Jump to content
POLITISTI.ro

cincin

De ce SNPPC? Motive pro si contra de a fi membru de sindicat

Recommended Posts

cincin

Ei bine, se pare ca pasivitatea sau inactivitatea unora din lideri ne face sa ne punem intrebari de asemenea natura.

A fi membru de sindicat nu implica numai sa platesti cotizatie si esti protejat.

Cunosc un vicelider la unitatea unde lucrez care e un sindicalist fanatic, isi pune pielea la saramura pentru orice abuz impotriva vre-unui sindicalist.

Totodata, cunosc si lideri de sindicat care nu comunica cu ,,masele'' sau nu au o activitate care sa confirme alegerea facuta.

Ei bine, intre aceste repere se naste intrebarea ce tine de topic.

Mai rau este ca in ultimul timp tot mai multa lume este tentata sa aleaga renuntarea la lupta. Iar o armata fara ostasi convinsi ca pot castiga lupta, fie ei cat de multi, este o armata usor de invins.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

marcellutz

oameni buni...nu ar fi cazul ca dupa ani de experienta sa nu mai luptam?! sa nu fie nevoie sa platim, sa cumparam...sa fim civilizati cu adevarat, sau chiar nu exista asa ceva?lideri, ierarhii, munca-nemunca, etc.

Elvis

Marcellutz daca tu crezi ca in viata vei face ceva fara lupta te inseli amarnic.

Viata este o lupta.

marcellutz

unii lupta sa "aiba"...altii lupta sa ia de la cei care 'au"....

pe acest "schimb" se face o valoare?o dobanda? oarece?

ELVIS...pe vremuri se lupta cu piatra sau cu sulitza, ca sa nu moara de foame...stomacul, era regele...

acum este de mancare pe rafturile "alimentarelor" mall-urilor, etc...la ce sa lupti?pt. bani? e psihoza, frate...

faceam referire in post-ul meu mai de sus, ca OMUL sa aiba CARACTER, nu e nevoie sa aiba S.N.P.P.C-UL, AVOCATUL, s.a.m.d.

• Upvote 2
  • Downvote 2

Elvis

Marcellutz o sa iti tastez mai jos ce spunea unul mai destept decat mine prin anii "38 in Germania:

,, Cand i-au arestat pe evrei nu am protestat pentru ca nu aveam de ce, cand au arestat tiganii nu am protestat, cand au arestat doctorii nu am protestat, cand au arestat politicieni nu am protestat, cand au arestat liderii sindicali nu am protestat, etc cand m-au arestat pe mine nu a protestat nimeni pentru ca cei care puteau sa protesteze erau arestati toti."

Edited by Elvis
  • Upvote 2
  • Downvote 2

marcellutz

parerea mea, imi apartine, este ceea ce eu cred...

altii sa faca ceea ce cred ei de cuviinta...

eu nu sunt de acord cu inchizitia, puterea, suprematia, si cu alte forme de subjugare, oprimare, sau alte porcarii de acest gen...

elvis...precum spuneai de un alt om destept de prin '38...noi suntem de prin 2011, vremuri grele cu adevarat...

cine ne oprima, acum cand avem forme de protest legalizate la indemana, reprezentanti in miscari sindicale, puternice, zic eu.

...bani?...e piata libera...

p.s. iar ma votezi cu minus? sau vrei sa ma impresionezi...eu nu am nevoie de sindicat, dude. :naughty: :ner: :emo-yessir:

p.s.2 va rog sa-mi acceptati parerea personala...admin.

Edited by marcellutz
  • Upvote 2
  • Downvote 3

Elvis

Marcellutz eu nu dau minusuri, repet pentru a nu stiu cata oara.

Ce crezi tu nu este necesar si suficient sa fie adevarat.

Si sunt pe acest forum nu sa impresionez pe cineva, am depasit de foarte mult timp faza asta.

Daca tu esti unul dintre politistii care crezi ca o sa-ti pice din cer ai de asteptat.

,,oameni buni...nu ar fi cazul ca dupa ani de experienta sa nu mai luptam?! "

Sunt cuvintele pe care le-ai tastat............

cincin

buna asta... fara lupta

Marcellutz, eu ti-am dat un minus, dar nu ca nu ti-as respecta opinia, ci ca nu sunt de acord cu ea.

Sa sii sanatos si succes!

• Upvote 1
  • Downvote 1

marcellutz

o.k.

elvis, faci referire la expresii din context. eu, doresc sa fie o relatie corecta, moderata, cinstita intre ordonatorii de credite si cei care muncesc ptr bani, si mai ales in M.A.I. unde lucratorul combate infractionalitatea si vegheaza la siguranta publica, nu?

doresc ca "lupta" sa fie principiala si nu una de proteste violente sau jignitoare...care ajung inutile in final sau chiar sa dauneze...

cred totusi ca ar fi fost bine sa scriu "sa nu NE mai luptam"!... ceea ce am si gandit.

cincin, ti-am raspuns cu "minus". si, minus cu minus sigur va da plus, nu?

respect, tuturor.

Elvis

Relatie corecta?

Cu cine ,cu ministerul ,cu Igas, cu Popa?

Dumnezeule tu te asculti?

O relatie corecta poti avea cu cineva corect care isi respecta cuvantul, iar respectul se castiga intr-o mie de ani si se pierde intr-o secunda.

Respectul se castiga nu se impune marcellutz.

Imi poti da un exemplu in ultimii ani cand cei amintiti mai sus s-au tinut de cuvant?

Crezi ca daca cei aflati in fruntea ministerului si care cu [cenzurat] ne conduc ar respecta legea sindicatele ar mai avea vreun rost?

Edited by Elvis

marcellutz

da...eu asta imi doresc, o relatie corecta.oamenii dovedesc ca este o utopie, din pacate.

sefii s-au tinut de cuvant. restructurare? da.examene? da. micire de salarii? da.

SINDICATUL, a obtinut ptr membrii lor, siguranta serviciului. ptr cei cotizanti care au adunat cate 12-13lei per persoana, pe luna,nimik...e prea putin?

faceti un calcul aprox. 50.000 de cotizanti pana in 06.10.2011, cu plata probabil pana in noiembrie cand s-au dat salariile celor disponibilizati.50.000x12 lei/luna=600.000lei...x12luni=7.200.000lei/ an...transformati in euro la aprox 4.3lei...=1.674.418 euro. de cat timp este acest sindicat probabil ca nu totdeauna a fost asa de bogat, si la fel nu va mai fi, niciodata...vezi pierderi de cotizanti la reducerile de personal...criza, etc.

acum, intreb inspre ce directie sa indrepti lupta?inspre, cine?

va rog sa ma corectati daca nu am dreptate in ceea ce priveste calculele estimate, si daca gresesc sa ma iertati.

Edited by marcellutz
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Elvis

Suntem 45.000de politisti si nu toti sunt la SNPPC.

Au in jur de 35000 de membrii.

Daca spun ca au mai mult mint.

marcellutz

...cine m-a pontat, cu "plusul"...thank you!!!

elvis, de acord, cu tine....ACUM SUNTETI!!!! 35.000x12 lei=420.000leix12luni=5.040.000lei transformat in euro=1.163.972x nr de ani=????

UNDE S-AU INVESTIT ACESTE VALORI?

...E RETORICA... :ner:

Edited by marcellutz

Elvis

Sincer, nu stiu.

Dar cat timp sindicatul mamut va ramane in actuala forma de organizare nimeni de acolo nu poate fi tras la raspundere.

marcellutz

bun...acum sa vorbim despre "lupta"...nu are rost, asa-i? elvis...

un dialog, o comisie de audit, controale contabile si niste "esplicatii"...in ceea ce priveste suma adunata ptr "apararea" donatorilor...gen F.N.I.

SINDICATUL NU DOARME!!!

AICI SUNT BANOCII DUMNEAVOASTRA!!!

• Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Nu fac parte din SNPPC, dar te asigur ca nu mi-ar trebui mai mult de 2-3 luni de stat la Bucuresti ca sa imi dau seama care este cursul banilor in natura.

Tocmai voi ,,donatorii" ati renuntat la lupta.

marcellutz

multam ptr. "minus"...

elvis, se pare ca doar doi discuta pe aceasta tema...restul "voteaza"...timpul trece, pietrele raman :clip:

eu am cotizat, din dorinta de a participa la exercitiile democratiei, de a putea fi reprezentat, chiar aparat de cei care s-au constituit in for de lupta!!!impotriva abuzurilor, venite pana la urma din spatiul extraterestru, caci acum sunt un biet somer din M.A.I.

NU contest ca S.N.P.P.C.-UL nu a incercat macar sa ne pastreze functiile, si macar ptr...cotizatie, dar, urmarea o stim cu totii...

sti cum e, si f..t si cu banii luati... :doh:

nu ma supar, dau bani uneori, si celor nevoiasi, ori saraci..piata e libera...orice gest e taxat.. ^_^

ma opresc aici, cu aceasta tema.respecte.

• Upvote 2
  • Downvote 1

cincin

Marcel,

Pentru ultima postare ai putea lua un plus, e ceva in spusele tale dar vezi tu, cum ramane cu mine care inca mai lucrez in MAI?

Am plecat din SNPPC nu pentru ca dadeam 11 lei cotizatie, as fi dat 30, dar sa vad ceva palpabil, dar eu nu am vazut decat minciuni, minciuni si iar minciuni.

Iar in ultimul timp nesimtire si tupeu.

Ultima intamplare din aceste zile m-a facut sa ma hotarasc definitiv ca nu voi mai fi membru SNPPC nici daca ar depinde serviciul meu de acest lucru.

Fiind suparat de aspecte SNPPC-iste (ca sa ma exprim asa) am sunat la ora 19,37 pe telefonul de serviciu al unui lider de la forul central, am cerut relatii si stiti ce raspuns am primit?

ESTE TARZIU, ARE UN PRIETEN LA EL ACASA, SI MA ROAGA SA NU-L MAI SUN DUPA ORA 19,00 CA ESTE ACASA SI IL DERANJEZ!!!

PAI FRATELE MEU, LIDER SINDICAL ESTI SI LA SERVICIU SI IN BAIE SI LA MASA SI IN MOL SI IN CONCEDIU,.

sAU NU E ASA???

• Upvote 2
  • Downvote 2

Eduard

Cincin ti-am dat un + , pana la faza cu majuscule ai dreptate, dar vezi tu si un lider are dreptul la viata personala !

• Downvote 2

marcellutz

azi, am stat de vorba cu un om mai experimentat in ale vietii dar si un tip jovial, inteligent si cu studiile facute la timp...

dupa ce am relatat eu anumite considerente personale, acesta mi-a recomandat sa inteleg un lucru,..trecutul e istorie. merita lasat in urma, unde-i este locul.

eu, zic ca merita sa tragem invataturile, si sa nu repetam istoria, cel putin nu greselile.

sa-ti mai spun ceva cincin...am intrat pe forumul s.n.p.p.c. unde am fost bannat permanent caci am avut tupeul sa imi exprim parerile...rusine D.P.

dupa ani de bir, acestia ma dau afara chiar si din forum...deci?!

• Upvote 1

serhente Garcia
dupa ani de bir, acestia ma dau afara chiar si din forum...deci?!

.... deci, au nevoie de bir(ul) tau(nostru) nu de deschiderea ochilor "prostimii" :beer::emo-yessir:

• Upvote 1
  • Downvote 1

marcellutz

poi, eu nu-l mai dau...insa sunt sigur ca va fi o alta "forma" care sa absoarba alte biruri, care se duc in "gaua neagra"

• Upvote 1

stealth

Fiind suparat de aspecte SNPPC-iste (ca sa ma exprim asa) am sunat la ora 19,37 pe telefonul de serviciu al unui lider de la forul central, am cerut relatii si stiti ce raspuns am primit?

ESTE TARZIU, ARE UN PRIETEN LA EL ACASA, SI MA ROAGA SA NU-L MAI SUN DUPA ORA 19,00 CA ESTE ACASA SI IL DERANJEZ!!!

PAI FRATELE MEU, LIDER SINDICAL ESTI SI LA SERVICIU SI IN BAIE SI LA MASA SI IN MOL SI IN CONCEDIU,.

sAU NU E ASA???

Pai ziceai ca nu mai esti membru la ei.

Cine e liderul ala, care a fost deranjat?

• Upvote 1
  • Downvote 1

marcellutz

este lider?poi, si eu sunt lider la mine acasa, si tot raspund apelurilor.

poate ca fiind lider acasa nu pot fi si lider in alta parte...din cauza de ....''incompatibilitate'',cumul de fonctii, :doh: nu? :beer:

• Upvote 2
  • Downvote 1

cincin

Pai ziceai ca nu mai esti membru la ei.

Cine e liderul ala, care a fost deranjat?

Nu mai sunt membru la ei de aproape un an.

Si ca sa vezi cat sunt de ,,perseverenti'', m-au banat pe forumul lor de fiecare data cand imi faceam cont...

Ideea nu era cine este el, ci faptul ca a avut o atitudine nepotrivita.

Asta voiam sa scot eu in evidenta.

Asa e Eduard, ai dreptate si tu, are si el viata personala, dar mai putina decat a celorlalti membri, pentru asta a fost ales

Sunt nevoi care nu au legatura cu o anume ora, vorba unui mucalit ,,sefu-i sef si-n pijamale!''

Am onoarea sa va salut