Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
nickudragan

Soluţionare reclamaţie în cazul unui accident uşor - tamponare

Întrebare

nickudragan

Bună, pe scurt. O carosată a încercat să mă depăşească pe partea dreaptă şi s-a băgat brusc în faţa mea, am frânat dar cu colţul mi-a zgâriat aripa şi a înfundat-o.

M-am dat jos i-a spus şoferului ce a făcut, dar tot el era cel revoltat. M-am dus la biroul rutier, am dat declaraţie şi i-am arătat poza cu aripa. După câteva zile suna poliţistul şi spune că nu are ce să facă pentru că, carosata nu are nimic. Degeaba i-am explicat că m-a lovit cu colţul fiind de fier, se şi vede vopseaua pe aripa mea. Am uitat să precizez că am avut şi un martor în maşină.

Nu ştiu care e procedura, dar dacă măsura înălţimea colţului carosatei şi avaria mea îşi dădea seama imediat, i-am propus dar a zis că asta e treaba asigurărilor, iar martorul nu are nici o valoare.

Mi-a spus că şi dacă eu lovesc pe cineva, iar la mine nu se vede nimic, nu are ce să îmi facă

E corectă decizia sa, dacă nu unde aş putea să o contest, sau ce să fac să îmi recuperez paguba 

O zi bună.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

1 răspuns la această întrebare

Postare recomandată

• 0
GabyK

Buna ziua,

Am avut pe 30.07, o tamponare usoara, asteptam in coloana la un sens giratoriu, iar cineva m-a tamponat, venind cu viteza de pe pod, carosabilul fiind umed, domnul nici nu s-a uitat daca am ceva, pana sa ma dezmeticesc, am tras pe dreapta, individul si-a vazut de drum. Am fost la politie, intre timp, eu aveam nevoie de masina, iar cu dovada de la politie, am reparat partial masina cat sa ma pot deplasa, l-au gasit intre timp pe individ la data de 08.08, am vorbit cu dansul, am cazut de comun acord sa imi plateasca acea factura, iar restul sa se repare pe asigurare. Undeva pe la sfarsitul lunii, Domnul agent de la Politia Rutiera ce se ocupa de acest caz, m-a sunat sa ma prezit la sediu. Accidentul s-a petrecut in Constanta, eu sunt  din Bucuresti, i-am explicat Domnului Agent ca nu pot sa ma prezint, fara sa imi dea explicatii (Desi i-am cerut niste sfaturi pentru ca nu stiu cum sa procedez mai departe) a spus ca imi trimite procesul verbal pe adresa din buletin. Au trecut mai bine de 3 saptamani, nu am primit nimic acasa iar la Politie nu imi raspunde nimeni, incerc de cateva zile, am incercat inclusiv la numarul de m-a sunat ultima oara domnul agent.

Masina este de serviciu, eu intre timp mi-am dat demisia si trebuie sa ma ocup de reparatie ei pana la sfarsitul lunii. Cum sa procedeaza sa o duc la capat? Sper ca am fost destul de clar...

Multumesc!

Gabriel.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.