Jump to content
POLITISTI.ro

Search the Community

Showing results for tags 'instanta'.

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Public Forums
    • General discussions
    • Ask a cop
    • Citizens against Crime
    • Off-Duty
  • Professional Forums
    • Discussions on Professional Issues
    • Law Enforcement career
    • Law Enforcement Legislation
    • Duty Gear
    • Private Area for Romanian Policemen
    • International Police Area
  • Administrative Forums
    • Technical Support
    • Suggestions and Complaints

Categories

  • Professional
  • Off Duty
  • Police equipment

Categories

  • Capitolul I - Dispoziţii generale
  • Capitolul II Cariera Poliţistului
  • Capitolul IV - Modificarea raporturilor de serviciu
  • Capitolul III - Drepturi, Obligaţii, Interdicţii
  • Capitolul V - Recompense şi sancţiuni
  • Capitolul VII - Dispoziţii tranzitorii şi finale

Categories

  • General aspects
  • Information
  • On-site research
    • The first police officers and others present at the scene
    • Research and investigation teams. Duties
  • Traces
    • Traces left / created by the human body
    • Traces created by objects / tools or found on them
  • Expertise
  • Video and audio recordings
  • Special methods of surveillance or investigation
  • Finding the flagrant crime
  • Information analysis
  • Hearing persons
  • Identification of people and objects
  • Reconstitution
  • The search
  • Economic-financial crimes
  • Crime with mode of operation

Categories

  • Professional
  • Useful

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Found 4 results

  1. Salut tuturor, Sunt intr-o situatie relativ simpla: Mi-a fost suspendat permisul pentru 2 luni(condus pe contrasens), am primit dovada pt 10 zile la intocmirea procesului verbal. Am predat permisul pe 4 a lunii(ultima zi in care era valabila dovada primita) si pe 9, dupa ce am facut contesatie, l-am ridicat prin certificat de grefa. Deci exista o perioada fara permis de 4 zile. 6 luni mai tarziu, am pierdut in instanta(cererea(plangerea) a fost respinsa, am predat permisul in termenul legal de 15 zile). Toate bune si frumoase, nicio neclaritate pana aici. Intrebarea este: permisul il voi primi in 60 zile din acest moment sau 56, tinand cont ca deja am inceputa sentinta de acum 6 luni si conform legii: "(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti." Prin suspenda, eu unul inteleg, pauza pe perioada judecatii; nu reset - adica sa nu mi se ia in calcul si acele 4 zile. Concluzia: 56 sau 60 zile fara permis? Multumesc mult, Rares
  2. Am si eu o problema si am gasit ce cuviinta sa ma adresez pe acest forum. Acum 6 luni am fost implicat intr-un incident rutier, cu victima. s-a intocmit dosarul penal pentru "vatamare corporala din culpa", iar ieri mi-a sosit rezolutia cum ca nu a inceput urmarirea penala in urma accidentului in care am fost gasit vinovat. Pana aici nu ar fi nimic neclar, sper eu, dar ceea ce urmeaza e o chestie legata de dilemele mele 1. Care e perioada de suspendare a permisului, de cand se ia in considerare (eu am circulat 5 luni cu dovada) si care e amenda contraventionala? 2. In cadrul evenimentului in care a rezultat vatamarea exista niste erori ale administratorului drumului public. in speta pe drumul de unde circulam eu TREBUIA sa fie instalat (conform hartii orasului), un indicator de reglementare a prioritatii (cedeaza/oprire), care nu exista. eu, ca si conducator al autovehicului ce venea din partea dreapta aveam prioritate de trecere. din ceea ce mi-a spus agentul constatator vinovat de acest accident este administratorul drumului public, adica ar trebui sa dau in judecata primaria urbei. as dori sa fac acest lucru, dar cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc
  3. As dori si eu sa primesc anumite informatii de la dumneavoastra, desi deja cu tot tam-tam-ul creat la sectia de rutiera a judetului Timis am exasperat unul din colegii dumneavoastra. In data de 30.12.2011 am avut o tamponare intr-o intersectie semaforizata cu un domn, eu veneam pe prima banda lansat din spate (semaforul avand secunde care indica momentul schimbarii culorii) in momentul in care semaforul a schimbat culoarea pe verde eu am trecut de el cu jumate de masina aproximativ, domnul cu care m-am tamponat venea din stanga mea (semaforul lui se face rosu cu 3 secunde inainte ca semaforul unde eram eu sa fie verde fapt cronometrat) domnul a sustinut si la sectie ca el a trecut pe verde eu la fel, cu mine in masina se afla si prietena mea. Dupa momentul producerii impactului domnul sustine ca a incercat sa opreasca una din masinile care au plecat de la semafor de pe banda a 2 a insa nici una din aceste masini nu a oprit el apoi sustinand ca a retinut numarul uneia dintre masini TM-92-CIP, am vorbit cu domnul sa mergem la politie ajungem acolo spunem agentei care era de servici cele intamplate, iar aceasta ne spune daca amandoi sustineti ca ati trecut pe verde vom aplica regula semnelor, iar domnul avea cedeaza afland ca va fi declarat vinovat incepe ca el va face anunt in presa sa vina baiatul acela ca si martor, (acum am gresit eu) Agenta ne-a dat declaratie si ne-a spus sa venim a 2 a zi la ora 12 daca nu ne hotaram, eu am gresit ca am fost de acord, si plecam de la sectie, dupa 2 ore ma suna cetateanul cu care am avut tamponarea ca s-a intors la locul accidentului iar acolo a gasit unul din martorii accidentului, si daca nu doresc sa mergem atunci la sectie eu am spus ca nu. A 2 a zi astazi ne-am prezentat la sectie, eu cu prietena mea si domnul a venit cu 2 martori, unul din ei fiind cel observat de domn dar in schimb numarul sau de la masina era TM-26-CIP care sustinea ca eu am patruns in intersectie pe culoarea rosie, iar cel de-al doilea era un conducator din alta masina care de asemenea sustinea, insa probleme indicau contrariul si anume ca in urma domnului numai trecuse nici o alta masina toate fiind stationate. Astfel am adus si eu doi martori pe langa fata care era cu mine, colegul dumneavoastra a solutionat cazul ca domnul a fost vinovat patrunzand in intersectie pe culoarea rosie si astfel i-a fost retinut permisul de conducere, dupa care el a inceput ca va depune contestatie. Iar acum intrebarea mea este urmatoarea, dupa ce am primit de la agent copii dupa toate documentele domnului, am ajuns acasa si m-am uitat putin peste ele moment in care am aflat ca domnul avea permisul expirat de 4 ani (in data de 09.01.2012 se implinesc 4 ani de cand este expirat) ma poate ajuta acest lucru in apararea mea in instanta? Prin faptul ca in momentul in care unei persoane cu varsta de 56 de ani ii este expirat permisul de 4 ani, acesta nu a venit sa il reinoasca unde sunt necesare anumite teste medicale. (pe langa proba video a camerelor de luat vederi din intersectie) si a martorului din masina.
  4. O cunostinta in timp ce conducea un auto pe o straduta cu sens unic avnd la intrare si indicator de restrictie de 30 km/h,la un moment dat din lateral dintre masini i-a sarit in fata un copil fara sa se asigure si prin loc nepermis.Conducatorul auto nu a avut viteza mare,a incercat cat a putut sa-l evite,dar l-a atins cu oglinda retrovizoare ,copilu a cazut si si-a fracturat un picior,pentru care medicul legist a specificat in certificat un nr de ingrijiri medicale intre 90 si 100.Copilul era clasa 1 iar in acel moment trebuia sa fie la scoala,insa acesta a fugit acasa unde isi uitase ceva fara sa stie si invatatoarea! In urma raportulului expertului pentru stabilirea vitezei pe baza urmelor de frana acesta spune ca :pentru ca sa fi putut evita accidentul conducatorul auto trebuia sa circule cu viteza de 28 km/h insa el a stabilit ca a avut 39.Ofiterul care a instrumentat dosarul a trimis catre procuror cu solutie de trimitere in judecata,iar procurorul a urmat la fel aceasta solutie! Insa ce vroiam sa va intreb oare este buna aceasta solutie?Pentru ca,conducatorul auto sa incalce o dispozitie legala nu trebuia sa depaseasca cu peste 10 km /h limita admisa pe acel sector de drum?El avand 39 stabilit de expert iar pentru depasirea limitei conform art 108 pct 4 din oug 195/2002 trebuia sa aiva 41 km/h? Si in plus cine era responsabil pentru grija copilului,in speta invatatoarea nu trebuie trasa si ea la raspundere?Sau macar sa i se fi luat o declaratie? Iar conform art Art. 72 (4) din OUG 195/2002 (Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta Intreaga raspundere a accidentarii lor, In conditiile In care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector.) vina este clar a copilului...! Voi ce parere aveti?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.