Jump to content
POLITISTI.ro

Soap

Drept Politie?

Recommended Posts

Soap

Imi doresc sa fiu politist inca de cand aveam 6 ani. Vreau sa devin unul, si nu stiu ce sa aleg intre Drept Politie si Ordine Publica.

Cu ce se ocupa un politist care a terminat academia la Drept Politie?

Care sunt diferentele?

N-as vrea, ca politist, sa stau tot timpul intr-un birou. Mersi

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Indiferent ce vei alege ai mari sanse sa ajungi la OP.

Asta daca nu esti pilos.

Soap

Nu cred. Eu cred ca am mari sanse sa ajung unde imi doresc. Si o sa ajung. Chiar fara pile. Si ce-ti doresti se poate schimba de un milion de ori.

Imi doresc sa fac ceva ce imi place cu adevarat.

Intrebarea mea ramane aceeasi:

Cu ce se ocupa un politist care a terminat academia la Drept Politie? Poti sa-mi zici?

Edited by Soap

Dan

Cercetare penala, judiciar sau investigarea fraudelor. Nu este exclus sa ajungi si pe la criminalistica sau alte structuri. Mai intai sa ajungi politist, apoi o sa iti dai singur seama in functie de abilitatile tale, unde esti mai potrivit. :clip:

Soap

Mersi mult copman.

GuessWho

imi pare rau sa te anunt dar va mai trebui sa astepti pana sa ajungi politist pt ca zvonurile sunt ca anul acesta nu se mai sustine examen de admitere nici la academie nici la scolile de politie...:(

Ioanna

Sunt doar zvonuri, Guess Who. :D Mai asteptam un pic si vom vedea exact.

Cromatic

GuessWho, deja pe multi i-ai bagat in ceata . Stiu pe cineva care-si pregateste odorul intens(adica si in particular la greu) de prin clasa a 11-a si ar fi o lovitura mare pentru ei sa nu se dea examen la Academia de Politie anul acesta.

Pe de alta parte, numai non-sensuri in tara asta, pe deoparte se pregateste disponibilizarea a mii de oameni iar pe de alta se scolarizeaza alte mii. Nu stiu ce sa zic dar in ministerul din care fac eu parte s-a ajuns la un oarecare echilibru de ani buni incoace.

VladM

imi pare rau sa te anunt dar va mai trebui sa astepti pana sa ajungi politist pt ca zvonurile sunt ca anul acesta nu se mai sustine examen de admitere nici la academie nici la scolile de politie...:(

Aiurea :doh: . Nici nu ma mai mir.

Aici ai ordonanta "Regulament privind organizarea si desfasurarea concursului de admitere 2011 in facultatile Academiei de Politie", eliberat in data de 02.03.2011.(in cazul academiei de politie).

Si inca ceva, inainte de toate...un politist are mereu incredere in el insusi.

P.S. :Link-ul necesita Abdobe Reader.

Edited by Noxy

hori

Stai linistit ca la Academia de Politie se va da admitere dar probabil vor fi mai putine locuri, in schimb la scolile de agenti e posibil sa nu se organizeze admitere, daca va uitati inapoi in timp veti vedea ca si in anul 2006 nu s-a sustinut la aceste scoli admitere, in schimb la Academia de Politie asa ceva nu s-a intmplat niciodata si nici nu se va intampla.

Cristi

Si stii acest lucru din ce surse? :hmmmt:

gigitlx

Admitere la academie anul acesta va fi suta la mie,asa singura grija ar trebui sa fie invatatul si nu cate locuri sunt sau blabla.....

• Upvote 1
  • Downvote 1

GuessWho

@ hori ok ok...am inteles! dar ce trebuie sa suferi atat de tine si de academia ta?

Edited by GuessWho
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Soap vad ca politistii de pe acest forum sunt niste optimisti incurabili.

Copman nici macar nu ti-a amintit de ordine publica cu toate ca el acolo da cu sapa de multi anisori.

Poti sa ajungi unde vrei tu?

Acum sunt sigur ca ti-a promis ,,taticul" ca daca intrii la Academie o sa lucrezi unde vrei tu.

,,Cercetare penala, judiciar sau investigarea fraudelor. Nu este exclus sa ajungi si pe la criminalistica "...si daca ajungi aici dupa ce termini Academia ce o sa sti sa faci?

Eu zic sa incepi de jos.

Nimeni nu ti-a spus ca poti sa coordonezi activitatea la posturile de politie.

As vrea sa cunosti niste sefi de post adevarati, care datorita cunostintelor acumulate pe coclaurile patriei, sa iti aduca aminte in fiecare zi din viata ta sa fi un picut mai umil cand vine vorba de munca.

Dupa ce vei cunoaste viata de politist ,,deoarece este complicata si are multe aspecte" o sa ai posibilitatea sa ,,ajungi unde vrei tu".

Parerea mea. :emo-yessir:

,,Un pesimist este un optimist bine informat."

• Upvote 1
  • Downvote 1

Soap

Si eu sunt la fel. Optimist.

Dar tu pari foarte negativist. Si nu-nteleg de ce. Totusi, mersi pentru sfaturi.

Poti sa ajungi unde vrei tu?

Da. Eu cred ca poti realiza orice iti propui daca esti hotarit si-ti doresti cu adevarat. Imi place sa cred ca traiesc intr-o realitate in care orice e posibil.

Acum sunt sigur ca ti-a promis ,,taticul" ca daca intrii la Academie o sa lucrezi unde vrei tu.

Nu.

georgya

Eu cred ca nu este deloc negativist.

Din contra, Elvis este mult mai in varsta fata de noi si vede realitatea exact asa cum este ea. :emo-yessir:

Plus ca experienta isi spune cuvantul, nu ar vorbi aiurea.

In general este bine sa inveti de la cei ''mari'', dar asa suntem noi...pana nu ne ''lovim'' de niste chestii nu le dam dreptate !

Edited by georgya
  • Downvote 1

madalin18

Dar tu pari foarte negativist. Si nu-nteleg de ce. Totusi, mersi pentru sfaturi.

Da. Eu cred ca poti realiza orice iti propui daca esti hotarit si-ti doresti cu adevarat. Imi place sa cred ca traiesc intr-o realitate in care orice e posibil.

Nu.

Ca fapt divers: Un agent mai in varsta mi-a spus anul trecut ca nu e suficient doar sa iti doresti sa ajungi politist, mai trebuie sa si muncesti (din greu), iar anul trecut in vara i-am dat dreptate.

Mi-a mai spus ca pentru faptul ca imi doresc sa ajung la academie treaba e pe 50% facuta.......insa mai sunt 50% :emo-yessir:

• Upvote 2

georgya

Madalin18, pana la urma este cum am spus mai sus, nu?

De obicei este bine sa ascultam de cei care au trecut prin anumite lucruri.

Dar na, pana nu te lovesti tu singur nu dai dreptate nimanui.

Mai bine invatam sa-i ascultam pe altii care ne invata de bine ... :rolleyes:

Edited by georgya

Elvis

Nu.

Esti optimist?

Dupa cativa ani prin operativ sper sa ramai la fel ,desi am mari rezerve.

Sunt realist ,,copile cu parul balai" si as vrea sa nu interpretezi , insa cand vei avea spatele la fel de negru ca mine vei intelege.

Ca sa realizezi ce vrei in primul rand trebuie sa te ajute creierul.

Insa nu este de ajuns sa ai talent.

Antrenorul meu cu multi ani in urma, imi spunea ceva de genul :,,1% este talent iar 99% munca si transpiratie. Te-ai nascut talent si poti muri speranta" Si a avut dreptate.

In realitatea virtuala in care traiesti tu poate totul este posibil.

In realitatea in care traiesc eu exista niste limite.

alin2770

dragi aspiranti ai acestei cariere, nu vreau sa va dezamagesc si nici nu vreau sa par negativist sau pesimist, dar tare mi-e teama ca va veti schimba optica dupa ce veti resi sa intrati in sistem. atunci ne veti intelege perfect si imi veti da dreptate fara sa constientizati acest lucru. o sa va loviti in parte parte de neajunsuri, lipsuri si alte cele, poate chiar neputinta ( si asta nu datorita caracterului/vointei voastre ). oricum multa bafta si sa ne mai auzim si dupa