Jump to content
POLITISTI.ro

Search the Community

Showing results for tags 'alarma masina'.

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Public Forums
    • General discussions
    • Ask a cop
    • Citizens against Crime
    • Off-Duty
  • Professional Forums
    • Discussions on Professional Issues
    • Law Enforcement career
    • Law Enforcement Legislation
    • Duty Gear
    • Private Area for Romanian Policemen
    • International Police Area
  • Administrative Forums
    • Technical Support
    • Suggestions and Complaints

Categories

  • Professional
  • Off Duty
  • Police equipment

Categories

  • Capitolul I - Dispoziţii generale
  • Capitolul II Cariera Poliţistului
  • Capitolul IV - Modificarea raporturilor de serviciu
  • Capitolul III - Drepturi, Obligaţii, Interdicţii
  • Capitolul V - Recompense şi sancţiuni
  • Capitolul VII - Dispoziţii tranzitorii şi finale

Categories

  • General aspects
  • Information
  • On-site research
    • The first police officers and others present at the scene
    • Research and investigation teams. Duties
  • Traces
    • Traces left / created by the human body
    • Traces created by objects / tools or found on them
  • Expertise
  • Video and audio recordings
  • Special methods of surveillance or investigation
  • Finding the flagrant crime
  • Information analysis
  • Hearing persons
  • Identification of people and objects
  • Reconstitution
  • The search
  • Economic-financial crimes
  • Crime with mode of operation

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Found 1 result

  1. Buna ziua, Pe strada pe care locuim avem parcat un autovehicul dotat cu senzor de proximitate (senzor de perimetru) care declanseaza o alarma ce dureaza sub 20 de secunde la fiecare trecere a unui alt autovehicul (uneori chiar si cand ploua, trec psici, etc). Strada este una secundara, dar relativ frecvent circulata, inclusiv in timpul noptii, astfel incat fenomenul, desi aparent minor si fara insemnatate, sa fie in realitate destul de deranjant, impiedicandu-ne deseori sa ne odihnim. Pare exclusa posibilitatea intelegerii amiable cu posesorul autovehiculului in cauza, nu pare receptiv la sugestiile facute de mai multi vecini. Alarma nu dureaza mai mult de 15-20 de secunde, si am citit pe diverse forumuri ca pentru a sesiza Politia este necesar ca alarma, odata declansata sa sune incontinuu, inclusiv la sosirea echipajului, ceea ce nu se intampla in cazul de fata. Cu toate acestea, este usor de verificat la trecerea cu o masina. Nu stiu daca mai este in vigoare urmatorul articol, dar se precizeaza ca durata trebuie sa depaseasca un minut Art. 28. – (1) Deţinătorii de vehicule pot monta pe acestea sisteme sonore antifurt.(2) Durata semnalului emis de sistemul prevăzut la alin. (1) nu trebuie să fie mai mare de un minut, iar intensitatea acestuia nu trebuie să depăşească pragul fonic prevăzut în reglementările legale în vigoare. (3) Se interzice montarea pe vehicule a sistemelor sonore antifurt care se declanşează la trecerea, în imediata apropiere, a altui vehicul. Suntem constienti atat de natura subiectiva a problemei, cati si de faptul ca Politia are si probleme mult mai presante de rezolvat, de aceea as intreba ce institutie poate fi sesizata in mod pertinent si justificat in acest caz, fara a deranja sau a abuza: Politia Rutiera, Politia locala, 112, sau poate politistul de proximitate? Va multumesc anticipat
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.