Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Furst /inselaciune sau pierderea mea?

lucian555
 Share

Question

Buna seara si va multumesc pt primire in acest forum

Am si eu o problema un pic mai delicata,o sa incerc sa dau cat mai multe detali,ma gandesc ca acestea conteaza asa ca imi cer scuze ca emult de citit!

In data de 06.10.2014 am achizitionat un autoturism marca BMW 318 E46 , mentionez ca am gasit acest autoturism pe situl O*X unde erea postat cu suma de 2.800 EUR (nu stiu daca pot da nume sa nu fac publicitate) dupa vizionarea pozelor si citirea descrierii masinii, am hotarat sa i trimit vanzatorului un SMS(fiind la munca) cu textul cscurt si succid '' Salut iti pot oferi 10.000 Ron cash pe autoturism astazi'', la cca un minut am fost sunat de acesta care mi-a spus ca are nevoie de bani sa isi plateasca datoriile de la botezul ficei sale si ca este de acord cu suma oferita de mine! In urma convorbirii am stabilit sa ne intalnim cand ies de la munca in fata unei benzinarii situata langa Mall Vitan, eu neavand permis de conducere am rugat un amic sa ma insoteasca in cazul in care achizitionez masina, ne-am intalnit cu acesta in locul stabilit, dupa care ne-am urcat in masina si am mers la el acasa pe BVD banu Udrea nu departe de locul inatalnirii pt ca nu avea toate actele la el!

Ajunsi la adresa acestuia am inspectat masina vizual ttimp in care acesta a incercat sa negocieze pretul oferit de mine, ajungand in sfarsit la o intelegere ne-am hotarat la suma de 10.400 Ron k ereau toti bani mei intentionam sa tin 400 ron pana la salariu:)! In momentul acela am sunat un amic care poseda o  masina aceiasi marca pt a veni sa inspecteze motorul, in timpul acesta vanzatorul a urcat sus pentru a aduce actele masinii, la coborare uitandu-ma pe acte am constatat 2 lucruri:

1- masina erea pe numele altei persoane

2- masina erea neagra in acte ea fiind portocaliu cameleon in realitate

In acel moment vanzatorul a scos buletinul lui si mi-a demonstrat ca persoana din acte este mama lui,care probabil divortase insa mi-am dat seama dupa adresa fiind acesiasi si prenume ca acesta spune adevarul!

In cazul culorii dupa verificarea seriilor si dupa ce acesta mi-a aratat pzoe cu masina cand erea neagra mi-am dat seama ca singura problema erea culoarea neomologata lucru care acesta ma asigurat ca se rezolva usor si ieftin

Dupa sosirea celui de al doilea amic al meu si inspectia sa asupra masinii  am decis sa o cumpar pretul fiind bun si compensand cele 2 probleme, cand i-am spus sa mergem sa facem actele acesta a spus ca mama lui nu este acasa , pt inca o luna si ca putem face un contract TIP de mana cu amicii mei ca si martori!

Am acceptat acest lucru (in naivitatea mea) si am completat 2 exemplare !!la cererea mea (eu in gandul meu am zis ca e o precautie) i-am spus acestuia sa completam fiecare contractul celuilant pt a imi ramane mie contractul scris si completat de el)

In acel contract see preciza obiectul vanzarii, faptul ca vanzarea a fost facuta pe loc , suma ,etc erea un contract TIp cum se gaseste pe net pt autovehicul , care din cate am inteles este aproape nul dar si asa este ceva....

urmand ca in momentul cand mama lui se intoarce sa trec masina pe numele meu !

I-am dat banii acestuia  si am plecat, cam 3 saptamani mai tarziu am primit un telefon de la acesta spunadu-mi ca doreste sa trec masina pe numele meu la impozit lucru care am fost bucuros sa il fac, si lam aceptat telefonic sugerandui acestuia sa imi spuna cand e disponibila mama lui pt a face acest lucru, el mi-a raspuns ca mama lui nu s-a intors ci doar tatal dar ca nu e problema ca poate scoate certificatul fiscal si fara aceasta, eu m-am indoit de acest lucru dar i-am spus sa ma sune luni pt a ne vedea sa facem acest lucru(erea weekend) lunea am primit un telefon de la acesta spunandu-mi ca a vb la posta si ca poate scoate fisa fiscala dar sa ne italnim sa i dau cartea masinii avand nevoie de ea in original pt acest lucru! Mi s-a parut foarte suspect si am refuzat spunadui ca in primu rand nu poate scoate fisa fara o procura si in al doilea ca nu i incredintez cartea in original in schimb suntd e acord sa merg personal! acesta a spus ca vorbetse cu cineva si am suna el... nu m-a mai sunat!

In luna noiembrie m-am trezit cu acesta la mine la mine in curte batandu-mi in usa, mi-a spus ca am noroc ca stau la adresa din contract ca daca gasea masina in trafic imi lua numerele! Din nou acesta mi-a cerut cartea masinii spunand ca s-a certat cu mama lui ca i este frica ca va trebuii sa plateasca ea impozitul si vrea sa iau masina pe numele meu la fisc!

Din nou am refuzat spunadui ca daca vrea ma intalnesc personal cu mama lui cu actele masinii in posesia mea, a incercat sa ma convinga insa fara suces, dupa admirarea imbunatartiriilor aduse d emine la amsian a plecat!

Nu am mai auzit de la el,la sf lunii noiembrie am aflat ca nu pot inca sustine examenul de conducere asa ca am inscris-o pe sotie in scoala aceasta obtinand permisul,masina avand tractiune spate sotia mea avea dificultati in a o conduce astfel ca am hotarat sa o avnd pt a i cumpara o masina mai potrivita, am postat masina pe acelasi site iar in ziua de 22 decembrie 2014 am primit un SMS care ma intreba daca mai este de actualitate

I-am raspuns ca da si i-am dat indicatii catre locul unde unde se poate vedea masina,insa acesta ma intrebat daca ma pot duce eu in culmea aceiasi zona Mall  Vitan sa o vada, iam spus ca nu am permis si sotia este cu copilul plecata acesta acceptand sa vina sa o vada la mine acasa, i-am indicat strada(nu si numarul tarziu am realizat) iar ecva timp mai tarziu a sosit individul cu care vorbisem intr-un taxi de la Compania Leone ,desi a trecut pe langa mine acesta a oprit taxiul la 20 metri dupa ce a trecuit de masina ,mi-a atras atentia faptul ca lumina taxiului erea verde insa nu am dat atentie! acesta a coborat iar taxiul a plecat,a venit sa uitat la masina , si mi-a cerut sa vada actele, eu am intrat in casa am luat mapa cu acte timp in care el se afla la volan, cand a inceput sa se uite la acte , acesta a scos contractul de vanzare cumparare si celelante acte ale masinii intrebandu-ma cine este Individul din contract,si de ce difera numele din actele masiniii-am explicat si aratat situatia,dupa cateva minute brusc acesta a tras clapa de la capota masinii , si m-a rugat sa o ridic pt a inspecta motorul , moment in care eu am coborat din masina si am ridicat capota el insa ramand in masina (lucru care iar am realizat tarziu) dupa cca un minut a coborat s-a uitat la motor si mi-a spus ca i place masina , dar ca ar avrea sa o vada spalata si ami pe lumina,si ca ar vrea sa revina a doua zi, l-am intrebat daca nu vrea sa o conduca insa acesta a devenit grabit si a zis ca nu are rost sa consume benzina ca vine ''maine'' sa o avda calumea si merge atunci, mi8 s-a parut un pic ciudat dar nu am bagat de seama, am deschis usa masinii si am aruncat o privire vaga aspura actelor din mapa, am vazut cartea talonul masinii si asigurarea asa ca nu am avut nici o suspiciune(pe langa acestea 3 in mapa mai ereau cca 4-5 foi, omologare folli,adv ANAf etc)

A doua zi am fost sunat de catre acelasi individ care din nou a venit sa vada masina de data asta vrand sa o conduca, i-am spus ca o poate face pe stradutele din imrejurime fara probleme, acesta a inceput sa conduca timop in care vb cu cineva la telefon, dupa cca 10 minute  d eminute a zis ca o cumpara dar vrea sa se asigure ca cel din contractul care la vazut e fiul doameni din acte si ca daca pot sal sun, la insistentele acestuia l-am sunat pe individul care imi vanduse masina si initial ma presase cu cartea etc,,, i-am spus ca m-am hotarat sa vand masina si ca vreau sa ne intalnims a discutam despre acte, acesta a spus ca mama lui tocmai sa intors si ca ne putem vedea imediat sa facem actele fara probleme! constatand ca nu amn luat actele de acasa(Probabil norocul meu)l-am sunat pe acelasi amic care asistase si al cumpararea masinii sa ia actele de la mine de acasa fiind vecini si sa vina dupa mine cu masina lui, in aczul vanzari sa am cu ce sa imi iau lucruriile din masina!

acesta ne-a ajuns din urma cu amsina proprie si actele masinii mele, sunandu-l din nou pe cel de la care am cumparat-o mi-a dat ca punct de intalnire o parcare mica chioar langa benzinaria unde ne intalknisem la achizitionarea masinii, ajuns acolo (iar realizat tarziu)''clientul'' desi nui specificasem locul exact de intalnire a virat brusc si a intrat fix in parcarea respectiva, odata ajunsi l-am vazut pe Cel care imi vanduse masina am coborat si eu si ''' clientul''' moment in care m-am dus sai strang mana celui care imni vanduse masina, si sa vb cu el, deasemenea intrebandul nde este mama lui, acesta a zis ca vine imediat, cand m--am intors am avzut ca ,,,'''clientul''se indeparta incet de masina parand ca vrea sa plece, m-am dus dupa el intrebadu-l unde se duce ajungandul din urma insa acesta a zis ca se ducea s aisi ia un suc:), cand am intors privirea l-am vazut pe cel care imi vanduse masina cum a bagat mana pe geam a luat cheiile si a fugit intr-o curtea de care apartinea parcarea, am luat-o la fuga dupa el constatand ca este o sectie de politie si anume nr .11,acesta a intrat cu trupeu in sectie refuzand sa dea vreo explicatie agentiilor de politie, care l-au si poftit sa astepte afara, i-am explicat unuia din politisti situatia, moment in c are a ajuns si amicul meu fiind obligat sa viireze la o intersectie mai indepartata, am crezut ac acesta este suparat ca nu am facut actele si face acest lucrui in sensul acesta,insa in momentul cand mama lui a ajuns la sectia de politie acesta a devenit foarte agitat si vorbaret , incepand sa tipe si spunadu-mi cum ca mi-ar fi lasat masina amanet in suma de 5.000 de Ron si ca eu am refuzat sa i-o inapoiez cand a vruts a imi dea banii!

Am inceput sa rad si i-am spus mamei lui ca am achizitionat masina de la el cu suma de 10.400 ron si ca am dovezi in acest sens,insa in momentul cand am scos actele am reazlitc a imi lipseste tocmai contractul de vanzare cumparare! Moment in care am realizat ce se intampla , si ca acel client de fapt imi luase contractul si totul fusese planuit, am fost socat si nu imi venea sa cred ce se intampla,, moment in care au inceput sa ma ia transpiratia, iar ultimul lucru acre mi-l amintesc este un agent de politie spunadu-i acestuia...'''bah te cunosc de atata timp stiu ca esti panarama da-i lu asta banii sau masina nu vezi ca face infract aici'' moment in care (din ce mi s-a spus am lesinat) m-am trezit a doua zi la sectia de terapie intensiva a spt Pantelimon unde mi s-a spus ca am suferit un ATAC cerebral pe fond nervos, si ca am fost inconstient si intubat  timp de 16 ore!Desi foarte slabit nu puteams a merg singur sau sa fac orice altceva deabia vorbeam am hotarat sa ma externez pe propria raspundere, pt a merge sa depun plangere la politie, am fost insotit dedoi amici la aceiasi sectie unde se intamplase totul,diurect de la spital ,in pijamale deoarece toate hainele imi fusesera taiate de echipajul SMURD cand m-au resuscitat!acolo am completat o plangere pe fuga deoarece ma simteam foarte rau ! Dupa o saptamana de recuperare am fost din nou la sectia repsectiva, eu crezand ca masina a fost retinuta la ei pt solutionarea cazului,insa acestia mi-au spus ca masina nu e la ei pt c anu am apucat sa depun plangere in seara respectiva si ca individul plecase cu ea  si sa revin duap sarbatori cand mi se laoca un nr de inregistrare pt mai multe detalii, lpe 4 ianuarie am revenit am cerut numarul de inregistrare, si mi s-a spus ca ma va suna agentul care s eocupa de cazin cateva ziel cand revine din concediu!

pe data de 6 ianuarie am fost sunat de catre respectivul agent si am fost chemat la sectie, unde m-am dus inarmat cu hartiile medicale, ACTELE MASINII CARE MENTIONEZ AU RAMAS LA MINE (CARTE,Talon,asigurarae,dovada Anaf,Omologari etc) cat si cei doi martori al tranzatie, ajungand acolo i-am expplicat agentului,care asisitase si el in acea noapte al incident si i fusese alocat cazul, cumc a eu am crezut la prima declaratie ca masina este la ei si nu am declarat bunuriile din masinia estimate undeva la 5000-6000 de Ron!insa acesta mi-a spus ca motivul pentru care am fost chemat este doar sa dau o declaratie cum ca am ajuns la spital din cauze naturale si nu am fost6 lovit/agresat in sectie de catre vreun agent de politie sau altcineva si ca voi fi sunat pentru completarea declaratiei si audiere martoriilor, insa ca din parerea lui personala nu am cam nici o sansa sa recuperez masina sau prejudiciu nemaiavand nici macar contractul!

Din acel moment pana acum nu am ami fost cautat , iar de fiecare data cand am fost mi sa spus sa astept sa fiu chemat si eu si martorii  !

Imi pare rau pentru materialul lung si v-as ruga daca ati reusit sa aveti rabadare sa cititi pana aici sa imi impartasiti parerea dumneavoastar asupra acestui inciident !

VA MULTUMESC

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Te sfătuiesc să mergi la secţia de poliţie şi să discuţi cu poliţistul care are în lucru plângerea depusă de tine.

• 0

Dupa cum am spus am fgost de cateva ori si mi s-a spus sa astept sa fiu contactat

Mi-e frica ca daca declar prea tarziu lucruriile din masina(statie subowoofer, Mp3, cadouri Craciun sa intamplat in ajun) probabil; declaratia mea numai are credibilitate

Am alte alternative?

• 0
  • Moderator

Vezi tu noi aici avem numai varianta ta. Cu siguranţă varianta celuilalt diferă de a ta. Povestea e destul de lungă, sunt multe acţiuni ce s-au petrecut în timp, sunt detalii care pot schimba radical lucrurile dpdv juridic. 

• 0

Pai varianta luii nu exista nu a fost nici macar audiat in aceasta problema!

Singurul lucru care l-a afirmat a fost chestia cu amanetul care, dupa parerea mea il pot deomanta , prin faptul ca am mesajul in care i-am spui ca i dau 10.000 ron, insa si asta a declarat doar verbal nu i-a fost luata o declaratie scrisa!

Si as mai dorii sa va intreb ceva, el neffind proprietarul masinii fiind mama lui, el avea voie sa imi ia cheiile masinii ? indiferent de motiv? avanmd in vedere ca el nu a putut demonstra in nici o secunda ca arae vreun drept asupra masinii actele fiind numai la mine tot acest timp,de asemenea nici mama lui nu ar fi putut dovgedi decat daca s-ar fi dat masina la verificat!

Swi inca un lucru care l-am mentionat dar am uitat sa dau un detaliu important, motivul pentru care am precizat compania de taxi cu care a venit ''cumparatorul''si faptul ca mi-a atras atentia taxiul,este ca ulterior am constatat in acea seara ca cel care imi vanduse si ulterior deposedase de masina lucreaza la compania Leone iar taxiul cu care venise la sectie avea acelasi numar de inmatriculare cu care venise ''cumparatorul'' probabil acela fiind motivul pentru care a parcat la distanta sa nu il avd pe sofer!

• 0
  • Moderator

Tu cu cine ai încheiat acel contract de vânzare-cumpărare cu el sau cu propietarul maşinii (mama lui)?

• 0

Cu el dupa cum am precizat, el a spus ca daca vreau completeaza cu datele mamaei lui, dar m-am gandit ca ar fi fals in inscrisuri, si i-am spus ca prefer sa fac cu el pentru ca el este cel carui i dau banii si nu mama lui!Acesta dupa spusele lui locuiind mai mul;t in provincie!

Nu mi-a trezit suspiciuni mi-a aratat poze cu masina din anii trecuti de cand a adus-o in tara cu numer de germania, de cand erea neagra din fabrica, dupa care poze cu a doua vopsea negru mat aplicata, si poze cu masina portocalie proaspat vopsita!

Nu aveam nici un dubiu ca masina erea adusa de el in tara , si ca el o folosea , probabil mama lui a fost tercuta in acte din cauza impozitelor,asigurarii mai mari.. lucru care mi la- confirmat si el!

Mentionez cat timp a stat masina la mine din 06.10-2014 pana in 23.12.2014, i-am adus imbunatariti,schimburi ulei,antigel,instalatie xenon, plafon care i li[psea cand am cumparat-o!

pentru instalatiile de xenon am facturi, de asemenea am martor mecanicul care mi-a schimbat ulei filtre, etc! plus garajul de unde am cumparat si montat plafonul!

• 0
  • Moderator

Atunci înseamnă că n-ai fost niciodată proprietarul acelei maşini. "Ai cumpărat" un bun de la cineva care nu era propietarul al acelui bun. Individul ţi-a "vândut" un bun ce nu-i aparţine, iar tu ai fost conştient de acest lucru şi ai acceptat, ba chiar aşa ai cerut expres. 

Din cauza asta îţi spun că speţa ta este încurcată rău.

• 0

Pai si in acest caz logic vorbiind el a vandut un bun care nu i apartine la fel cum am cumparat si eu nu?

Si mai ales, daca mama lui nu stia nu a comis un furt sau abuz de incredere cel putin?

Incao temere care o am , mama lui ar putea acum sa scoate actele masinii?sa le dea pierdute? argumente pro ar fi doar ca este proprietara

Conmtra ar fi: Nu are nici un act, masina este portocalie iar in acte neagra, ia scurt timp duap ce mi-a luat-o i-a expirat ITP/asigurare, exista o plangere formulata d emine als ectia 11 in care masina face obiectul unui propriuzis delict!! In cazul acesta poate face rarul/scoate acte noi etc?

iar teoretic vorbind, daca el mi-ar fi lasat-o amanet cum zice, de ce mi-a lasat toate actele? de ce nu ma reclamat cand nu am vrut sa-i inpoiez masina, de ce dupa ce mi-a luat amsian inapoi nu a formulat o cerere sa-i restitui actele masinii daca este indreptatit!
Va multumesc pentru efortul de imi raspunde si apreciez enrom ajutorul acordat!

• 0

Tocmai vroiam sa imi cer scuze , pentru greseliile de  ortografie, trebuie sa incetez sa scriu fara sa ma uit la tastatura inca nu sunt pregatit, imi cer scuze inca odata si voi verifica textul inainte de a publica postul pe viitor!

acum tocmai sesizasem greseliile, iar azi noapte am postat pe la ora 4 dim cand am ajuns de la munca fiind foarte obosit !

Stima

• 0

Astept orice sfat sugestie din partea dumneavoastra,cai legale de a ma adresa problemei in continuare precum si orice parerea din partea dumneavoastra !

va multumesc anticipat

Lucian

• 0

Eu ca simplu comentator iti pot spune ca nu as fi dat nici un ban pana nu putea sa imi ofere toate actele. Cand am cumparat masina si la mine incepuse cu povesti ca imi trimite, ca imi da a doua zi, bla bla. Tocmai bine ca aveam un prieten care si-a furat o teapa asemanator si am invatat lectia de la el. I-am spus pana nu sunt trecut acolo pe talon, facem contract si aduci fiscal cum ca ai scos-o de pe nume tau si dovada ca ai platit taxa aia de mediu si nu ai cerut-o inapoi nu vezi nici un ban, si a venit cu ele. Altfel, mai existau masini la fel ca a lui, poate chiar mai bune.

Macar poate ai invatat ceva din asta. :-)

• 0

Am suferit un atac cerebral la varsta de 29 de ani intr=-o sectie de politie..... cred ca e o lectie prea dura , avand in vedere ca tot ce am facuut a fost sa cumpar o masina cu bani stransi intr-un timp foarte indelungat pt acest lucru!

Nu am procedat foarte gresit, nu am cumparat-o de la un strain sau samsar din targ,am luat-o de la fiul proprietarei din acte din fata casei l;uiui ca u8n cumparator de buna credinta, i se putea intampla oricui, as prefera sa pierd tot prejudiciul , pretul masinii 10.400, investitie 2000, bunuri 5-6000 dar sa il vad pedepsit!

Va trebui sa tin tratament ani buni si sa urmez un anumit regim, numai pot fuma, bea cafea....

• 0

Imi pare rau pentru ce ai patit dar problema ta nu acolo a inceput si posibil ca puteai sa eviti si "accidentul" daca erai mai precaut.

Ca lectie m-am referit la teapa in general si faptul ca tu ai platit niste bani mai mult pe vorbe, nu accidentul si necazul ce ti s-a intamplat din punct de vedere al sanatatii si imi cer scuze daca s-a inteles altceva.

Mie mi se pare ca esti si putin naiv. Cei care se ocupa cu asa ceva se pricep cel mai bine la a juca roluri, se descurca bine sa pozeze in oameni seriosi si mai tarziu isi dau arama pe fata, nu trebuie sa il gasesti in targ ca sa fie samsar sau certat cu legea si faptul ca ai luat masina din fata casei lui nu inseamna ca e de cuvant. Poate e un om foarte arogant si sigur pe el sau ignorant si nu isi da seama de anumite lucruri.

Oricum, eu nu te pot ajuta cu nimic asa ca o sa inchei aici ca sa nu mai pierdem timpul, voiam doar sa iti spun parerea mea. Sunt siguri ca daca domnii politisti te mai pot ajuta cu ceva o sa-ti ofere si alte informatii, altfel mult succes in continuare si santatate. :-)

• 0
  • Moderator

Nu prea avem ce să-i spunem, pentru că din ce a scris nu sunt conturate prea clar elementele necesare pentru a putea afirma cu tărie că a fost comisă una ori mai multe fapte incriminate de legea penală. La fel de bine se poate aprecia că în acest caz este doar un litigiu de natură civilă, a cărei soluţionare se află în sfera de competenţă a instanţelor de judecată.

Singurul sfat pertinent este să ia legătura cu poliţistul care are în lucru plângerea depusă, întrucât doar acesta are date concrete şi poate să-i ofere informaţiile şi sfaturile pe care le caută.

• 0

Orice detaliu credeti ca ar fi concludent va rog sa imi spuneti si il voi specifica

Din punctul dumneavoastra de vedere, acel sms in care eu precizez ca i ofer suma de 10.000 de Ron pe Masina postata la vanzare are vreo valoare in instanta?

De asemenea va rog daca imi poate raspunde cineva la intrebarea anterioara daca sunteti de parere ca mama lui,proprietara masinii poate scoate noi acte pentru acea masina daca culoarea difera de ce inscrisa in acte,si avand in vedere ca masina numai are ITp sau Asigurarare iar actele sunt toate la mine!

Multumesc inca odata pentru atentia si ajutorul acordat