Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Becuri cu led pe faza lunga - lumini de drum

Constantin
 Share

Question

Este legală montarea unor becuri cu led pe faza lungă (luminile de drum)?
Noul model de Logan are faruri "eco-LED" (faza scurta LED - faza lunga halogen) şi implicit au apărut foarte mulţi posesori care îşi modifică becurile pentru fază lungă cu unele cu led, majoritatea nişte chinezării. 

led-faza-lunga.jpg.2d08926ec8c5976d667bcc70ac5a2b82.jpg

Este legală montarea unor becuri cu led pe faza lungă? Care sunt consecinţele unei astfel de modificări?

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Art. 101 - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
[...]
10. montarea la autovehicul și tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;

• 0
  • Membru

Ce intensitate au cele originale si ce intensitate au led-urile? Cum demonstrezi ca au alta intensitate fata de cele originale ale masinii? Ai in dotare luxmetru? Despre culoare nu se discuta, la carte scrie lumina alba.

Edited by Marius
Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil şi interzis de regulament.

• 0
  • Moderator

@edisitaru ce am postat mai sus este exact textul de lege, fără niciun fel de referire la modul de constatare al contravenţiei. Exact aşa scrie în OUG 195/2002. Iar dacă tot vrei să lansezi polemici inutile, te rog să precizezi în care act normativ scrie că este necesar "luxmetru" pentru constatarea unei astfel de fapte?

• 0
  • Membru

Nu vreau sa lansez polemici inutile, asa cum spui, insa cred ca nu ai inteles ce am intrebat eu. Hai sa zicem altfel: eu am becuri xenon pe masina (far cu lupa), le scot si pun led. Cum iti dai seama? Cum constati ca au intensitatea cu 10% mai puternica (sa zicem) decat luminile originale ale masinii? Pe ce te bazezi cand faci acea constatare?

Ca esti cu RAR-ul langa tine si vine ala cu aparatul ala pe care il pune in fata farurilor e alta treaba, aia da! Restul sunt discutii fara rost......

Asta asa, de curiozitate........

Edited by edisitaru

• 0

E foarte simplu şi nici nu e mare inginerie sa observi o diferenta evidenta. Spre exemplu, daca masina a fost prevazuta de producator cu bec clasic, cu halogen etc. iar detinatorul / propietarul schimba şi moteaza pe masina becuri cu xenon ori LED, diferenta de intensitate si culoare este evidenta pentru oricine, drept urmare se poate aplica sanctiune. Astfel de situatii sunt reglementate de lege.