Jump to content
POLITISTI.ro

cincin

De ce SNPPC? Motive pro si contra de a fi membru de sindicat

Postare recomandată

cincin

dupa atatia ani in care vedeam sindicatul ca pe un adevarat Sf Petru, in ultimul timp am inceput sa cred ca nu este decat un nou parazit in randul politiei precum cnp, pro tex si altele, care nu fac decat sa profite de orice ocazie pentru a strange un banut...

cu toate ca se lauda pe la toate colturile si oricand are ocazia, ca este sindicatul cel mai mare(si este posibil sa fie si asa) ne arata la fiecare zi ce trece ca are si realizarile cele mai mici, chiar inexistente

dupa doi ani galagiosi -2009 si 2010- in care doar s-au speriat un pic grangurii, a venit mitingul politic(ultimul) care , desi multi credeau ca vor pune piticul jos, a fost o adevarata lovitura lovitura de bumerang

prezenta liderilor de sindicat in teritoriu a inceput sa duca spre zero (inca nu cel absolut :naughty: )

se pare ca puterea a gasit licoarea care sa amuteasca vocea sindicatului

nimeni nu mai discuta cu sindicatul snppc

nimeni nu mai ia in seama snppc ul

nimeni NU SE MAI TEME DE SNPPC!!!

concluzia e usor de tras: se pare ca onorabilul mamut a fraternizat cu piticul, mai trebuie sa vedem poze cu piticul in vizite de ,,prietenie'' la seiul sindicatului si ne-am ars

am ajuns la o rascruce de drumuri in care este o plancarda mare pe care scrie:

DE CE SNPPC?

motive pro si contra de a fi membru de sindicat

.

CE SA FAC?

.

voi citi opiniile voastre si in 15 zile voi lua o decizie...

.

ganduri bune, mult moroc...

cu stima

:emo-yessir:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

rahoul

ai declansat aici o discutie lunga.

eu am sa iti expun pe scurt opinia mea.

in primul rand cred ca in acest moment nu exista o miscare autentica sindicala in MAI. pot fi contrazis, dar in sindicat puternic are o traditie si, mai ales, niste lideri care nu pot fi intimidati sau cumparati.

daca la traditie nu putem reprosa ceva fiindca nu a avut cand sa fie costruita, in schimb trecutul militar impieteaza puternic asupra oricarei atmosfere sindicale.

la lideri... ce problema generalizata exista: liderul sindical autentic nu este ca orice lucrator, cu o evolutie linerara si ascendenta in cariera. in mod normal este un lucrator calit in lupta cu angajatorul, terfelit prin procese, care a fost sanctionat/dat afara, dar, in urma unor indelungate eforturi personale a reusit sa se reabiliteze si sa demonstreze abuzurile la care a fost supus! cine stie sa lupte pentru el, va lupta si pentru altii. cine a fost batut cu ranga, nu se sperie cand ii arati nuiaua.

noi avem ca lideri niste persoane care vad aceste functii ca o etapa in cariera lor, de multe ori ca o trambulina in cariera. lideri sindicali avansati ofiteri, numiti in functii de directori.... nici nu mai enumar caci sunt cazuri de notorietate.

bun... la critica suntem toti buni, ce solutii ar fi?

1. lideri autentici, de genul de mai sus. terfeliti in lupta cu institutia care s-au reabilitat complet. exista oameni de genul asta, trebuie doar sa fie promovati

2. declaratii pe propria raspundere la notariat ca vor refuza orice promovare/premiere pe timpul cat se afla in functia sindicala, precum si ca nu vor promova rude sau afini,

3. transparenta totala in ceea ce priveste veniturile salariala (da, am o obsesie urata cu asta) sau de alta natura (declaratii de avere actualizate trimestrial, veniturile salariale afisate pe site, sumele din cotizatii afisate pe site lunar, cheltuielile sindicatului afisate pe site pana la ultimul leu), precum si activitatea conducerii - agenda de intalniri a sindicatului saptamanala sau chiar zilinca afisata pe site, webcam cu incinta sindicatului online 24/24.

suna cam la extrem, dar suntem romani si daca nu ne impunem niste reguli severe ne ducem dracului! am zis! :emo-yessir:

Modificat de rahoul
  • Apreciez 2

Link către postare
Cristi

Eu as plati acel lider ideal de sindicat dublu, chiar triplu, daca as stii ca se implica pentru mine si lupta.

• Apreciez 1

Link către postare
rahoul

pai ce am zis mai sus nu exclude o plata conform cu efortul depus. lupta pentru mine, sacrifica-ti timpul si familia, indura abuzurile si amenintarile, si eu sunt de acord sa fii platit pentru asta la nivel "occidental" :naughty: ! cu atat mai mult nu vei fi vulnerabil la mita sau avantaje daca esti platit foarte bine! dar fii transparent cu toate veniturile, nu ma fura, nu iti trafica influenta si nu profita de functia ta ca sa faci burta mare, ca nu te compromiti doar pe tine, compromiti ideea de lupta sindicala si de sindicat in general.

• Apreciez 1

Link către postare
SandoKhan

Cine se poate bate pentru noi, ca lider de sindicat, fara sa ii fie frica de nimic? Cineva care nu are nimic de pierdut si caruia sistemul nu ii poate face nimic.

Cine sunt cei care cunosc foarte bine sistemul dar nu pot fi atinsi de el? Cei care au fost prin el: pensionarii, colegi abuzati si dati afara sau siliti sa isi dea demisa, etc.

Cea mai mare "smecherie" ar fi sa gasim un astfel de om care sa fie dedicat trup si suflet cauzei. Bineinteles propun si o plata pe masura efortului si importantei.

Si inca ceva: sa nu uitam ca puterea unui lider de sindicat este data de coeziunea si hotararea sumei membrilor de sindicat. Orice lider am fi avut, trebuie sa recunoastem ca nici noi, membrii de rand, nu prea am fost la inaltime.

• Apreciez 2

Link către postare
rahoul

ai dreptate, dar se impun 2 mentiuni:

1. trebuie sa fie un individ abuzat de sistem, dar care s-a reabilitat printr-o decizie definitiva a justitiei. pentru a nu lasa loc de nici o interpretare. si trebuie sa aiba taiate legaturile cu sistemul, deci fara sotie, copii, frati, nepoti in sistem. pentru a nu exista presiuni.

2. sa nu uitam ca un sindicat al politistilor nu are mijloacele clasice de lupta ale unui sindicat. deci trebuie un individ extrem de creativ si capabil sa duca o lupta de uzura cu un sistem obtuz prin mijloace perfect legale: procese, advocacy, lobby... caci greva nu se poate, iar la miting... trebuie mai bine planificat...

Link către postare
vox

Un lider puternic ne va trage pe toti dupa el...si in aceasta va consta coeziunea...din pacate, vocea puternica de odinioara s-a stins..pacat !

Link către postare
cincin

{...}

,,...La data de 29.05.2010, în conformitate cu prevederile art.9 şi 40 din Constituţia României, art.48 din Legea nr.360/2002 privind Statutul poliţistului şi O.G. nr.26/200 privind constituirea asociaţiilor şi fundaţiilor, s-a înfiinţat Asociaţia profesională ORDINUL PROFESIONAL AL POLIŢIŞTILOR DIN ROMÂNIA, cu scopul de a promova şi susţine legislaţia privind organizarea şi exercitarea profesiei de poliţist în România, de a promova şi susţine interesele profesionale şi de a apăra drepturile acestei categorii profesionale.

Membrii fondatori ai ORDINULUI PROFESIONAL AL POLIŢIŞTILOR DIN ROMÂNIA sunt:

* 1.LOVIN CONSTANTIN, comisar de poliţe în I.P.J. Bacău;

* 2.IONIŢĂ FLORIAN, agent şef de poliţie în I.P.J. Prahova;

*3.ISACHE NECULAI, agent şef principal de poliţie în I.P.J. Neamţ;

* 4.PÎRŞU FLORIN-VICTOR, agent şef de poliţie în D.G.Paşapoarte;

* 5.ISTRATE DUMITRU, agent şef principal de poliţie în D.G.P.M Bucureşti

* 6.BĂLAN FLOREA, inspector de poliţie în I.P.J. Bâmboviţa;

* 7.ŢIU NICOLAE, agent şef de poliţie în I.P.J. Ilfov;

* 8.ZANFIR GEORGE, agent şef principal de poliţie în I.G.P.R.;

* 9.ZLAT ALEXANDRU-MIHAI agent principal de poliţie în D.G.P.M.B.

* 10.DAMIAN IOAN, agent şef principal de poliţie în I.P.J. Sibiu;

* 11.BUCULEA ION, comisar de poliţie în I.P.J.Gorj;

* 12.GRECU RODICĂ, comisar şef de poliţie în I.J.P.F. Teleorman;

* 13.BĂLAN GIGI ELI OVIDIU, agent şef adj. în I.P.J. Dolj;

* 14.DĂOGARU IULICĂ, agent şef principal în I.P.J.Mehedinţi;

* 15.VĂDUVA ADRIAN, agent şef principal în I.J.P.F. Dolj;

* 16.PĂUNESCU GHEORGHE, comisar şef de poliţie în I.J.P.F. Mehedinţi;

* 17.BUCUCI VASILE, agent şef principal în I.P.J. Hunedoara;

* 18.ANDREI MARIAN, comisar şef de poliţie în M.A.I.;

* 19.SBURLAN EDUARD, subinspector de poliţie în I.G.P.F.;

* 20.TUDORACHE MARIANA IONELA, agent pr. de poliţie în D.G.P.M.B.;

* 21.CRĂCIUN GABRIEL, subcomisar de poliţie în I.G.P.F.;

* 22.GRUIA MARIN, comisar şef de poliţie în M.A.I.;

* 23.PARASCHIV TOADER, s.comisar de poliţie în M.A.I.;

* 24.TOŞCUŢĂ ROMULUS CĂTĂLIN insp. principal de poliţie în I.P.J.Vrancea;

* 25.RICIU VALENTIN, agent şef de poliţie, în D.G.P.M.B.;

* 26.STAICU CLAUDIU-FLORIN, comisar de poliţie în M.A.I.;

* 27.PAVEL MARIAN-CRISTINEL, agent şef pr. de poliţie în I.P.J. Bacău;

* 28.BASĂU MARIAN, agent şef de poliţie în I.J.P.F. Tulcea;

* 29.VASILICĂ ION, comisar şef de poliţie în I.J.P.F. Constanţa;

* 30.PĂR MIHAI, comisar şef de poliţie în I.P.J. Harghita;

* 31.SĂSĂRAN IOAN, comisar şef de poliţie în I.J.P.F. Satu Mare;

* 32.ANTON VASILE, agent şef de poliţie în I.P.J. Suceava;

* 33. NEAMŢU PAULICĂ, agent şef de poliţie în I.P.J. Vaslui;

* 34.RĂDĂCINĂ FĂNEL-FLORIN,agent şef pr. de poliţie în I.J.P.F. Suceava;

* 35.FILIPOVICI DORIN, comisar de poliţie în I.J.P.F. Iaşi;

* 36.CIUHUREANU VASILE, agent şef principal de poliţie în I.P.J.Iaşi;

* 37.GROSU CIPRIAN-VIRGIL, agent şef adj. în I.P.J. Vrancea;

* 38.CIOBANU ANGELIN, inspector principal în I.P.J. Vrancea;

* 39.GÂZĂ DANA-CARMEN, agent principal de poliţie în I.J.P.F. Botoşani;

* 40.DRAGOMIR GICU GABRIEL, agent şef pr. de poliţie în I.P.J. Buzău.

În Adunarea Generală de constituire a fost adoptat Statutul organizaţiei şi a fost ales primul Colegiu Director, format din Lovin Constantin - preşedinte, Ioniţă Florian, Isache Neculai, Pîrşu Florin-Victor, Istrate Dumitru, Bălan Florea, Ţiu Nicolae, Zanfir George şi Zlat Alexandru-Mihai – vicepreşedinţi....''

.

am incheiat citatul

.

Si acum hai sa facem mici comentarii

.

rahoul, marius, apreciez ca sunteti foarte informati, rahoul are perfecta dreptate: tara arde si baba se piaptana

pai bine {...} gigabite, la vremuri noi tot voi?

adica la asociatie nou infiintata, tot voi???

adica chiar nu mai era nimic {...} pe la snppc si ati mai infiintat un nou ciolan?

singurul care nu face parte din ,,noua asociatie'' {...} este domnul Dobreanu, sa fie oare singurul care mai are demnitate din cei 9 magnifici sau a fost o intamplare??(a se vedea cei cu rosu reprezinta biroul executiv central al snppc)

,,ia nene ciolanul de ros, doar 5 lei cotizatia, hai {...} poftiti de cotizati, hai neamule, ieftin ca bragaaaa!''

comic este ca in Colegiul director fac parte politisti care sau remarcat doar prin vointa cu care auputem chiar si sa-i da dorit sa apuce un ciolan in persoana ,,d-lor'' ISTRATE, ISACHE, TIU, ZANFIR si fitosul de ZLAT, lucru confirmat si de un membru de la centru al snppc acum ceva timp in urma(a se vedea cei cu lila, care reprezinta si birouri teritoriale ale snppc din marea si frumoasa noastra capitala {...} care probabil vor ,,canta'' la doua aparate {...}

cei cu negru sunt membri bt din tara care vor proceda la fel ca si cei din Bucuresti

propun sa se faca unificarea celor doua ,,entitati'' :doh: si sa ramana una singura, putem chiar sa o denumin

{....}ALOOOOOO!!!!!!!

treziti-va!

ma speriati!

SOMNUL VOSTRU NASTE MONSTRI!

Modificat de gigabyte
Limbaj necorespunzator
  • Apreciez 1

Link către postare
catalina

ISTRATE e si presedinte CNP la sectorul 1 Bucuresti.

Ce simplu e sa-ti faci un sindicat sau o organizatie. Aduni cativa fraieri le faci capul mare cu ce vrei sa faci si te trezesti dihai presedintele de sindicat. Cine e acest LOVIN?

Link către postare
cincin

istrate superman, are trei functii

buuun baiatu'

las' ca vin concedierile, mai vedem ce mai face cu ele :naughty:

.

post-564-007650600 1295256172_thumb.jpg

iata cine conduce noua organizatie profesionala

Modificat de cincin

Link către postare
gigabyte

(...)la vremuri noi tot voi?

adica la asociatie nou infiintata, tot voi???

adica chiar nu mai era nimic {...} pe la snppc si ati mai infiintat un nou ciolan?

singurul care nu face parte din ,,noua asociatie'' {...} este domnul Dobreanu, sa fie oare singurul care mai are demnitate din cei 9 magnifici sau a fost o intamplare??(a se vedea cei cu rosu reprezinta biroul executiv central al snppc)

,,ia nene ciolanul de ros, doar 5 lei cotizatia, hai {...} poftiti de cotizati, hai neamule, ieftin ca bragaaaa!''(...)

1.Am rugamintea sa ma anunti daca cineva va face presiuni asupra ta sa te inscrii!

2.Nu cred ca esti tu cel care sa spuna daca eu am sa nu demnitate. Ma cunosti, ne-am intalnit, ne-am manifestat impreuna la mitinguri dar, cu regret trebuie sa recunosc ca nu te cunosc!

Oameni buni,

sunteti membri ai unui sindicat si, unii dintre colegii nostri sunt atat de rai incat uita ca sunt oameni, ca suntem colegi. Acesti asa zis colegi considera ca pretul cotizatiei reprezinta biletul pentru a trece in grotesc, un pasaport care deschide calea catre jigniri. Cele mai elementare norme de politete, cei 7 ani de acasa, toate acestea, sunt uitate pe forumurile cu politisti.

Te rog, cincin, citeste regulamentul de postare si respecta-l!

(...)Aduni cativa fraieri le faci capul mare cu ce vrei sa faci si te trezesti dihai presedintele de sindicat(...)

Alooo, incetati cu aceste cuvinte, e un forum unde politistii vorbesc despre politisti. Cine iti da dreptul sa spui asa ceva despre colegi de-ai tai, catalina?

Modificat de gigabyte
  • Displace 1

Link către postare
gigabyte
CE SA FAC?

voi citi opiniile voastre si in 15 zile voi lua o decizie...

Nu te supara ca te intreb, tu iei o decizie dupa cum iti spune altcineva?

Parerea mea este ca trebuie sa ramai in sindicat.

• Apreciez 2

Link către postare
Elvis

Oare de ce abia cand pierdem ceva ne dam seama de valoarea acelui ceva?

Link către postare
cincin

Nu te supara ca te intreb, tu iei o decizie dupa cum iti spune altcineva?

Parerea mea este ca trebuie sa ramai in sindicat.

cand iau decizii care sunt importante, ma raportez la mai multe aspecte care sa ma

lamureasca si sa ma ajute in proportie de 100% sa iau decizia cea mai buna.

decizia mea oricum e peste 51% luata...

Link către postare
rahoul

eu ti-as sugera sa ramai si sa incerci sa provoci schimbarea din interior; este o provocare personala, depinde doar de tine daca vrei sa o faci.

din interior e mai usor d eprovocat schimbarea, parerea mea...

Link către postare
pernutealex

CINCIN ARE DREPTATE, din pacate.....

Sindicatul nu si-a dovedit eficacitatea.

Si acolo se lupta mai abitir pentru CIOLAN.

Cate grade si-au luat unii din conducere numai in cativa ani?

“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, şi el va va spune adevarul. ”

Link către postare
mihaitoma

Ma intreb daca pot primi grade inainte de termen daca ei sunt suspendati.

Link către postare
Elvis

Mihaitoma in Romania este posibil orice.

Asa a ajuns unul care a plimbat cateva luni hartiile intre doua birouri de la ,,segment major" la comisar sef si mare presedinte in sindicatul mamut.

Nu trebuie sa te mire asta in ministerul unde nu se respecta nicio lege, nici macar a bunului simt.

Cu respect. :emo-yessir:

Link către postare
cincin

cred ca inteleg ce se intampla in mare

copilul numit snppc s-a nascut cam ,,moale''

si atunci s-au gandit oamenii care ,,se gandesc'' :doh: , ia hai sa mai facem un copil poate asta e mai de soi, si l-au numit oppr

daca nu merge si asa, nu-i bai, mai incercam ceva, poate chiar ne iese...

Te rog, cincin, citeste regulamentul de postare si respecta-l!

am citit regulamentul, e altfel decat pe snppc

pricum, faptul ca mi-am spus opinia despre snppc si oppr nu inseamna ca te-am jignit pe tine gigabyte

esti sensibil de ceva timp

daca tu crezi totusi ca nu ma ridic la nivelul sectiunii tale, da-mi ban, asta e , soarta...

cu respect

Link către postare
cincin

,,...Nu cred ca esti tu cel care sa spuna daca eu am sa nu demnitate. Ma cunosti, ne-am intalnit, ne-am manifestat impreuna la mitinguri dar, cu regret trebuie sa recunosc ca nu te cunosc!

se pare ca nu trebuie sa ma mai mire nimic, chiar si pe vremea lui jesus erau persoane care pentru cativa arginti uitau...

sunteti membri ai unui sindicat si, unii dintre colegii nostri sunt atat de rai incat uita ca sunt oameni, ca suntem colegi. Acesti asa zis colegi considera ca pretul cotizatiei reprezinta biletul pentru a trece in grotesc, un pasaport care deschide calea catre jigniri. Cele mai elementare norme de politete, cei 7 ani de acasa, toate acestea, sunt uitate pe forumurile cu politisti.

ai inceput sa fii Phoenix de pe snppc

se pare ca tot era bun de ceva si Phoenix pe snppc daca faci la fel pe politisti.ro

si se pare ca adminul nu ti-a atras atentia ca esti tinut in brate, sau esti?? :ner:

da, cand pretul cotizariei este unul de 100.000 de euro cel putin, pe luna, chiar nu mai conteaza ce cai vezi tu...

respect, privind la poza mea

in centru e un bautor de bere

ce are parul plin de nea

si nu mai vrea sa traga la galere....

cincin 2011,02,01

in provincie...

Modificat de cincin

Link către postare
innuendo

CIN CIN ai un" ban" in plus ? Respect opiniile tale pe care cineva ti le saboteaza din fasa inainte de a fi catusi de putin "mestecate" ! Chiar asa am ajuns ? Cine nu e cu noi (in opinii) e impotriva noastra ? Speranta, idealurile, visurile oricaruia dintre noi trebuie sa mai astepte pana cand ? Pana copii nostri o sa ne spuna ca "ati trait degeaba" ? As posta niste citate din Paunescu da ...nu prea e vazut bine in zilele astea, poate ...ceva mai incolo !

Modificat de innuendo
  • Apreciez 1

Link către postare
innuendo

"De ce SNPPC? Motive pro si contra de a fi membru de sindicat" ...pentru moment, pentru abonamentul Cosmote de care se poate beneficia.punct ...silentio stampa...

Link către postare
cincin

dezolant daca un abonament poate fi un motiv

dezolanta este si aceasta tacere a tuturor membrilor de sindicat care trateaza foarte usor aceasta lipsa de comunicare,

care ne face tot mai slabi si mai usor de contracarat

innuendo, ai putina dreptate vis a vis de postarile mele

stii, uneori adevarul deranjeaza si putini stiu sa il ia asa cum e, iar daca unii se grabesc sa ma contreze, nu e nici o problema

iubesc competitia iar diversitatea in opinii este benefica, important e sa nu transformam aceasta intr-o reglare de conturi...

trebuie sa acceptam si ideea ca, cine nu este cu noi, nu este neaparat impotriva, poate fi si neutru...

Link către postare
Catalin

Domnilor azi m-am convins sau mai bine spus mi s-a confirmat că mulți polițiști nu-și cunosc drepturile și se ghidează după efectul de turmă. Se duc precum oile după grămadă, fără să-și pună vreo întrebare ...

Nu mai amintesc de faptul că majoritatea habar nu au ce așteptări trebuie să aibă de la un sindicat, ce drepturi au, care e adevăratul rol al unui sindicat ...

Link către postare
sindicalistul

Cin Cin... cate dreptate poti avea cand iti afirmi opiniile! Personal am facut de-a lungul unei perioada de aproximativ un an un mic sondaj...Principala mea curiozitate a fost sa aflu daca "sindicatul" mai are putere si din pacate pot concluziona ca 7 din 10 politisti nici nu stiu daca fac parte dintr-un sindicat sau nu... 5 din 10 politisti cotizeaza la sindicatul "mamut" fara sa fi stiut sau fara sa fi completat vreo adeziune in acest sens... si ca fapt divers va spun ca 9 din 10 politisti nu stiu care sunt atributiile Corpului National al Politistilor inafara de replica tipicara "apara drepturile politistilor..." Personal consider ca in multe unitati de politie cand vine vorba de sindicat miroase puternic a naftalina. Singura solutie de a mai da un refresh miscarii sindicale este de a activa in organizatii unde liderul nu ti-e sef. Imi cer scz daca am deranjat pe cineva cu opinia mea

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.