Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Accident usor pe strada cu circulatie in ambele sensuri

netsafmoat
 Share

Question

Seara buna, domnilor!

Va cer din nou parerea intr-o situatie in care mie mi se pare ca s-a gresit.

Concret, intr-o zi, fosta mea prietena, conducand un mcv a fost implicata intr-un accident usor (doar zgarieturi) pe o strada cu circulatie in ambele sensuri. Cealalta masina era un ford focus berlina.

Ce nu inteleg eu este cum a putut fi ea vinovata de producerea acestui accident. MCV-ul era atins pe aripa stanga spate, incepand undeva dupa axul rotii, pana la stop. Focusul, era atins pe coltul din stanga spate. Doar pe coltul din stanga spate. Cand agentul constatator [am mers la accidente usoare, tipul a fugit dupa ce a intrat peste ea in masina si a vrut sa o scoata afara, s-a urcat pe capota, ea a sunat la 112- treaba s-a lasat cu plangere samd, retrasa ulterior dupa telefoane de rugaminte de la el ca il baga in puscarie si are 4 copii si piranda (el a numit-o asa, nu eu) nu munceste] a spus ca ea este de vina, l-am rugat sa facem un experiment: se urce in masina si sa ma loveasca pe mine daca eu stau pe loc, trecut de axul rotii si el vireaza catre stanga. A refuzat experimentul... Logica mea (si lege a fizicii) este ca dupa axul rotii, fundul masinii se duce in sens opus botului masinii. Nu spun ca celalalt era de vina, dar cred ca era cel mult culpa comuna.Ei treceau foarte aproape unul de altul si el a tras de volan dreapta ca sa fie sigur ca nu se ating, avand mai mult spatiu (viteza era foarte mica, spatiul extrem de ingust), iar ea stanga pentru ca altfel ar fi atins oglinda masinii parcate pe dreapta, lucruri declarate atat de ea cat si de el. El spunand asta in ideea ca ea tragand stanga de volan a virat catre el. Acum, nu credeti ca fundul focusului se duce catre fundul mcv-ului in momentul cand el a tras dreapta iar al mcv catre dreapta cand ea vireaza stanga?

Treaba e consumata acum 13 luni (era inainte de sarbatorile de iarna), mcv-ul s-a facut nou pe casco iar amenda nu a reprezentat o problema. Dar... de multe ori am zis ca s-a gresit aici.

Pentru linistea mea in acest caz, ma bazez din nou pe obiectivitatea dumneavoastra.

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

E greu să ne pronunțăm fără să știm zona, avariile exacte și ce este consemnat în declarațiile conducătorilor auto implicați. Contează foarte mult zona în care a avut loc impactul între cele două autoturisme.

Referitor la povestea accidentului, nu trebuia să vă retrageți plângerea depusă împotriva agresorului. În acest fel a mai scăpat unul fără să răspundă și să suporte consecințele pentru faptele sale.

• Upvote 1

• 0

Din pacate, nu am fotografii, dar pot sa reproduc niste imagini, folosind altele... Acesta este locul. 44.42107,26.162173 Ea venea dinspre strada lunca bradului.

Despre plangerea retrasa, pot spune ca eu am insistat sa nu fac asta. A fost traumatizata, toata treaba s-a intamplat in jurul orei 11 si pana la 18 nu am reusit sa o opresc din plans. Avea si 4 copii in masina... Masculul feroce (peste 1,90 si 120 kg) s-a simtit barbat in fata unei femei de 1,60 si a unor copii. Pe ea nu a interesat-o prea mult cine e vinovat in accident. A mers sa-l declare, nu pentru a se stabili o vina. Era prea socata de ce s-a intamplat.

va atasez modul in care erau atinse masinile. Sper sa fie folositor.post-12310-0-11744500-1389173308_thumb.jpost-12310-0-62925500-1389173320_thumb.j

Daca mai este nevoie de ceva, servesc cu drag.

• 0

Ma interesau fotografii ale masinii.

Ce-ti pot spune este ca e greu de crezut cum un vehicul care se misca pe sensul inainte reuseste sa loveasca un alt vehicul in aripa, cu coltul din spate. Asa cum am spus, fara fotografii ale ambelor vehicule accidentate, e greu sa ne dam cu parerea. Si eu sunt de partea agentului.

In plus, stiu ce inseamna un MCV.

Nu resista la 120kg pe capota. Pentru asa ceva iti trebuie Volga lui Capsuna din Brigada Speciala. Pacat ca ai restras plangerea. Asa castiga teren si curaj marlanii. Eu nu as lasa-o sa conduca pe femeie, mai ales sa-i dau si copii pe mana.

Daca nu erai multumit de constatare, nu, agentul nu e obligat sa demonstreze ce scrie in raport, exista constatatori care cu asta se ocupa. Am fost in situatia aia, sa actionez in judecata o companie de asigurare pentru o tzeapa eleganta, dar am renuntat.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Ma interesau fotografii ale masinii.

Ce-ti pot spune este ca e greu de crezut cum un vehicul care se misca pe sensul inainte reuseste sa loveasca un alt vehicul in aripa, cu coltul din spate. Asa cum am spus, fara fotografii ale ambelor vehicule accidentate, e greu sa ne dam cu parerea. Si eu sunt de partea agentului.

Daca iti este greu de crezut ca poate lovi unul pe celalalt asa, cum ar putea sa fie loganul cel care loveste, mai ales cu partea ce depaseste axul rotii (e punct de pivotare)? Ca asta a fost concluzia trasa.

Nu resista la 120kg pe capota. Pentru asa ceva iti trebuie Volga lui Capsuna din Brigada Speciala. Pacat ca ai restras plangerea. Asa castiga teren si curaj marlanii. Eu nu as lasa-o sa conduca pe femeie, mai ales sa-i dau si copii pe mana.

A fost infundata capota dar s-a rezolvat cu o impingere de dedesupt. Nu crezi ca esti "un pic" misogin? E posibil sa fie mai sofer decat esti tu. Nu inteleg de unde tragi tu concluzia asta, sincer. Totodata am spus si ca nu am fost de acord ca ea sa retraga plangerea. Dar ea s-a gandit la copiii marlanului... Alta poveste.

Daca nu erai multumit de constatare, nu, agentul nu e obligat sa demonstreze ce scrie in raport, exista constatatori care cu asta se ocupa. Am fost in situatia aia, sa actionez in judecata o companie de asigurare pentru o tzeapa eleganta, dar am renuntat.

Am spus deja ca pe ea nu o interesa cine iese vinovat. Full casco, masina in leasing.

• 0

Mate, am zis ca discutia o sa se intainda. Poze nu ai, asa ca s-o lasam moarta.

Nu ma refer la talentul ei de sofer, cu toate ca se poate trage o concluzie de la accidentul asta, si nici nu ma intereseaza daca merge mai bine ca mine, ma refer la faptul ca atunci cand te urci la volan si mai ai si 4 copii in masina asa cum ai declarat, ai raspunderi si nu te pierzi intr-un accident, iar daca se intampla asa ceva mergi pana se rezolva cazul si cel vinovat plateste.

A fost traumatizata, toata treaba s-a intamplat in jurul orei 11 si pana la 18 nu am reusit sa o opresc din plans. Avea si 4 copii in masina...

Hai s-o incheiem. Aveai atunci ocazia sa nu fii de acord si sa cauti un ispector autorizat sa il platesti si sa isi dea cu parerea.

Eu nu cred ca in cazul asta politistul constatator este incompetent. A fost un arbitru care a vazut vehiculele pe viu si nu era influentat de nici una dintre parti.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Nu stiu cum ai inteles tu ca s-a pierdut in accident sau ca a fost vreo secunda iresponsabila. A fost socata si traumatizata de reactia individului, nicidecum de faptul ca a zgariat masina. Chiar nu vad din ce ai tras concluziile astea.

Nu am zis nicio secunda ca omul a fost incompetent. In cel mai rau caz la adresa politiistului constatator, oricem om care munceste e supus greselii. Ca si mine, ca si tine. Am zis doar ca nu inteleg cum si am cerut o parere obiectiva despre care ar fi motivatia prin care ea a ajuns vinovata. Te asigur ca daca eram in locul ei nu lasam lucrurile asa. Dar ea le-a lasat pur si simplu ca sa nu aiba parte si de alte dureri de cap. Si sincer, fara sa jignesc pe cineva, singurul care a dat un raspuns corect este Marius. Care, spre deosebire de tine, din cate imi dau seama, este si avizat (adica are uniforma si insigna).

Ma astept ca atunci cand raspunzi sa o faci obiectiv, tinand cont de cele prezentate, nu sa formulezi teorii ale tale. Ai nevoie de mai multe detalii, le ceri, nu le inventezi.

Sunt dispus sa fac si cu tine experimentul. sa vad daca reusesti sa ma lovesti cu partea stanga spate a masinii, in spatele rotii in timp ce virezi la stanga si apoi vedem daca te lovesc eu pe tine virand dreapta. Incearca inainte de asta sa iti dai un pic seama de dinamica masinilor cand executa aceste miscari si apoi iti vei dea seama si de cea a accidentului. S-ar putea sa pierzi daca o incercam live.

• 0

bine, nu mai imi cere parerea atunci.

intreaba-ma daca vreau sa facem testul numai daca vii cu fotografiile originale ale vehiculelor accidentate, altfel vorbim vorbe