Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenda pentru stationare neregulamentara


Cristian00
 Share

Question

Salut!

 

  Am primit, prin posta, un proces verbal cu o amenda pentru stationare pe trecerea de pietoni. In procesul verbal scrie ca am fost inregistrat (nu stiu daca foto sau video).

Imi amintesc ce faceam cand mi-a fost data amenda si sunt 99% sigur ca eram la cel putin 10 metri de o trecere de pietoni cand am stationat. 

 

Vreau sa fac contestatie.

 

Insa, in cazul in care chiar eram pe trecerea de pietoni, nu as vrea sa-mi pierd timpul pe la judecatorie degeaba. Exista vreo posibilitate sa vad inregistrarea pana sa ajung la tribunal?

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Membru

Art. 143.(Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002) – Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;

 

iar la

 

Art. 142. (Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002) – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:

e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte şi înainte de acestea;

 

aşa că domnule cetăţean sunteţi total pe lângă lege;

Edited by Alleycat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Buna seara,

Intentionez sa incep constructia unei case in Bucuresti dar strada pe care este terenul are marcaj rutier de stationare interzisa desi strada este lata de 9m si este si sens unic. Este o problema daca betonierele vor stationa pe parcursul turnarii pe strada? Daca da, se poate obtine o aprobare pentru a putea turna cu betoniera in strada?

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bună ziua!

În situația unei parcări neregulamentare, agentul constatator aplică amenda proprietarului mașinii, utilizatorului (persoană juridică) sau șoferului (angajat al utilizatorului)? Mă interesează în special care este procedura pentru identificarea fiecăruia, dacă este cazul. Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Stationarea in afara partii carosabile ( la aproximativ 2 m in afara partii carosabile) in vecinatatea indicatorului stationarea interzisa.  Poti fi amendat daca parchezi in afara partii carosabile? 

IMG_20191025_173229.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nimeni? Nu este Nimeni prin zona sa mi raspunda la intrebare? Domnu moderator.... Puteti aproba continutul topicului pe care l am deschis?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Stationarea in afara partii carosabile ( la aproximativ 2 m in afara partii carosabile) in vecinatatea indicatorului stationarea interzisa.  Poti fi amendat daca parchezi in afara partii carosabile? 

IMG_20191025_173229.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.