Jump to content
POLITISTI.ro

Alleycat

Neclaritate despre contravențiile prevăzute de HCL

Postare recomandată

Alleycat

Salut, de curând am observat că sunt colegi din cadrul unei secții de poliție urbană din Timișoara (poate mai multe, nu știu încă), care aplică sancțiuni contravenționale în baza unor hotărâri ale consiliului local. Dacă poate un coleg să mă lămurească și pe mine, lucrătorii din cadrul Poliției Române pot sancționa persoane în baza unor hotărâri ale consiliului local. Dacă da, care este baza legală. Mulțumesc anticipat.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Roby

La finalul unei astfel de hotarari sunt mentionate persoanele care pot constata si aplica sanctiuni la astfel de contraventii, prevazute de hotararea respectiva.
Se pare ca in cazul de care amintesti tu, sunt si politistii.
Am intalnit si eu, cand lucram la un post de politie, am cerut la Primarie sa imi comunice care este hotararea care reglementeaza programul de functionare al societatilor de pe raza comunei..... Si eram si noi mentionati, astfel ca am aplicat sanctiune ca societatea nu solicitase la Primarie avizarea programului de functionare (era un bar unde tot se strangeau betivii etc.)

Modificat de Roby
  • Apreciez 1

Link către postare
sorinel

E la moda si se practica din vremuri de demult, ca primarii prin intermediul consiliului local sa emita hotarari si de a mentiona, la incheiere, printre cei indrituiti sa aplice sanctiuni, obligatoriu lucratorii de politie si cu mici exceptii jandarmii, bineanteles dupa fbi-stii locali.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.