Jump to content
POLITISTI.ro

Cum poţi verifica ce adrese IP ţi-au accesat căsuţa de e-mail

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Cum poţi verifica ce adrese IP ţi-au accesat căsuţa de e-mail - Verifică ultimele autentificări în e-mail.

În situaţia în care aveţi suspiciuni şi doriţi să verificaţi dacă altcineva vă accesează căsuţa de e-mail de la Yahoo sau Gmail, puteţi verifica ultimele log-uri ce prezintă informaţiile referitoare la adresele IP de unde au fost făcute ultimele autentificări cât şi alte informaţii utile.

În Yahoo Mail

Daţi click pe rotiţa din dreapta sus ce deschide meniul dropdown şi selectaţi opţiunea "Date cont".

post-1-0-41433200-1387979078_thumb.png

Veţi fi direcţionaţi pe o pagină de autentificare unde trebuie să introduceţi parola contului vostru, după care să vă autentificaţi.

După ce aţi accesat pagina "Informaţii profil", daţi click pe "Vizualizaţi autentificările recente" pentru a avea acces la log-urile contului.

post-1-0-37849100-1387979088_thumb.png

În pagina "Recent login activity" veţi găsi informaţiile privind ultimele autentificări în e-mail. Din colţul dreapta sus puteţi selecta filtul ce afişează adresele IP de la care a fost accesat contul de mail.

post-1-0-00244700-1387979099_thumb.png

În Gmail

Daţi click pe avatarul contului vostru aflat în dreapta sus care la rândul său deschide meniul dropdown, unde trebuie să accesaţi opţiunea "Cont"

post-1-0-00071600-1387979287_thumb.png

În pagina de setări a contului trebuie să selectaţi tab-ul "Securitate" iar din rubrica "Activitate recentă" daţi click pe link-ul "Afişaţi toate evenimentele".

post-1-0-87966400-1387980038_thumb.png

În pagina cu informaţii despre activitatea recentă sunt afişate toate log-urile, iar atunci când selectaţi o activitate în partea dreaptă sunt afişate detaliat informaţiile privind IP-ul, platforma tehnică şi aşa mai departe.

post-1-0-77975800-1387980051_thumb.png

Baftă!.

• Upvote 9

Eu am găsit niște loginuri prin mai și iunie de la un ip din California, pe contul de gmail. 

Eu am găsit niște loginuri prin mai și iunie de la un ip din California, pe contul de gmail. 

Daca intri de pe telefon mai apar ip-uri de genul. Mi s-a intamplat la loginul pe diverse siteuri, sa-mi dea eroare, ca ma loghez din alta tara decat de obicei, sau cand vroiam sa platesc cu cardul, fiind conectat la internet prin telefon. Mie mi s-a intamplat cu ip-uri de SUA, Elvetia si Suedia. Internet de la orange sau cosmote.

Poate tu sau altcineva a folosit un proxy atunci cand a accesat mailul, tocmai pt a fi mai greu de urmarit.

Daca te mai conectezi si de pe retele wireless free, atunci se poate ca tu sa fi utilizat un astfel de proxy.

• Membru

Pana una, alta, la gmail puteti utiliza autentificarea cu cod primit prin sms.

In acelasi context, se va genera un cod unic, special, pentru fiecare aplicatie ce va avea nevoie de contul tau de gmail, cum ar fi un stock mail de pe telefon sau Google Play ;-)

• Upvote 1