Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenda pentru traversarea ilegala a strazii

CMihai
 Share

Question

Salut. Astazi am luat amenda pentru ca am traversat printr-un loc ilegal. As vrea sa stiu daca este posibil sa schimb amenda cu munca in folosul comunitatii,daca da,cum ?

Multumesc anticipat !

Edited by CMihai

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Marius,am citit. Acolo spune ca in cazul in care NU platesc amenda in termen de 30 de zile voi fi pus la munca in folosul comunitatii. Insa pe mine ma interesa altceva:

Daca am luat amenda,pot cumva sa o schimb eu cu munca in folosul comunitatii? De exemplu sa ma duc cu amenda la politie si sa spun ca vreau sa prestez munca in folosul comunitatii in schimbul platirii amenzii.

TIn sa mentionez ca sunt inca minor,am 16 ani,iar amenda este de 30 de lei(nu este o amenda mare,insa m-ar interesa sa stiu daca este posibil ce am intrebat)

Multumesc anticipat

• 0
  • Moderator

CMihai, din pacate nu se poate, nu exista o astfel de prevedere in lege. :(

Te sfatuiesc sa depui o contestatie la Judecatorie prin care sa soliciti inlocuirea amenzii cu avertisment.

• 0

ito garantez ca o sa preferi sa platesti amenda decit sa cureti WC publice prin parcuri. sau crezi ca vei munci intr-un birou, cu secretara si un suc Barney la pahar? :ner:

• 0

Am intrebat doar. Intr-adevar odata cu mine a mai primit un tip de 30 de ani dar el a primit avertisment,mie mi-a spus sa platesc din alocatia de elev Dl Politist.

• 0
  • Moderator

Eu unul nu cred asa ceva.

Sau cel mai probabil ai fost obraznic si ai incercat sa faci pe grozavul.

• 0

Eu unul nu cred asa ceva.

Sau cel mai probabil ai fost obraznic si ai incercat sa faci pe grozavul.

Subscriu.

Si eu am patit o data sa fiu prins traversand prin loc nepermis. M-a oprit politia si am vorbit frumos cu ei, le-am spus ca imi recunosc fapta, le-am inmanat CI, am intrebat cat e amenda si atat. Stiti care a fost reactia lor? au ramas socati de faptul ca nu m-am luat in gura cu ei, si din asta deduc faptul ca majoritatea se cearta si face scandal aiurea.

Rezultatul a fost ca mi-a intocmit proces verbal cu avertisment. Politistul a tinut sa-mi spuna ca mi-a dat avertisment pentru atitudinea pe care am avut-o si pentru faptul ca m-am comportat corect. Ne-am salutat si am plecat.

Sincer, nu inteleg ce-i in capul oamenilor care se cearta cu politistul la fazele astea. Ce crezi ca rezolvi? O sa se sperie de tine? crezi ca-l intimidezi?

:ner:

Ce cred eu ca poti sa faci in cazul in care consideri ca nu are dreptate e sa-ti exprimi dezacordul si sa ii arati sau indici textul de lege pe care se bazeaza parerea ta, dar intrun mod civilizat, fara vene umflate si tonuri ridicate.

Edited by mihaitarta
  • Upvote 3