Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
RCMP

Admitere Academia de Politie -domiciliul in strainatate

Recommended Posts

RCMP

Buna ziua ! Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate (Canada) si intentionez sa ma restabilesc permanent in Romania in urmatorul an. As fi interesat de o cariera in cadrul Politiei Romane, mai precis de o eventuala pregatire la Academia din Bucuresti sau la scolile din Cluj/Campina. Cum nu am in prezent domiciliul in Romania, eram curios daca ar exista o posibilitate de inscriere la probele de admitere doar pe baza cetateniei Romane, urmand sa imi restabilesc domiciliul inapoi in tara in cazul in care as fi acceptat, deplansandu-ma bineinteles in Romania pentru sustinerea probelor. Am citit pe site-ul institutiei ca exista o cale pentru straini, dar sincer nu prea am inteles cum functioneaza si daca eu as face parte din aceasta categorie.  Doresc sa specific faptul ca nu am avut niciodata buletin romanesc fiind plecat inainte de 14 ani din tara.

Nu stiu daca ar ajuta faptul ca am o diploma de licenta in relatii internationale si administratie obtinuta aici in Canada si  lucrez in prezent la serviciul de securitate publica.

Va multumesc anticipat !

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Alex87

In privinta diplomei pe care ai obtinut-o nu te ajuta cu nimic la admitere.

Antoniev
(2) Condiţiile legale de recrutare pentru persoanele care intenţionează să susţină examen de 
admitere la Academia de Poliţie sunt următoarele: 
 a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;

Nu e suficient sa ai cetatenie, trebuie sa fii si domiciliat stabil in Romania. Ce ai citit tu legat de persoanele din afara tarii se referea probabil la echivalarea diplomei de Bacalaureat.

RCMP

Am inteles, probabil ca voi incerca sa aplic dupa schimbarea domiciliului inapoi in Romania. Mersi fain pentru raspunsuri !

CITADELA

Stabilirea domiciliului in Romania pentru cetatii romani CRDS este o simpla formalitate, mai ales daca mai ai rude in tara. Nu cred ca despre domiciliu trebuie sa-ti faci probleme, ci despre concurenta/contracandidati!!

• Upvote 1

RCMP

Da, imi imaginez concurenta e foarte acerba. Mersi fain de rasp !

May

Buna ziua

Sunt cetatean roman, dar nu m-am nascut in Romania ci am devenit cetatean dupa ce ne-am mutat cu familia la scurt timp dupa ce m-am nascut. Am dubla cetatenie. La 18 am plecat din tara pentru cativa ani (pt studii in strainatate) si acum sunt in proces sa ma reintorc in tara.

Ati putea sa imi spuneti, daca stiti, daca faptul ca

(1) Nu m-am nascut in Ro

(2) Am dubla cetatenie

ar putea sa imi cauzeze dificultati in a ma inscrie la Academie?

Multumesc anticipat,

D.