Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vecin care se plange de galagie

SerjK

Question

Locuiesc intr-un bloc la etajul 4. 

Fiul meu (10 ani) a inceput sa invete sa cante la tobe. 

Prin urmare acum 2-3 luni i-am achizitionat un set de tobe (acustice). Am montat surdine la tobe, surdine care reduc semnificativ zgomotul dar tobele, mai ales in conditii de exercitiu intens produc totusi un sunet puternic. 

Am impus ca exercitiile la tobe sa aiba loc exclusiv seara intre 18:30-20:20 (cand ajunge si el acasa de la fter school) respectiv in week-end intre 10-12 si 17-19.

El exerseaza odata in jur de 30 de minute, 2-3 seri pe saptamana si similat in week-end, ceea ce inseamna un timp total pe saptamana de 2-2.5 ore. Nu este inca la varsta la care sa munceasca efectiv. Ora saptamanala cu profesor e foarte antrenanta, dar exercitiile de acasa sunt ca sa mai fixeze cele invatate, uneori sa improvizeze, etc. 

Inca de cand am cumparat tobele m-am intalnit cu vecinul de dedesubt (care are si el anumite inclinatii muzicale) si i-am explicat care va fi programul de exercitii si ca sper sa fie totul OK. Acesta a spus ca e OK. 

Vecinii de deasupra mea (desi admit ca tobele se aud destul de puternic) sunt de parere (ca si mine) ca nu se poate invata un instrument fara exercitiu si, avand in vedere ca niciodata tobele nu sunt folosite la ore nepotrivite ei nu au nici o problema. 

Vecinii de dedesubt sunt campionii la restante ai blocului si din pacate, acum doua saptamani, am fost nevoiti sa ii actionam in judecata, eu fiind si presedintele asociatiei. 

Desi m-am impacat relativ bine cu vecinii de dedesubt, acestia au totusi o inclinatie spre scandal manifestata mai ales cand s-a intamplat sa le fac o inundatie acum vreo 6 ani. 

Revenind la problema, miercuri seara la ora 19 fiul meu exersa la tobe si vecina de dedesubt a venit la mine spunandu-mi "ca ea nu accepta sa i se bata toba pe tavan (...) nu o intereseaza ce am vorbit cu sotul ei (...) ca o sa cheme politia". Etc. 

Personal consider ca folosesc tobele intr-un interval de timp permis si pentru un interval acceptabil. Mai mult,in urma acestei discutii vor incerca sa surdinez toba mare inca si mai mult decat este acum, ea producand cel mai puternic sunet.  Dar aceste discutii, mai ales daca sunt repetate vor fi neplacute. 

As dori sa stiu daca in contextul precizat mai sus politia poate avea vreun motiv sa ii dea dreptate daca ea va solicita asistenta la 112. Mai mult, poate Politia sa o amendeze intr-o situatie de acest gen pentru apel nefondat?

Aveti recomandari pentru aceasta situatie (altele decat nefolosirea tobelor :) )?

Sunt disponibil si pentru lamuriri suplimentare daca ceva a ramas neclar. 

• Downvote 2

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Multumesc Marius. 

Imi poti spune te rog in baza carei legi s-ar putea aplica aceasta sanctiune avand in vedere intervalele de timp mentionate?

Daca ne uitam in legea 61/1991 constatam ca in art 2 aliniatul 26 se specifica ca intre 22 si 8 respectiv 13 14 nu este permisa producerea de galagie folosind "orice aparat, obiect ori instrument muzical" 

In articolul 25 se specifica ca niciodata nu se face galagie folosind aparate sau obiecte. 

Uitandu-ne la cele doua articole rezulta logic ca instrumentele muzicale sunt permise in afara intervalului 22-8 si 13-14. 

@cezar1: A locui inseamna a trai, nu a dormi. A trai inseamna si sa ai hobby-uri. Eu am si pian pe care il folosesc tot la nivelul specificat, am si vecini care canta la chitara electrica. Cand stai in apartament traiesti intr-o comunitate in care ii accepti si pe cei din jur. Eu am specificat ca am facut toate eforturile posibile (si voi mai face) pentru ca sa deranjez vecinii cat mai putin. Stau foarte putin acasa, nu pun muzica... pana la urma ma intreb ce e mai problematic..  30 de minute de toba, sau 6 ore de cd-uri cu muzica pe zi?

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • 0

Buna ziua.lucuiesc cu chirie la etajul 6 si vecinul de la 7 tot face reclamatii la presedintele blocului ca facem galagie,vorbim tare si injuram sa ore tarzii din noapte si nici el si nici dansul nu se poate odihni.incep sa ma deranjeze afirmatiile dansului prin scara de bloc...cum ar fi "ca este bordel in apartament,ca suntem nesimtiti",doar dansul se plange,vecinii de la 5 nu sau plans de noi.tin sa mentionez ca noi nu facem galagie,in apartament stam 2 cupluri.as dori niste sfaturi deoarece vecinul a spus ca anunta la politie,si nu doresc probleme.tin sa mentionez ca locuiesc de 2 ani in apartament,am incheiat contract de chirie la administratia financiara.multumesc anticipat.

• 0

Nu vreau sa intru in polemica dar vreau sa-ti dau un exemplu

Am vrut sa fac sport acasa si pentru asta imi trebuie sa ma incalzesc inainte.

Sotiei nu-i plac aparatele eliptice asa ca am vrut sa cumpar un treadmill, o banda electrica pe care merg si alerg.

Acum un an am fost la vecinul de jos si mi-a spus ca nu are nici o problema daca nu fac sport pe ea la ore tarzii.

Am cumparat-o si n-a fost ieftina deloc.

Dupa ce am inceput sportul, la 3 zile a sunat la usa si a spus ca ii pare rau dar a observat ca de la vibratii ai aparut fisuri la perete.

Am discutat cu sotia sa schimbam aparatul cu unul eliptic, fara vibratii.

Dar intr-un final am fost si mi-am cumparat abonament la o sala de sport in apropiere. I-am spus si vecinului si toata lumea e fericita acum.

Nu stiu daca fisurile au aparut de la mine si nici nu ma intereseaza. Nu vreau sa planeze asupra mea gandul ca eu i-am distrus casa.

Am in parcare masina, motocicleta. In caz de incendiu sau calamitate, el poate fi salvatorul meu sau al catelului meu.

Sa ma inteleg cu oamenii cu care trebuie sa traiesc e mult mai important decat un hobby pe care-l pot face si altundeva

Cel mai mult conteaza cand pun capul pe perna seara trebuie sa fiu fericit si toata lumea de langa mine impacata

• Upvote 1
  • 0
  • Moderator

SerjK sau SerjKzn

Fiecare utilizator este identificat printr-un singur nume de utilizator (user). Înregistrarea sub alt nume a aceleiaşi persoane se numeşte "clonă", iar clonele sunt interzise aici.

• 0

Am si eu o problema asemanatoare,doar ca la mine se plange vecinul de deasupra de galagie,ca se vorbeste urat la ore tarzii...facand unele afirmatii calomnioase despre noi,desi nu este asa.vecinul a spus ca el nu vine sa imi bata la usa si sa imi atraga atentia...ca nu are nici un drept,ci el face reclamatii la presedintele de bloc...si va face si la politie.ce pot face in cazul asta?mentionez ca sunt chirias.

• Downvote 2
  • 0
  • Membru

Pentru SerjKzn art 2 pct 25 din Legea 61/1991 spune asa:

tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma.

Si tu ce ai inteles: ca niciodata nu se face larma prin aparate sau obiecte!?Tu sti sa citesti romaneste?Nu te supara ca intreb!

Da-mi voie sa-ti explic ce spune acel articol: spune ca daca se tulbura linistea publica/a locatarilor prin zgomote facute de orice aparat sau obiect (in speta toba fiului) sau prin larma , la orice ora din zi (pentru ca ai vazut ca nu este specificat vreo ora anume ca si la art 26 unde sanctiunea ete mai aspra deoarece se refera la tulburatra linistii pe timp de noapte) fapta se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1000 lei!

Sper ca ai inteles, ca daca vecinul te reclama la politie ca tulburi linistea prin zgomotul scos de tobe vei fi sanctionat contraventional de catre politie conform art 2 pct 25 din L61/1991!

Edited by cipri83
  • 0

Buna ziua!

Ma aflu intr-o situatie "dificila" din punctul meu de vedere cu vecina care locuieste in apartamentul de sub al meu. Locuiesc in acel apartament de aproximativ 30 de ani, si trebuie sa recunosc ca probabil, ca orice copil, in tinerete am facut ceva galagie, dar nimic exagerat specific varstei. Mentionez ca sunt covoare pe jos in toata casa, nu se asculta muzica tare, nu am exagerat cu "reparatiile" care sa produce zgomote puternice si respectam orele de liniste spre deosebire de alti vecini.

Vecina facut urmatorul pas de la batutul in tavan, la telefonul fara fir printre vecini specific varstei, la reclamatie la politie cum ca nu mai poate sa traiasca noi pentru ca facem in permanenta galagie. Agentul venit sa constate bineinteles ca a inchis sesizarea pentru ca evident nu este asa.

Copii acesteia nu sunt interesati de situatie, cu riscul de a suna rautacios banuiesc ca au plecat de mult din casa si o viziteaza foarte rar tocmai pentru ca este o persoana asa "agreabila". Presedintele de bloc, un penal condamnat pentru luare de mita, chiar a insistat ca el a convins-o sa nu ne dea in judecata.

In ultima perioada sunt deja deranjat de vorbe aruncate aiurea prin vecini si mai ales de batutul in tavan. Daca fac dus seara, bate. Daca trag apa la toatela dimineata bate. Daca vorbesc tare, bate. Este la nivelul la care povesteste vecinilor despre noi, fiecare la ce ora plecam dimineata, in functie de cat de tare inchidem usa si calcam pe palier.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca deja m-am saturat de aceasta "hartuiala" care persista de ani de zile si se inrautateste. Noi banuim ca are ceva probleme psihice datorate varstei inaintate si nu stim cum sa procedam. Se poate cere o expertiza in acest sens si lua masuri in conditiile in care a fost aproape abandonata de familie?

Va multumesc anticipat.

• 0

Buna ziua, 

De ceva timp, sunt mutata intr-un bloc si cam tot de atunci, ma confrunt cu o situatie care a ajuns sa ma consume foarte rau: 

Vecina de sub mine s-a plans, inca dinainte de a ma muta, ca este deranjata de "zgomotele" din apartament de la renovare. 

Desi orele de liniste au fost respectate, in sensul ca nu s-au folosit bormasini sau alte aparate care sa faca zgomote puternice, cand se dadea cu matura (numai matura, nu si aspirator) in casa, la orele de liniste, aceasta se plangea ca se aud sunete/zgomote si ca in orele de liniste "nu trebuie sa se auda nimic". 

Legea am citit-o si eu, de nenumarate ori. Aceasta vecina, care de 4 luni nu a facut decat sa ma terorizeze si sa imi cheme politia aproape si de 4 ori pe saptamana, ameninta ca ma va da in judecata. 

O sa aud probabil "Eee, si tu chiar nu faci nimic? " ... pai...nu prea. :) 

Petreceri, nu. 

Aspirator, masina de spalat, televizor dat tare, muzica tare - dupa 10:00 - nu. 

Pentru ce este politia chemata? Pentru ca: nu dorm la 10:00 si se aud pasi pe sus, care din cauza blocului se aud puternic. Pentru ca: fac baie la 11, 12. Pentru ca: merg la baie in timpul noptii si trag apa si deci, genereaza "zgomote". 

Daca, prin intamplare, mut un scaun la masa, dupa ora 10:00, vine politia pe motiv ca "se aud bubuieli de sus". 

Practic, orice miscare fac in casa, este "monitorizata" si este foarte stresant pentru mine sa fiu mereu cu politia la usa, sa dau date si explicatii penibile despre faptul ca acele "bubuieli" sunt de la mers prin casa sau activitati normale. 

In alta seara, mi-a venit politia la usa pe motiv ca: "vorbeam prea tare cu cainele la 11 noaptea" sau ca "mi-a sunat interfonul la 12:00 noaptea". 

Blocul nu l-am construit eu, de se aud toate cele, iar sa levitez, din pacate nu pot. 

Spuneti-mi, va rog, cum pot eu oare sa ma apar aici, cum pot eu oare sa imi duc viata linistita?

Nu doresc nimanui acest lucru...si poate veti spune ca exagerez cu ce spun, dar ma simt efectiv spionata in propria casa. 

Apartamentele sunt construite in asa fel incat bucataria e departe de dormitoare, iar cu toate astea, daca spal vasele in bucatarie, aud batai in teava sau aud tipete de la vecina de jos, care imi spune urland ca sunt "nesimtita", obraznica. etc. 

Aceasta "doamna" este fost judecator. Nu pot sa va spun de cate ori mi-a vorbit in termeni juridici, din care eu nu am inteles absolut nimic... 

Orice spun, intoarce impotriva mea si insinueaza ca eu repet anumite zgomote intentionat. Si o fac intentionat pentru ea a luat masuri, chemand politia. 

Ea nu e de parere ca eu traiesc in presiune psihica, ci pretinde ca "isi apara drepturile", iar eu, din rea vointa, nu incetez sa desfasor activitati din care reies zgomote. 

EU cum ma apar? Faptul ca imi bate in teava...nu pot demonstra. Desi se intampla asta cateodata la 2 : 00 dimineata... Faptul ca acum, ma trezesc noaptea, cu gandul ca vine politia, nu o pot demonstra. 

• 0

Buna ziua ! Vin si eu cu o intrebare , poate reusesc sa inteleg daca eu am gresit sau vecinii mei . De cateva zile au venit niste prieteni din Galati la mine , in Bucuresti pentru ca aveau cateva lucruri de rezolvat. Aseara in jurul orei 23:30 stateam in sufragerie , ne uitam la un film si discutam . Nimic galagios , nu cu muzica , dansuri si alte lucruri. Pur si simplu vorbeam normal. Vecinii de langa au inceput sa bata foarte insistent in perete iar la scurt timp dupa au inceput sa bata cu pumnii in usa . Am deschis sa vad ce s-a intamplat si au inceput sa tipe ca daca nu incetam cu discutiile cheama politia si imi baga usa in casa si ma bat. Nu am stiut ce sa zic pe moment asa ca mi-am cerut scuze si am inchis usa. Stiu ca este in intervalul orelor de liniste , dar tinand cont ca nu faceam nimic galagios , au dreptate ? Nu am voie sa ma uit la un film si sa discut la mine in casa dupa ora 22? Ce as putea face tinand cont de faptul ca abia m-am mutat in bloc , nu ii cunosc si imi e frica sa nu imi faca ceva mie sau bunurilor mele ( masini, usa etc) ? As putea sa depun eu o plangere la politie pentru amenintare ? Sau ar trebui pur si simplu sa trec peste? Multumesc ! 

• 0
iliescuseverius

Buna ziua, 

Locuim la etajul 5 a unui bloc de apartamente iar de aproximariv 2 ani la etajul 4 s-a mutat o doamna ceva mai in varsta. Doamna nu este proprietara apartamentului ci este concubina proprietarului.

Doamna este isterica si hipersensibila, bate in teava si in pereti la orice miscare, indiferent ca mergem desculti prin casa sau ca inchidem usa de la baie, indiferent ca alearga un copil prin casa sau ca spalam vasele. 

Se intampla si atunci cand avem musafiri, chiar daca acestia intra doar pana in hol. 

"Atentionarile" vecinei au loc la orice ora din zi si uneori noaptea. 

Avem doi copiii unul de 3 ani si unul de 9 ani, sunt afectati psihic de aceasta stare de tensiune permanenta si nu stim ce putem face. Copiii nu se mai joaca de frica sa nu faca zgomot iar uneori se apuca de plans si tremura spunand ca le este frica de vecina. 

Am incercat sa discutam amiabil, sa intelegem care este de fapt problema insa fara rezultat. Raspunsul acesteia a fost "la voi e o larma incredibila, eu am nevoie de liniste, o sa bat pana va mutati" evident au urmat injuraturile si amenintarile.

Am montat mocheta cu straturi de burete dedesubt si am pus covoare in toata casa tocmai pentru a incerca sa nu deranjam, insa fara succes. 

Vecina pur ai simplu urmareste fiecare miscare a noastra iar activitatea ei zilnica pare sa fie batutul prin pereti sau in teava. Ne urmareste dintr-o camera in alta si cand aude o voce actioneaza... 

O parte din vecini cunosc situatia fiind si ei deranjati de bataile in teava. 

Atat noi cat si copiii traim intr-o stare de agresiune psihica permanenta si din acest motiv, va rugam da ne spuneți daca exista vreo solutie de a rezolva acest gen de conflicte.