Jump to content

Noutati, discutii, păreri și sfaturi despre ochelari de protecție pt serviciu

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Revision este un producător de echipamente de protecție pentru cap. Inițial fabricau numai ochelari, după care s-au extins și au lansat produse și pe alte linii, căști de protecție balistică, etc.
Nu știu dacă produsele lor sunt importante de cineva în România, nu am căutat, dar americanii se laudă că ar fi lideri mondiali în acest domeniu al protecției de echipamente militare pentru cap, dar oricum nu are importanță.
revisionsawflyphotochro.jpg
Cei de la Revision vor lansa la sfârșitul acestei luni un nou model de ochelari de protecție din seria Sawfly.
Noutatea cea mai mare a acestui model este proprietatea lentilelor care sunt niște „lentile fotocromatice” (sper să nu fi greșit traducerea termenului).
Ce fac aceste lentile?
Automat se întunecă într-o nuanţă închisă devenind niște ochelari de soare, evident atunci când sunt expuse la lumina soarelui şi revin la starea lor clară, în lipsa de razelor UV. Având astfel avantajul că nu mai este necesară schimbarea lentilelor o dată cu schimbarea mediului (interior şi exterior) în care se află posesorul. De asemenea, tehnologia lentilelor reglează automat gradul de întunecare al lentilelor în funcție de lumină și permite astfel utilizatorului să se concentreze pe misiunea sa și să nu mai piardă timpul cu schimbarea ochelarilor de protecție.

Ochelarilor Sawfly le sunt necesare doar 60 de secunde pentru a trece de la starea cea mai întunecată până să devină aproape clare, în timp ce la concurenţă, cei de la Revision, se laudă că durează de două ori mai mult să facă acelaşi lucru. De la starea complet clară a lentilelor, până la nivelul de blocare a efectului de orbire al soarelui, este nevoie de doar 20 de secunde.
Ochelarii Revision Sawfly după lansare vor costa undeva în jurul a 150 de dolari, acolo în America. De asemenea există trei dimensiuni disponibile pentru acest model de ochelari.

http://youtu.be/JdYYt5px4Rc

sursa

• Upvote 1

Noutatea cea mai mare a acestui model este proprietatea lentilelor care sunt niște „lentile fotocromatice” (sper să nu fi greșit traducerea termenului).

s-a impamantenit termenul de "lentile heliomate" si vazind traducerea/adaptarea ta, parca as merge mai repede pe varianta ta, mult mai apropiata de efectul/fenomenul in discutie. am vaga impresie ca termenul heliomat este o denumire "comerciala" a vre-unei firme "de renume" :clip:

• Moderator

Nu mă pricep prea bine.

Inițial am fost și eu tentat să spun că sunt niște lentile heliomate, dar făcând o comparație cu oglinzile heliomate din domeniul auto, am renunțat.

În domeniu auto, oglinzile heliomate sunt cele ce se închid la culoare în urma unei comenzi electrice primite de la un calculator, ce știe când să de-a această comandă datorită a doi senzori de lumină (probabil denumirea lor corectă este de senzori foto). Iar întunecarea oglinzii se face cu ajutorul unui strat de cristale lichide ce se află între geamurile oglinzii.

Bine, la noi în rromânica samsarii de mașini au denaturat termenul de oglinzi heliomate și acesta în ultima vreme este atribuit tuturor oglinzilor ce au geamul puțin colorat. Dar acele oglinzi, de fapt nu sunt heliomate, ci doar au geamul cu tentă albastră, verzuie,etc. Am întâlnit mulți care trăiau cu impresia că au oglinzi heliomate la mașină, când de fapt ei aveau niște oglinzi cu geamuri colorate.

Numai că oglinzile heliomate cu adevărat, în timpul zilei arată exact la fel ca și orice altă oglindă, nu au niciun fel de tentă colorată.

Și ca să vă faceți o idee despre cum sunt oglinzile heliomate:

aici oglinda arată exact ca una convențională, geamul nu are nicio tentă colorată

85138098.jpg

Iar aici după ce senzorii de lumină au fost păcăliți, puteți vedea cum oglinda se închide la culoare

92845112.jpg

• 2 weeks later...
  • Moderator

Știe cineva dacă își merită banii ochelarii OAKLEY Tactical Shooting Glasses?

Astăzi, din greșeală, mi-am distrus ochelarii pe care-i foloseam la serviciu și aș vrea să-mi comand alții. Mă gândeam la acest model OAKLEY Tactical Shooting Glasses. Are cineva, sunteți mulțumiți de ei?

Aceștia sunt:

dh043show2.jpg

Sau dacă îmi puteți recomanda altceva asemănător, ar fi grozav.

@Catalin: nu cunosc modelul dorit de tine, dar din experienta stiu ca OAKLEY face ochelari de calitate si care isi merita banutii...

• Upvote 1

Știe cineva dacă își merită banii ochelarii OAKLEY Tactical Shooting Glasses?

Astăzi, din greșeală, mi-am distrus ochelarii pe care-i foloseam la serviciu și aș vrea să-mi comand alții. Mă gândeam la acest model OAKLEY Tactical Shooting Glasses. Are cineva, sunteți mulțumiți de ei?

Aceștia sunt:

dh043show2.jpg

Sau dacă îmi puteți recomanda altceva asemănător, ar fi grozav.

Eu am modelul acesta si ai recomand cuplacere . Sunt foarte multumit de ei

• Upvote 1

IN schimb, sa va feriti de Bolle comercializati de Viper...va distrug vederea. AM purtat vre-o 5 ani consecutiv ochelarii aia, pana am observat ca nu mai vedeam clar scrisul de la TV. Am fost la control si medicul i-a zis ca au ceva dioptrii (mici dar care in timp conteaza) si mai si distorsioneaza putin imaginea.

DUpa ce i-am schimbat, totul e ok.

Ca incepusem sa imi fac griji cu vederea...

P.s

Ma refer la Bolle de soare, cei negrii cu manere albastre.

• Upvote 1

Eu am Oakley luati din State, sunt foarte multumit de ei, sunt ok, iti pot da un nr de telefon al unui coleg de la sri-antitero, de la care i-am cumparat eu. Trimitemi un mesaj in pm si iti dau nr lui. Stima t