincer, cu tot respectul, chiar nu am inteles ce voiai!

Insanity66 ce s-ar intampla daca nu ti-ai mai pune atatea intrebari? Agentii firmelor private de paza nu sunt platiti din bani publici ca sa-i reclami tu nu stiu pe unde. Ai astfel de informatii, adreseaza-te direct conducerii firmei, discuta cu politistii specializati pe aceasta linie de munca pentru a avea in vedere aspectele constatate de tine. Legea privind paza bunurilor este foarte clara in aceasta privinta, dar daca nu ai altceva de facut este problema ta.

au o raspundere contractuala si penala, de ex neglijenta in serviciu (daca doarme in post)

Edited by maxu08

au o raspundere contractuala si penala, de ex neglijenta in serviciu (daca doarme in post)

Daca un agent de paza este prins dormind in post, i se intocmeste dosar penal? Pe bune Maxu? Eu stiu ca toti cei care au fost prinsi, au fost amendati! E prima data cand aud de neglijenta in serviciu...mai ales ca se discuta de firme private de paza, deci agentul nu este functionar public! Stiam ca infractiunile ce tin de serviciu privesc doar pe functionarii publici....

sunt sigur, chiar colegii vostri au facut dosar penal ptr neglijenta cuiva care dormise in post si in acest timp obiectivul fusese jefuit :)

• Moderator

E corect.

Si agentul de pază poate fi asimilat funcționarului atunci când își desfășoară activitatea în interesul unei persoane juridice de interes public.

Prin funcționar public, în sensul legii penale (mai exact art. 147 alin. (1) C. pen.), se înțelege orice persoană care exercită permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investită, o însărcinare de orice natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unitați dintre cele la care se refera art. 145 C. pen. (autoritățile publice, instituțiile publice, instituțiile sau alte persoane juridice de interes public).

Sintagma serviciile de interes public este foarte vastă, incluzând regiile autonome și companiile nationale create prin reorganizarea unor regii, cum ar fi: Posta Romana, RENEL, SNCFR și ROMTELECOM. Categoria societaților care desfasoara servicii de interes public este însa mult mai amplă, incluzând societatile de transport, termoficare, distribuirea apei, prestarea serviciilor medicale etc. chiar dacă multe dintre acestea nu provin din fostele regii și au capital privat.

• Upvote 1

sincer nu imi aduc aminte daca angajatorul era o asemenea unitate, dar f pobabil sa fi fost. din pacate nu cunosc nici solutia din dosarul respectiv, nu a fost al meu.

Bine ai venit Insanity66!!! In primul rand, firmele de paza sunt angajate pe baza unui contract sa presteze anumite servicii. In al doilea rand, cel care poate fi nemultumit de prestatia acestora, este beneficiarul( cel care i-a angajat) si acela, ori are stipulate diferite clauze contractuale pt. "n" situatii, cu penalizari cu tot, ori intrerupe contractul cu firma de paza!!! Nu am inteles unde sa reclami personalul firmei de paza....la politie? pentru ce ? ca nu si-a pazit bine obiectivul, ori ce mama ma-sii trebuia sa faca?

Sa zicem ca eu sunt un simplu paznic si am grija de integritatea unui obiectiv industrial privat, tu, un cetatean vigilent, ma observi cand dorm si ma reclami la politie, jandarmerie, locali, etc, insa cand vin cei in drept sa ma verifice, eu nu mai dorm si sunt vigilent, iar daca ma uit mai bine la tine, tu esti ala care se invarte de ceva timp pe langa gardul obiectivului si-mi pari suspect! :clip:

Sincer, cu tot respectul, chiar nu am inteles ce voiai!

Multumesc pentru urare:)

Sa zicem ca sunt student la facultatea de MEdicina Veterinara (nu mai sunt, dar nu e important). Un coleg da cu pumnul in mine. Eu ii spun agentului de la firma de paza (nu stiu ce atributii au, si cand l-am intrebat nu stia nici el), si imi zice ca "nu poate sa isi paraseasca postul", desi i-am vazut ca au voie ca sa se unul la altul (pazesc cladiri diferite in acelasi campus) ca sa stea la o barfa.

Sau sunt lovit (palmuit zdravan) de fata cu una dintre ei, iar acela nu intervine si nu reactioneaza desi e clar ca a vazut, doar continua sa priveasca televizorul de pe culoarul clinicii.

Iar cu alta ocazie, ii zic unei doamne care lucreaza acolo la firma de paza, ce s-a intamplat (trecusera 2 luni) si ea imi zice ca colega ei din al doilea caz, nu mai lucreaza ca era o proasta, ca trebuia sa intervina , ca firma angajeaza multa lume care trece si nu ramana!?

Asa ca intreb, ce atributii au astia, unde puteam sa ii reclam, ce au voie si ce nu sa faca (imi faca). Eu pot sa ma uit in legislatie, dar nu inteleg pentru ca sunt termeni ambiguui, a mai dat cineva link la o lege si era ceva foarte vag si interpretabil.

Insanity66, in primul rand agentul de paza de la firma privata , indiferent de unde, nu are atributiuni pe linie de ordine publica!!! Ce doreai tu sa reclami, actiunea sau inactiunea agentilor de paza, nu este infractiune, in special "neglijenta in serviciu"!!! (sper sa vezi speta pe care Insanity66 ne-a pregatit-o, Maxu08). Doar daca acel agent te loveste, bruscheaza in vreun fel, atunci DA, il reclami la politie pentru "lovire sau alte violente", insa daca tu esti lovit, batut de altcineva, acel agent nu are decat o indatorire MORALA sa intervina!!!

Vezi ca s-a putut sa fii mai explicit! O zi buna!

Indatorire MORALA au toti colegii lui Insanity66 sa intervina si sa stopeze acel conflict. Agentul de paza se limiteaza la a pazii bunurile ce i-au fost incredintate si atat. Eventual poate fi folosit ca martor atat de Insanity66 daca suna la politie ori de catre agentii de politie sositi la fata locului in urma unui apel telefonic la 112. Agentul de paza este obligat sa-ti asigure protectia ta personala, Insanity66, numai daca inchei cu el un contract de munca si-i platesti lunar salariu ca garda de corp.

Perfect de acord cu tot ce a spus teolucian63 mai sus cu o mica modificare: agentul de paza are dreptul la autoaparare daca dai tu in el, deci ai mai multa grija cu reclamatiile. In rest bafta, ai grija pe viitor sa nu ti-o mai furi, Insanity66 ! :ner:

McNally, nu ai de ce sa-l "tragi de urechi" pe Insanity66, ca nu a facut nimic, poate doar niste supozitii... El a pus intrebarea vis-a-vis de o speta imaginara sau a auzit de vreo intamplare de genul acesta... Chiar daca mai "deraiaza" putin, nu cred ca este genul violent, ba dimpotriva! A pus o intrebare fata de o situatie ipotetica, iar cand a fost mai explicit, i-am raspuns cum am stiut mai bine! Intr-un fel sunt bune spetele astea imaginare, te pregatatesc pentru cele reale!

• 3 weeks later...

CONTROALE PENTRU VERIFICAREA PERSONALULUI DE PAZĂ AFLAT ÎN SERVICIU, PE TIMPUL NOPŢII

Data: 13/09/2012 Sursa: IGPR

În urma unei acţiuni desfăşurată la nivel naţional, pe parcursul a două zile, poliţiştii specializaţi din cadrul serviciilor de ordine publică au constatat nouă infracţiuni. Pentru deficienţele descoperite, poliţiştii au aplicat aproximativ 1.800 de sancţiuni contravenţionale.

Poliţiştii specializaţi din cadrul structurilor de ordine publică, sub coordonarea Direcţiei de Ordine Publică, din cadrul I.G.P.R., au desfăşurat la nivel naţional, în perioada 8 - 9 septembrie a.c., o acţiune pentru reducerea infracţiunilor contra patrimoniului, produse pe fondul neasigurării securităţii bunurilor şi valorilor de către agenţii economici.

Astfel, poliţiştii au verificat pe timp de noapte, 8.801 obiective economice, din care 4.692 asigurate de societăţile de pază şi 4.118 cu personal de pază propriu, dintre acestea 5.200 fiind amplasate în mediul urban şi 3.601 în mediul rural.

Cu ocazia controlului s-a urmărit, în principal, evaluarea serviciilor de pază, controlul personalului de pază aflat în serviciu, dotarea cu uniforme, însemne, mijloace de autoapărare şi comunicaţii, precum şi existenţa documentelor specifice în obiective. De asemenea, s-a testat vigilenţa personalului de pază şi protecţie aflat în serviciu, instruirea şi controlul acestuia, fiind verificate şi legalitatea angajării, folosirii personalului.

În urma controalelor efectuate, poliţiştii au constatat 9 infracţiuni prevăzute de Legea 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, Legea 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, respectiv art. 208-209 din Codul Penal.

De asemenea, pentru nerespectarea prevederilor legale au fost aplicate 1.795 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 517.331 lei, din care 1.211 la Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, 258 la H.G. nr.301/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 şi 361 amenzi la alte acte normative.

Dintre neregulile constatate, în 137 de cazuri serviciul de pază s-a desfăşurat fără plan de pază avizat, în 63 de situaţii dispozitivul de pază a fost redus fără a respecta planul de pază, în 569 cazuri personalul de pază nu era echipat cu uniformă şi însemne distinctive conform prevederilor legale. Totodată, 445 de agenţi de securitate au fost depistaţi că nu aveau în dotare mijloace de autoapărare şi intervenţie prevăzute în planul de pază, iar la 279 obiective lipseau documentele specifice necesare evidenţierii serviciului de pază.

De asemenea, poliţiştii au depistat agenţi de pază dormind în post sau aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice.

Exemple:

1.) În urma verificărilor efectuate de poliţiştii gălăţeni la o societate comercială cu specific showroom şi service auto, s-a constatat faptul că la unul din posturi agentul de pază lipsea din cabină, fiind depistat dormind într-un autoturism adus la service, iar la celălalt post din acelaşi obiectiv, agentul de pază părăsise postul. Cei doi agenţi de pază au fost sancţionaţi contravenţional cu amenzi în valoare de 100 de lei, respectiv 200 de lei.

2) La o staţie de betoane din Siret, la postul din poarta principală, agentul de pază a fost depistat dormind, fapt pentru care poliţiştii din cadrul I.P.J. Galaţi l-au sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 100 de lei.

3) Agentul unei firme de pază, în timp ce se afla de serviciu la un liceu din judeţul Constanţa, a fost găsit dormind. După ce a fost trezit de poliţişti, acesta a ripostat cu un cuţit. Au fost întocmite actele premergătoare conform Legii 61/1991.

4) Un agent de pază de la un spital din municipiul Focşani a fost găsit de poliţişti, dormind. Acesta a fost sancţionat contravenţional conform Legii nr. 333/2003.

5) La dispeceratul unei firme din Vaslui a fost identificat un agent de pază care se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. Cel în cauză a fost sancţionat conform Legii 333/2003, cu amendă în cuantum de 100 de lei.

6) La un ocol silvic din Brodoc a fost depistat un agent de pază care dormea în cabina postului. Cel în cauză a fost sancţionat conform Legii 333/2003.

7) La un post de pază din cadrul unei societăţi comerciale din Blaj, agentul de pază a fost găsit dormind şi aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice. Faţă de acesta s-a luat măsura sancţionării contravenţionale conform Legii 333/2003.

• 11 months later...

Activitatea societăţilor de pază, verificată de poliţişti

Poliţia Română a coordonat o acţiune de verificare a legalităţii desfăşurării activităţilor de către societăţile de pază. În cadrul acţiunii, poliţiştii de la structurile de ordine publică şi cei de la investigarea fraudelor au depistat peste 270 de infracţiuni, dintre care 185 de evaziune fiscală şi au aplicat aproximativ 1.500 de sancţiuni contravenţionale.

În perioada 25 februarie – 30 iunie a.c., Poliţia Română, prin structurile de specialitate ale Direcţiei de Ordine Publică, a coordonat, la nivel naţional, un control privind respectarea prevederilor legale în domeniu, de către serviciile de pază.

În acest sens, poliţiştii au verificat 722 de societăţi, 167 de puncte de lucru ale acestora şi 8.187 obiective asigurate cu agenţi de pază.

În acţiunile de control au fost angrenaţi peste 6.000 de poliţişti, dintre care peste 4.800 de ordine publică şi 1.150 de investigare a fraudelor, fiind cooptaţi şi inspectori din cadrul Inspectoratelor Teritoriale de Muncă şi comisari ai Gărzii Financiare.

Astfel, au fost constatate 271 de infracţiuni, dintre care 185 de infracţiuni de evaziune fiscală (106 prevăzute de art.6 - reţinerea şi nevărsarea sumelor cu reţinere la sursă, 50 la art.9 - sustragerea la neîndeplinirea obligaţiilor fiscale şi 7 la art.4 - împiedicarea verificărilor fiscale şi 22 alte articole), 29 de infracţiuni la Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor pentru desfăşurarea activităţilor fără licenţă valabilă şi 9 infracţiuni prevăzute de Legea nr.53/2003 – Codul Muncii.

Au fost întocmite 237 dosare penale pentru factorii responsabili din cadrul societăţilor specializate de pază. Prejudiciul estimat se ridică la 25.200.000 de lei.

De asemenea, s-au solicitat verificări la Inspectoratele Teritoriale de Muncă pentru 22.191 persoane.

Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 1.498 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de aproximativ 1.600.000 de lei, dintre care 1.281 la regimul pazei.

Poliţiştii vor continua acţiunile de acest gen, punându-se accent pe legalitatea funcţionării societăţilor specializate de pază şi evaluarea eficienţei serviciilor prestate de acestea.

Exemple:

La data de 5 iunie a.c., poliţişti din cadrul Serviciului de Investigarea Fraudelor şi Serviciului de Ordine Publică - D.G.P.M.B., împreună cu luptători din cadrul Serviciului Acţiuni Speciale şi inspectori de la Inspectoratul Teritorial de Muncă, au efectuat, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Municipiului Bucureşti, percheziţii la sediile unei societăţi comerciale de pază, din Capitală.

În cauză, administratorul firmei era suspectat de săvârşirea de infracţiuni de evaziune fiscală, fiind dispusă începerea urmăririi penale pentru art.6 şi art. 9 alin.1 lit. a, b şi c din Legea 241/2005.

În fapt, în perioada 2009-2010, administratorul societăţii ar fi ascuns sursa impozabilă prin primirea şi folosirea la muncă a mai multor persoane, pe care le-ar fi remunerat fără a plăti către bugetul de stat impozitele şi contribuţiile aferente, în scopul sustragerii de la îndeplinirea acestor obligaţii fiscale. Totodată, acesta nu ar fi înregistrat în evidenţele contabile, în mod succesiv, veniturile obţinute în baza contractelor de prestări servicii încheiate cu beneficiarii serviciilor de pază şi ar fi înregistrat în contabilitatea societăţii cheltuieli fictive, fără a avea la bază operaţiuni reale. Valoarea prejudiciului cauzat bugetului de stat s-a ridicat la 3.200.000 de lei.

Pe numele administratorului unei societăţi de pază din Deva a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 9 alin. 1 lit. b din Legea nr. 241/2005, fiind soluţionat cu propunere de trimitere în judecată.

În fapt, în perioada 2007 – 2010, acesta nu ar fi înregistrat în evidenţa contabilă a societăţii veniturile realizate şi rezultate din prestările de servicii efectuate către alte firme, sustrăgându-se în acest fel de la plata taxelor şi impozitelor, impozit pe profit şi T.V.A. în valoare de peste 3.000.000 de lei.

Reprezentanţii unei firme de pază din Bucureşti s-au ales cu dosare penale pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute şi pedepsite de art. 264, alin. 3 din Legea nr. 53/2003. Aceştia nu ar fi întocmit, în formă scrisă, contracte individuale de muncă la 34 de persoane care executau serviciul de pază în cadrul unei societăţi de pază din judeţul Neamţ. De asemenea, administratorul unei alte societăţi de pază din Piatra Neamţ este cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de evaziune fiscală şi împrumutul sub orice formă din societatea pe care o administrează, faptă prevăzută şi pedepsită de Legea nr.31/1990.

La data de 30 mai a.c., poliţiştii din Giurgiu, împreună cu inspectori din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Giurgiu, au verificat legalitatea funcţionării unei societăţi de pază din judeţ. Acţiunea a beneficiat de suportul informativ al D.I.P.I..

Astfel, s-a constatat că firma desfăşura activităţi specializate de pază la un atelier mecanic din municipiul Giurgiu, printr-un post permanent cu agent de securitate pe schimb şi respectiv la un parc fotovoltaic, situat în extravilanul localităţii Izvoarele, prin două posturi permanente cu doi agenţi de securitate pe schimb.

Societatea prestatoare nu deţinea licenţă de funcţionare în domeniu, iar personalul de pază nu avea încheiate forme legale de angajare conform legislaţiei muncii. Împotriva administratorului societăţii au fost efectuate acte premergătoare sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de desfăşurarea de activităţi de pază fără licenţă de funcţionare prevăzută de lege, faptă prevăzută şi pedepsită de Legea nr. 333/2003 şi muncă la negru, faptă prevăzută şi pedepsită de Legea nr. 53/2003.

La data de 26 aprilie a.c., a fost efectuat un control la un centru comercial din judeţul Prahova, obiectiv asigurat cu pază de o societate specializată de pază. În urma verificării documentelor de organizare şi desfăşurare a serviciului de pază, s-a constatat faptul că există neconcordanţe între pontajul nominal întocmit şi registrul buletinul posturilor.

De asemenea, agenţii de securitate de la dispozitivul controlat ar fi întocmit în fals pontajele zilnice pentru 8 ore de lucru (în realitate aceştia lucrând 11-14 ore/zi), în scopul evitării unor sancţiuni din partea inspectorilor de muncă. În cauză, se continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri sub semnătură privată, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 290 din Codul Penal.

I.G.P.R. - Centrul Informare și Relații Publice

Poliţiştii bucureşteni specializaţi în sisteme de securitate au verificat mai multe centre comerciale

În cursul ultimelor două săptămâni, poliţiştii bucureşteni, specializaţi în sisteme de securitate, au controlat cinci centre comerciale din Capitală, cu scopul de a verifica dacă societăţile private care asigură securitatea obiectivelor respectă planurile de pază.

În urma verificărilor, poliţiştii au sancţionat contravenţional reprezentanţii societăţilor de securitate sau ai unităţilor economice pentru încălcări ale prevederilor legale în materie de pază a obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, respectiv:

• Încadrarea şi menţinerea în funcţie a unor agenţi de securitate fără atestat profesional;
• Echiparea necorespunzătoare a agenţilor de securitate cu uniformă, însemne distinctive şi mijloace de intervenţie şi apărare individuală;
• Nefuncţionarea butonului de panică;
• Insuficienţa personalului în raport cu natura, importanţa, specificul şi vulnerabilitatea obiectivelor.

Pentru a veni în sprijinul societăţilor comerciale verificate, poliţiştii au făcut acestora mai multe recomandări, printre care:

• Instituirea unor proceduri interne bazate pe prevenţie, referitoare la informarea clienţilor prin orice mijloace cu privire la faptul că este interzis consumul de produse în spaţiile de vânzare;
• Controlarea periodică a agenţilor de securitate aflaţi în dispozitiv, atât de către reprezentanţii societăţii de securitate, cât şi de către beneficiari;

În cadrul acestui demers, poliţiştii au desfăşurat şi activităţi de prevenire a infracţiunilor de distrugere şi de furt asupra patrimoniului magazinului prin postarea unor materiale de informare (clipuri video) pe monitoarele proprii ale magazinelor şi prin distribuirea de pliante cetăţenilor ce se aflau în interior.

De asemenea, poliţiştii i-au sfătuit pe reprezentanţii societăţilor comerciale să folosească afişe, pliante şi bannere de avertizare cu mesajul „ZONĂ SUPRAVEGHEATĂ VIDEO” şi să recomande clienţilor ca produsele pe care urmează să le achiziţioneze să fie puse în coşurile de cumpărături ori ţinute în mână, la vedere, pentru prevenirea eventualelor incidente.

I.G.P.R. - Centrul Informare și Relații Publice

• 7 months later...

Paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, verificată de poliţişti

Peste 14.000 de obiective şi aproape 500 de prestatori de servicii de pază au fost verificaţi de poliţişti, în primul trimestru al anului în curs. În urma neregulilor constatate, poliţiştii au transmis recomandări pentru remedierea acestora, au întocmit dosare penale, fiind constatate 13 infracţiuni şi au aplicat 817 sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 860.000 lei.

În primul trimestru al anului 2014, poliţiştii structurilor de ordine publică au acţionat pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor contra patrimoniului agenţilor economici şi pentru verificarea legalităţii funcţionării prestatorilor de servicii de securitate.

Acţiunea naţională a urmărit îmbunătăţirea modului de executare a serviciului şi sporirea vigilenţei personalului de pază şi protecţie.

De asemenea, activităţile poliţiştilor au avut ca obiectiv atât informarea factorilor responsabili din cadrul societăţilor comerciale cu privire la necesitatea adoptării cerinţelor minimale de securitate, cât şi identificarea obiectivelor ce operează cu valori şi prezintă vulnerabilităţi generatoare de riscuri la securitatea fizică.

Poliţiştii au verificat peste 14.000 de obiective şi aproape 500 de prestatori de servicii de pază, sisteme de alarmare, monitorizare sau transporturi de valori monetare.

În urma verificărilor efectuate au fost constatate 13 infracţiuni, dintre care 10 infracţiuni comise de personalul de pază şi 3 infracţiuni la Legea nr. 333/2003, privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor pentru instalarea de sisteme de alarmare împotriva efracţiei fără atestat sau fără licenţă de funcţionare.

De asemenea, au fost aplicate 817 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 868.400 lei.

52 de amenzi contravenţionale au fost aplicate în urma verificării unităţilor bancare, 63 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate pentru deficienţe constatate în urma verificării caselor de schimb valutar, caselor de amanet şi magazinelor de bijuterii, 140 de sancţiuni contravenţionale după controlul operatorilor care exploatează şi organizează jocuri de noroc, 241 sancţiuni contravenţionale după verificarea unităţilor poştale, 71 de sancţiuni contravenţionale în urma verificării casieriilor furnizorilor de utilităţi şi servicii, 71 de sancţiuni contravenţionale după controlul staţiilor de distribuire a carburanţilor şi a produselor petroliere, iar 72 de agenţi economici au fost sancţionaţi după controale la supermarket-uri şi centre comerciale.

Au fost aplicate deţinătorilor de automate destinate tranzacţiilor cu numerar de tip off-site (bancomate) 12 sancţiuni contravenţionale, 2 sancţiuni contravenţionale la muzee şi lăcaşe de cult cu valoare de patrimoniu naţional.

Pentru deficienţele constatate, au fost aplicate societăţilor specializate de pază 83 de amenzi şi 20 de sancţiuni contravenţionale după verificarea societăţilor licenţiate în sisteme tehnice de alarmare împotriva efracţiei.

Pe lângă sancţiunile contravenţionale aplicate, poliţiştii au dispus măsuri cu termene de remediere a deficienţelor constatate.

În fapt, poliţiştii au evaluat măsurile de securitate fizică implementate la 1.814 unităţi bancare, au verificat 1.018 case de schimb valutar, 1.450 case de amanet, 525 de magazine de bijuterii, 3.012 operatori care exploatează şi organizează jocuri de noroc (săli de joc bingo, săli de jocuri electronice, case de pariuri, cazinouri etc), 850 de casierii ale furnizorilor de utilităţi şi servicii, 1.239 de staţii de distribuire a carburanţilor şi a produselor petroliere, 444 de supermarket-uri şi centre comerciale, 1.364 de automate destinate tranzacţiilor cu numerar de tip off-site (bancomate), 446 de muzee şi lăcaşe de cult, precum şi alte obiective.

Principalele deficienţe constatate au vizat vulnerabilităţi în protecţia mecanofizică a spaţiilor funcţionale sau a vitrajelor exterioare, deficienţe ale activităţii de transport valori, lipsa sistemului de pază sau a sistemului de alarmă monitorizat sau lipsa pazei umane.

De asemenea, pentru verificarea modului de executare a serviciilor de pază de personalul societăţilor specializate, au fost controlate 224 societăţi de pază, puncte de lucru şi obiective ale acestora. Neregulile constatate au vizat lipsa atestatelor profesionale, a uniformelor regulamentare, a mijloacelor de autoapărare şi comunicaţii, precum şi subdimensionarea dispozitivului faţă de cel prevăzut prin planul de pază.

Totodată, poliţiştii au verificat 187 de societăţi licenţiate în sisteme tehnice de alarmare împotriva efracţiei fiind constatate situaţii de instalare de sisteme de alarmare împotriva efracţiei fără atestat sau fără licenţă de funcţionare, precum şi situaţii în care nu a fost obţinut avizul poliţiei pentru proiectele sistemelor de alarmare instalate la obiectivele unde, conform prevederilor legale, exista obligativitatea avizării acestora.

Activitatea de evaluare a cuprins şi modul de organizare şi funcţionare a 71 de dispecerate, poliţiştii constatând deficienţe în respectarea prevederilor regulamentelor de funcţionare avizate.

Poliţiştii vor continua acţiunile de acest gen, punându-se accent pe legalitatea funcţionării societăţilor specializate de pază şi evaluarea eficienţei serviciilor prestate de acestea.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relații Publice

• 1 year later...
FIRME SPECIALIZATE ÎN PRESTĂRI DE SERVICII DE PAZĂ, ÎN ATENȚIA POLIȚIȘTILOR

În această dimineață, Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice din Inspectoratului General al Poliției Române desfăşoară o operaţiune ce vizează 5 societăţi comerciale, implicate în comiterea unor infracțiuni de evaziune fiscală, în domeniul prestării de servicii de pază şi protecţie.

La această oră sunt efectuate 5 percheziţii domiciliare, pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţului Hunedoara, la activităţi participând polițiști din cadrul Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice - I.G.P.R. şi I.P.J. Hunedoara, luptători S.I.A.S. şi criminaliști.

Din investigații a reieșit faptul că, în scopul sustragerii de la plata taxelor și impozitelor către bugetul de stat, reprezentanții unei companii specializate în prestări de servicii de pază ar fi  creat un circuit infracțional, format din mai multe societăți comerciale, prin care ar fi fost evidențiate tranzacții fictive.

În fapt, în contabilitatea companiei ar fi fost înregistrate achiziții fictive de servicii, care, în realitate, nu au fost prestate, bugetul de stat fiind astfel prejudiciat cu aproximativ 600.000 de euro.

Acțiunea se desfășoară sub conducerea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, urmând ca în funcţie de probatoriul administrat să fie dispuse măsurile legale ce se impun.

Sursa: IGPR

• 1 month later...

PAZA OBIECTIVELOR, BUNURILOR, VALORILOR ŞI PROTECŢIA PERSOANELOR, VERIFICATĂ DE POLIŢIŞTI

În al doilea trimestru al anului 2015, poliţiştii structurilor de ordine publică au acţionat pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor contra patrimoniului agenţilor economici şi pentru verificarea legalităţii funcţionării prestatorilor de servicii de securitate.

Acţiunea naţională a urmărit îmbunătăţirea modului de executare a serviciului şi sporirea vigilenţei personalului de pază şi protecţie.

De asemenea, activităţile poliţiştilor au avut ca obiectiv atât informarea factorilor responsabili din cadrul societăţilor comerciale cu privire la necesitatea adoptării cerinţelor minimale de securitate, cât şi identificarea obiectivelor ce operează cu valori şi prezintă vulnerabilităţi generatoare de riscuri la securitatea fizică.

Poliţiştii au verificat aproape  12.000 de obiective şi peste 200 de prestatori de servicii de pază, sisteme de alarmare, monitorizare sau transporturi de valori monetare.

În urma verificărilor efectuate nu au fost constatate infracţiuni, însă au  au fost aplicate 1.068 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.444.600 de lei.

105 de amenzi contravenţionale au fost aplicate în urma verificării unităţilor bancare, 88 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate pentru deficienţe constatate în urma verificării caselor de schimb valutar, caselor de amanet şi magazinelor de bijuterii, 111 de sancţiuni contravenţionale după controlul operatorilor care exploatează şi organizează jocuri de noroc, 123 sancţiuni contravenţionale după verificarea unităţilor poştale, 19 de sancţiuni contravenţionale în urma verificării casieriilor furnizorilor de utilităţi şi servicii, 115 de sancţiuni contravenţionale după controlul staţiilor de distribuire a carburanţilor şi a produselor petroliere, iar 111 de agenţi economici au fost sancţionaţi după controale la supermarket-uri şi centre comerciale.

Pe lângă sancţiunile contravenţionale aplicate, poliţiştii au dispus măsuri cu termene de remediere a deficienţelor constatate.

În fapt, poliţiştii au evaluat măsurile de securitate fizică implementate la 1.415 unităţi bancare, au verificat 565 de case de schimb valutar, 1.102 de case de amanet, 3.715 operatori care exploatează şi organizează jocuri de noroc (săli de joc bingo, săli de jocuri electronice, case de pariuri, cazinouri etc), 700 de casierii ale furnizorilor de utilităţi şi servicii, 996 de staţii de distribuire a carburanţilor şi a produselor petroliere, 606 supermarket-uri şi centre comerciale, 1.138 de automate destinate tranzacţiilor cu numerar de tip off-site (bancomate), 293 de muzee şi lăcaşe de cult, precum şi alte obiective.

Principalele deficienţe constatate au vizat vulnerabilităţi în protecţia mecanofizică a spaţiilor funcţionale sau a vitrajelor exterioare, deficienţe ale activităţii de transport valori, lipsa sistemului de pază sau a sistemului de alarmă monitorizat sau lipsa pazei umane.

De asemenea, pentru verificarea modului de executare a serviciilor de pază de personalul societăţilor specializate, au fost controlate 211 societăţi de pază, puncte de lucru şi obiective ale acestora. Neregulile constatate au vizat lipsa atestatelor profesionale, a uniformelor regulamentare, a mijloacelor de autoapărare şi comunicaţii, precum şi subdimensionarea dispozitivului faţă de cel prevăzut prin planul de pază.

Totodată, poliţiştii au verificat 146 de societăţi licenţiate în sisteme tehnice de alarmare împotriva efracţiei fiind constatate situaţii de instalare de sisteme de alarmare împotriva efracţiei fără atestat sau fără licenţă de funcţionare, precum şi situaţii în care nu a fost obţinut avizul poliţiei pentru proiectele sistemelor de alarmare instalate la obiectivele unde, conform prevederilor legale, exista obligativitatea avizării acestora.

Activitatea de evaluare a cuprins şi modul de organizare şi funcţionare a 50 de dispecerate, poliţiştii constatând deficienţe în respectarea prevederilor regulamentelor de funcţionare avizate.

Sursă: IGPR