Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Conducere UK cu permis "anulat" in Ro

renlandez
 Share

Question

Buna ziua.

In urma cu 2 saptamani am condus si am fost oprit de politie in Anglia. Cand m-a intrebat de permis i-am spus ofiterului ca nu il am la mine. Adevarul e ca in momentul de fata eu sunt judecat in Romania pentru conducere sub influenta alcoolului.

Ofiterul din uk a zis ca o sa primesc o scrisoare si ca s-ar putea sa fiu nevoit sa ma prezint in fata instantei cu permisul.

Intrebarea mea este: Care sunt consecintele? Si daca ma verifica vor afla ca am permisul anulat tinand cont ca procesul din Romania nu s-a terminat inca?

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0

In primul rand sugestia mea ar fi sa tii capul sus si sa iti recunosti vinovatia indiferent de tara in care esti, asta daca vad ca tot nu iti pasa ca incalci legea.

In al doilea rand cand vei primi acea "scrisoare" trebuie sa te prezinti la instanta din scrisoare (Magistrates Court) si sa explici ce si cum si de ce ai condus fara permis.

Daca nu stapanesti bine engleza fa-ti rost si de un translator.

Daca nu te prezinti in instanta vei avea doar de pierdut si risti sa stai si ceva timp in arest.

Da, se pot face verificari si se poate depista faptul ca ai condus cu permisul anulat.

Data viitoare nu mai incerca sa fentezi sistemul si nu vei mai fi nevoit sa intrebi pe forumuri astfel de intrebari ridicole.

• Upvote 4

• 0

Nu am incercat sa fentez sistemul, am fost cam nevoit in acel moment sa conduc.

Si tocmai am aruncat o privire peste foaia data de ofiter, numele meu e scris gresit. In sensul ca toate cele 2 prenume si numele de familie sunt pocite, zici ca sunt scrise invers -_-

• Downvote 2

• 0

"toate cele 2 prenume si numele de familie sunt pocite, zici ca sunt scrise invers"

Erai treaz cand ai citit raportul?
Daca ti-a gresit numele, iti da asta dreptul sa sofezi fara sa detii permis de conducere?

Iti multumesc pentru mentinerea si imbunatatirea reputatiei Romaniei in Europa