Jump to content
POLITISTI.ro

gLitcH

Academie Frecvenţă Redusă - admitere şi condiţii

Recommended Posts

Cristi

Unde lucrezi, AlexPopa? Si pe ce linie de munca?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

rosu65

Buna. Am o intrebare: daca am terminat o facultate la buget si am facut scoala de agenti de la cluj...as putea sa urmez studiile academiei la fara frecventa...pt a ajunge ofiter?

Multumesc.

ciprith

Din cunostintele mele poti. Pentru ca anul acesta s-a schimbat legea educatiei nationale si in cazul in care ai beneficiat de un loc bugetat la o facultate poti sa dai la academie si daca esti admis, pentru a fi inmatriculat la academie trebuie sa prezinti dovada ca ai platit facultatea pe care ai facut-o la buget sau esti in curs de a o plati. Si eu sunt intr-o situatie similara. Ne vedem la examen.

• Upvote 1

Elvis

Din cate stiu eu numai daca platesti cursurile.

sebiv

Ieri a fost publicata in Monitorul Oficial, Legea 118/2017, privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 21/2016 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului. La art. II, legea prevede ca:

"La cererea acestora, agenţii, subofiţerii şi maiştrii militari, absolvenţi cu diplomă de licenţă ai programelor de formare iniţială ale Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza“, forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, anterior intrării în vigoare a Hotărârii Guvernului nr. 294/2007 privind organizarea şi funcţionarea Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza“ din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, cu modificările ulterioare, se trec în corpul ofiţerilor de poliţie, respectiv corpul ofiţerilor, fără concurs sau examen, li se acordă gradul profesional de subinspector sau, după caz, gradul de sublocotenent şi sunt încadraţi în funcţie potrivit statutului aplicabil."

Deci, daca mai aveti colegi care au absolvit Academia si nu au fost trecuti in corpul ofiterilor, acum legea ii indreptateste sa ceara asta.

• Upvote 1

Paul90

Ar fi mai ok dacă ar modifia H.G. 294/2007 în sensul de a nu mai limita numărul de locuri pentru forma de învăţământ cu frecvenţă redusă la cele 10 procente din numărul celor de la forma de învăţământ cu frecvenţă.

În altă ordine de idei, chiar sunt situații de absolvenți, înainte de anul 2007, care în 2017 nu sunt ofițeri ? :shock:

• Upvote 1

radu189

Stie cineva in ce judet sunt repartizati cei care au absolvit Academia de Politie FR? De asemenea ma intereseaza daca este vreun agent de la vreo sectie de politie din Bucuresti care a solicitat si i s-a aprobat efectuarea a 30 de zile de concediu fara plata pentru sustinerea concursului de admitere la instiutia in cauza.

ciprith

Art. 20 din hg 294/2007 a fost modificat acesta are urmatorul cuprins:

"(1) Pentru motivarea profesionala, agentii de politie/maistrii militari/subofiterii care indeplinesc conditiile si criteriile specifice de recrutare stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne se pot inscrie la concursul de admitere in Academie, la programul de studii universitare de licenta acreditate/autorizate la forma de invatamant cu frecventa redusa, pe locuri alocate prin cifrele de scolarizare distinct fata de cele destinate candidatilor pentru forma de invatamant cu frecventa. Selectia candidatilor se realizeaza in conformitate cu criteriile de selectie stabilite de MAI si pe baza metodologiei prevazute la art. 14 alin. (1).

(2) Numarul locurilor pentru forma de invatamant cu frecventa redusa se stabileste intre 10% si numarul maxim de locuri alocat pentru forma de invatamant cu frecventa, cu incadrarea in capacitatea de scolarizare stabilita de Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior.

(3) La absolvirea Academiei, studentii care promoveaza examenul de licenta primesc primul grad de ofiter odata cu promotia care finalizeaza studiile la forma de invatamant cu frecventa."

Edited by ciprith
  • Upvote 2

XoFt

Bună seara! În cazul agenților de politie din cadrul IGPR care doresc sa susțina admiterea la Academia de politie, Politie frontieră - frecventa redusa, trebuie aprobare din partea șefului Politiei Romane?