Jump to content
POLITISTI.ro

Sanctiune pentru depasirea limitei de viteza

Cristian19

Recommended Posts

Buna seara. 

Am avut o urgenta la Sibiu si la Drăganu-Olteni m-a oprit un echipaj pentru depasirea vitezei in localitate. Foarte corect, ideea este că nu am avut nici actele la mine că am plecat pe fugă de acasă. Unde trebuie să las permisul mâine? La Aurel Vlaicu acolo, cumva? Sunt la prima abatere in 16 ani de condus și nu o spun ca o scuză a faptei mele. 

Vă mulțumesc anticipat. 

Edited by Cristian19
  • 1 year later...

Salut! Doream sa va intreb care este sanctiunea pentru depasirea limitei vitezei cu 1-9km/h nu am gasit nicarieri o astfel de prevedere, totul incepand de la 10km/h in plus in documentele gasite. Am acumulat un numar de puncte si nu as vrea sa risc sa pierd permisul😅.

• Marius changed the title to Sanctiune pentru depasirea limitei de viteza

Salut! Doream sa va intreb care este sanctiunea pentru depasirea limitei vitezei cu 1-9km/h nu am gasit nicarieri o astfel de prevedere, totul incepand de la 10km/h in plus in documentele gasite. Am acumulat un numar de puncte si nu as vrea sa risc sa pierd permisul😅.

• 1 year later...

Buna ziua !

In calitate de petent in cadrul unei plangeri contraventionale as putea avea acces la Hard Diskul aparatului radar al intimatului in vederea studierii lui ?

Edited by johannes
am uitat ceva

Pe filmarea intimatului (radar Autovision, cu verificare metrologica in regula), din momentul inregistrarii masinii, viteza acesteia, pe parcursul a 2-3 secunde, fluctueaza, adica se schimba brusc (timp de 0,04 secunde, cat dureaza un cadru), crescand sau coborand. De exemplu, de la 73 km/h la 99 km/h, de la 102 km/h la 78 km/h, de la 78 km/h la 103 km/h, de la 103 km/h la 77 km/h, apoi iar 77 km/h, apoi 102 km/h. Mentionez ca aceste salturi nu le poate face nici cea mai puternica masina de pe pamant ! Din ce cauza sunt aceste salturi ? Doar la primul salt (73 - 99) mai apare in cadru o alta masina, participanta la trafic. In rest apare doar masina mea. Este clar ca ceva nu este in regula sau aparatul radar a fost defect.

On 5/12/2022 at 8:52 AM, Roby said:

Nu ai cum sa ai acces la Hard Disk.

Pentru ce motiv, unde scrie ?

Pentru motivul ca nu scrie ca politia nu are voie cu masini neinscriptionate sa stea la panda cu radarul, pentru un motiv similar (ca nu scrie undeva ca nu as avea acces)  am acces la hard disk. Este un bun public, nu este un bun personal. Nu este ceva logic ? ...

Edited by johannes
  • Downvote 1
  • Moderator

Dacă e bun public asta nu înseamnă că toată lumea trebuie sau poate să aibă acces la el. Tot din categoria bunurilor publice fac parte şi armamentul, muniţia sau alte dispozitive de acest gen, dar asta nu presupune că oricine poate avea acces la ele, le poate studia, testa sau orice altceva. 

Motive sunt multe. Unul dintre motivele pentru care nu poţi avea acces este chiar regulamentul european privind protecţia datelor cu caracter personal de care toată lumea vorbeşte şi îl invocă în ziua de azi. Pe acele medii de stocare sunt colectate şi stocate date cu caracter personal, ce nu pot fi puse la dispoziţia oricui.

• Member
On 5/16/2022 at 11:00 AM, johannes said:

Pentru ce motiv, unde scrie ?

Pentru motivul ca nu scrie ca politia nu are voie cu masini neinscriptionate sa stea la panda cu radarul, pentru un motiv similar (ca nu scrie undeva ca nu as avea acces)  am acces la hard disk. Este un bun public, nu este un bun personal. Nu este ceva logic ? ...

Fă contestație și avocatul sau, daca nu vrei avocat, instanta te vor elucida. Pe ei poate ii crezi. Pe noi nu ai cum, că nu îți spunem ce vrei sa auzi.

On 18.05.2022 at 11:40, viobra a scris:

Fă contestație și avocatul sau, daca nu vrei avocat, instanta te vor elucida. Pe ei poate ii crezi. Pe noi nu ai cum, că nu îți spunem ce vrei sa auzi.

On 16.05.2022 at 11:29, Catalin a scris:

Dacă e bun public asta nu înseamnă că toată lumea trebuie sau poate să aibă acces la el. Tot din categoria bunurilor publice fac parte şi armamentul, muniţia sau alte dispozitive de acest gen, dar asta nu presupune că oricine poate avea acces la ele, le poate studia, testa sau orice altceva. 

Motive sunt multe. Unul dintre motivele pentru care nu poţi avea acces este chiar regulamentul european privind protecţia datelor cu caracter personal de care toată lumea vorbeşte şi îl invocă în ziua de azi. Pe acele medii de stocare sunt colectate şi stocate date cu caracter personal, ce nu pot fi puse la dispoziţia oricui.

Nu are nicio legatura cu armamentul. HDD -iskurile nu au regim special. Nu-ti trebuie permis port HDD sau sa fii politist. Pe HDD sunt doar filmari ale traficului, in care apar doar masini cu numere de inmatriculare, tot asa cum le vad circuland in trafic. Nu scrie pe masini numele proprietarilor. Deci nu este necesara protectia datelor nimanui !

Va este frica sa nu gasesc foldere goale pe HDD ? Am avocat, voi vorbi cu el si cu judecatorul in acest sens. Va voi tine la curent.

On 23.09.2020 at 12:38, skip a scris:

Dar sa respecți limita de viteză nu ai vrea tu?! 

Tu de cate ori nu ai respectat viteza legala ? 😁

• Downvote 2
  • Active member

Eu am impresia ca tu ești asa și un pic plecat de acasă.

Sau posibil că doar atât poți.

Vorbește cu avocatul și lasa-ne pe noi. 

14 hours ago, Roby said:

Eu am impresia ca tu ești asa și un pic plecat de acasă.

Sau posibil că doar atât poți.

Vorbește cu avocatul și lasa-ne pe noi. 

Ti-am spus clar ca voi vorbi si voi cere acces la HDD ! Ce nu pricepi ? Nu trebuie sa-mi mai spui o data ! Si sa stii ca pot mai mult decat crezi !

Daca voi gasi foldere golite, ati "belit-o", spus pe romaneste ! 😅

• Downvote 3
  • Moderator

Nu mai pierdeți timpul în discuții care nu au sens. Există astfel de indivizi care, oricât de multe dovezi și/sau argumente le prezentăm, nu sunt capabili să înțeleagă, pur și simplu nu au capacitatea intelectuală să priceapă, pt. sunt orbiți de ego, sunt îndobitociți de televiziuni și social media, iar tot ce își doresc este să aibă dreptate chiar dacă nu este adevărat/corect.

• Upvote 2
  • 10 months later...

Am fost oprit de politie cu 92 km in Zona de 50,polițistul nu s a prezentat nici nu avea cascheta in cap

Nu am semnat procesul verbal

mi a dat amenda de 700 lei in 15 zile

• Downvote 1