Jump to content
POLITISTI.ro

MihaiZisu

Vreau să devin poliţist și am câteva întrebări!

Recommended Posts

MihaiZisu

Bună Ziua,  mă numesc Mihai Zisu,  sunt în clasa a 8 a şi vreau să ştiu ce cursuri trebuie să urmez pentru a deveni poliţist şi care este salariul in funcţie de rank.Multumesc.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Salut. Intai termina liceul, ia BAC-ul si apoi discutam.:) Pana una alta, da un search pe forum si garantat gasesti informatiile ce te intereseaza. Topic inchis.

MarisToni

Va salut, incep acest topic cerandu-mi scuzele de rigoare daca s-a mai discutat pe acest subiect... Incep prin a va spune despre mine cate ceva, am 30 de ani, sunt logodit si sunt sofer la o firma de curierat din Germania... de mic copil visam sa devin politist pentru ca mi se parea mie ca un politist este vazut foarte bine in societate, are o uniforma frumoasa si impune respect...pana la varsta aceasta nu am putut da examen la o scoala de politie din anumite motive(unele intemeiate, altele nu) iar acum am reusit intr-un final sa ma inscriu si sa-mi fac dosarul pentru Scoala de la Campina... cercetand cu orele in online-ul romanesc am vazut ca sunt multe neajunsuri in Politia Romana ceea ce ma cam pune pe ganduri... am vorbit personal cu 2 politisti...unul incadrat direct care mi-a zis sa nu dau la Politie ca este mult stres,responsibilitate, birocratie mare si cica localii castiga mai bine... iar cel de-al 2-lea este iesit de curand la pensie... el indemnadu-ma sec sa merg la Politie ca e bine. Problema mea este ca nu stiu ce sa aleg....sa raman in Germania sau sa ma fac politist.... ??? in strainatate nu sunt "cainii cu colaci in coada" deoarece castigi bine in comparatie cu Ro. dar si cheltuielile sunt pe masura iar eu m-am cam saturat de strainatate...pe cealalta parte acum vad munca de politie cu alti ochi...pericole, munca peste program, fara pasti, fara craciun , fara revelion, poti fi detasat la muma draqu in praznic etc.  rog cei care lucreaza in sistem sa ma lamureasca... ce ati alege daca ati fi in situatia mea? se poate dintr-un salariu de politist sa traiesti decent si sa mai ai si un credit imobiliar? (exista compensatie care cica iti plateste ratele - pana la 50% din salariul de baza) , in timpul liber poti fi un om cat de cat normal?(iesire la bere cu prietenii sau la un gratar/pescuit etc.) . Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri si imi cer scuze pentru greselile gramaticale... cu siguranta o sa mai am intrebari dar momentam acestea mi-au venit acum in minte.  

iav
în urmă cu 8 ore, MarisToni a scris:

ce ati alege daca ati fi in situatia mea?

Ce am ales acum 29 de ani.

se poate dintr-un salariu de politist sa traiesti decent si sa mai ai si un credit imobiliar?

Se poate, dacă nu ceri prea mult de la viață.

in timpul liber poti fi un om cat de cat normal?(iesire la bere cu prietenii sau la un gratar/pescuit etc.)

Timp liber nu prea este(asta depinde de locul de muncă), dar se poate ieși la o bere cu prietenii, la un grătar și la pescuit.

MarisToni

Mersi de raspunsuri!

Amalia89

Bună ziua! 

Am câteva întrebări care ma chinuie și vreau un răspuns corect de la persoanele care cunosc exact cum stau lucrurile în MAI, mai exact Politie. 

Deci:

1.Daca sunt admisa in cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" și aleg OSP, ci nu drept, cum pot obține și licența în drept? Sau mai bine aleg Dreptul? 

2.Daca vreau sa dau admiterea la INM (procuror sau judecător, încă nu m-am decis), asta doar după vreo 15 ani în politie... Cum încetez activitatea, ca după sa urmez o cariera în magistratura și dacă plecarea din politie atât de brusca ar afecta pensia? 

Vă mulțumesc mult! 😀

Cristi

Daca intri in Politie cu gandul la a pleca in magistratura, mai bine nu mai intri si iti urmezi aceasta cale de la inceput, prin urmarea cursurilor unei Facultati de Drept, urmata de admiterea la INM. Pentru Politie iti trebuie vocatie. In legatura cu pensia, nu stiu ce sa iti spun, majoritatea pe aici suntem tineri si nu ne gandim inca la pensie. Daca esti admisa pe locurile de la Ordine si Siguranta Publica vei urma cursuri in sistem Bologna de trei ani, obtinand 180 de credite din cele 240 necesare pentru a fi absolvent de drept. In acest sens, practica studentilor este ca dupa cei trei ani de OSP sa mai faca un an la alta facultate, la specializarea Drept, prin echivalarea celor trei ani anteriori si cumularea acestora cu ultimul an, pentru obtinerea creditelor necesare si a diplomei de licenta in Drept. Insa, pana una alta, pune mana pe invatat si intra la Academie. Nu e asa de usor cum pare.

• Upvote 2

arcan

Este al n-spelea caz de tanar la inceputul carierei care se gandeste la...pensie...Vai de noi...

• Upvote 1

Shaw

Salutare tuturor ! Am 21 de ani si urmeaza sa dau admiterea la Scoala de Agenti "Vasile Lascar" Campina. Imi doresc foarte mult sa urmez aceasta cariera deoarece este foarte dinamica si iti ofera un anumit statut, iar eu fiind o persoana foarte activa si o fire justa, satisfactiile profesionale mi-ar fi pe masura. Prefer sa fac ceea ce-mi place inaintea banului. Pun pasiunea pe primul loc, numai asa pot excela in domeniul ales. Initial am vrut sa intru in Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" , eu fiind din Bucuresti , m-ar fi avantajat ca pozitie geografica...si atat. Din pacate cu istoria trebuie sa o iau de la zero, iar materia este foarte concentrata. Asa ca initial am ales sa parcurg acest traseu, al scolii de agenti, ca ulterior, dupa ceva experienta de strada, poate reusesc sa intru in corpul ofiterilor de politie parcurgand etapele invatamantului superior al Academiei "A. I. Cuza" , la acel program cu frecventa redusa. Ati spune ca ma grabesc sa devin politist. Asa este. Este un vis. Desi stiu ca nu e usor si ca legislatia in vigoare nu sustine politistul asa cum ar trebui in fata contravenientului sau infractorului , iar o reactie mai violenta a celui de-al 2-lea individ, trebuie calculata la sutime, intr-o sutime de secunda. Asta deoarece o miscare gresita de-a ta, iti poate pune cariera in pericol. Insa pentru mine asta este calirea, asta este perfectionarea autocontrolului, stapanirii de sine, a intuitiei si a altor calitati de care ai nevoie. Fiindca imi doresc la un moment dat sa intru si-n structurile operative, iar acolo, nu adrenalina este cea care iti ghideaza pasii , ci autocontrolul , rabdarea , calmul. Dar nu ma gandesc la asta acum. Ma gandesc la cum sa fiu cel mai bun in ceea ce-mi doresc sa fac. Sper tare mult sa iau admiterea la Scoala de Agenti aflata in loc. Campina. Acum vine si mica intrebare pe care v-o adresez voua, politistilor , care poate ati urmat cursurile acestei institutii ale MAI si imi puteti oferi un raspuns concret. Din cate stiu eu, agentii ( subofiterii ) de politie care finalizeaza studiile acestei institutii si trec cu brio examenele de final, sunt incadrati la OP sau Brigada Rutiera. Intrebarea mea este : exista si alte departamente, in care poti opta sa activezi ca politist dupa terminarea scolii ? Sau poti avansa spre alte subdomenii din cadrul , sa zicem, Brigazii Rutiere ? 

gatekeeper

Buna ziua !

Intreb pentru un prieten :) daca sunt sergent major activ sau in rezerva pot candida pe locurile de agent pe filiera de 1 an sau din sursa externa ?

Cu stima .

Cristi24
Posted (edited)

Buna ziua,

La fel cum este mentionat si in titlu , vreau sa urmez o cariera in politie . Am absolvit anul trecut facultatea de drept iar acum urmez un masterat in stiinte penale . Din cate am vazut nu mai sunt scoase posturi pentru incadrare directa iar singura cale la care m-am gandit ar fi sa urmez cursurile scolii de agenti de la Campina pentru ca la Academia de politie au specializarea pe drept , pe care deja o am .Va rog sa imi spuneti ce cale/pasi as putea sa urmez pentru a deveni politist avand in vedere afinitatile mele pentru drept penal , criminalistica si psihologie judiciara dar si pentru munca de teren . Am creat acest topic pentru ca nu am mai intalnit situatia mea in nicio postare de pe forum . Va multumesc !

Edited by Cristi24

Cristi24

Nimeni ? Multumesc