Jump to content
POLITISTI.ro

user10

Clarificări privind concediul de odihnă al politistilor

Recommended Posts

nimeni

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ostilu84

Am citit H.G. privind concediul nostru, insa nu m-am regasit in vreo situatie.

In anul 2014 am fost foarte mult timp singur la post, probleme multe, cate un om delegat la 2 luni, am avut si o gramada de dosare mai vechi si din 38 de zile de concediu am reusit sa mai iau decat 28, la ala de antena nici nu m-am mai gandit. 

Intrebarea mea ar fi: mai am vreo sansa sa imi iau anul acesta cele 10 zile de C.O. restante?

Multam anticipat pt. eventualele raspunsuri.

/

L.E. Am citit acum, se poate lua pana la finele anului urmator, art. alin. 2 din H.G.  1578/2002.

 

Mai am o intrebare: Cum se calculeaza zilele de spor de antena? Acest concediu, denumit suplimentar in H.G. de mai sus, se mai poate recupera?

Edited by ostilu84

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Concediul de antena se acorda decat pentru anul in curs, de obicei in a doua parte a anului....aici nu mai poti face nimic.

Zilele de antena se dau in functie de lunile lucrate. Cel mai mult 6 zile....aici nu sunt sigur. S-ar putea unii sa beneficieze de mai multe.

 

Concediu de odihna restant, cele 10 zile pe care nu le-ai luat, se poate acorda in anul urmator.

Intocmesti un raport si le soliciti, cate zile nu ai luat.

Edited by Elvis
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
viobra

Zilele de concediu se pot lua in termen de 18 luni, dupa ce anul pentru care se acorda, s-a incheiat.

Legea 12 din 2015.

Edited by viobra
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ecou

Mai bine zis Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Il rog frumos pe cel care mi-a dat minus sa imi spuna de ce.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
maddeus

Salutare tuturor! Scuze de deranj dar am si eu o mica problemă. Am solicitat conducerii subunității să-mi iau concediul de odihnă integral iar adjunctul, aflat momentan la comandă refuză să-mi aprobe raportul de concediu, pe motiv că se creează precedentul, raportul fiind de mai mult de o săptămână la mapă, nici aprobat nici neaprobat. Aș vrea câteva sfaturi in legătură cu ce aș putea face în acest sens. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
iav

Hotărârea nr. 1578/2002 privind condiţiile în baza cărora poliţistul are dreptul la concedii de odihnă, concedii de studii şi învoiri plătite, concedii fără plată, bilete de odihnă, tratament şi recuperare

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 20.01.2003

Art. 2.

(1) Concediul de odihnă se efectuează până la finele anului calendaristic respectiv, integral sau fracţionat.

(2) Concediul de odihnă poate fi fracţionat la cererea poliţiştilor, cu condiţia ca una din fracţiuni să nu fie mai mică de 21 de zile calendaristice.

Deci legea spune clar. Concediul de odihnă se ia fracționat numai la cererea polițiștilor, deci șeful tău nu creează niciun precedent. Nu este obligatorie fracționarea concediului de odihnă.

Dute la secretariat și cere numărul de înregistere al raportului și dacă „te ține” dă-l în judecată pe cel care nu vrea să-ți aprobe cererea,dar cu condiția ca anterior( respectiv prin decembrie 2015, când s-a făcut planificarea concediilor pentru 2016) să nu fi cerut cu propria mânuță efectuarea fracționată a concediului.

Edited by iav
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Faci un raport cu  numar de inregistrare, in dublu exemplar catre domnul adjunct care tine locul cald, dupa 45 de zile de la data la care ai depus prima solicitare .....Il rogi respectuos sa iti comunice in scris, clar si fara echivoc, care este baza legala sau unde este stipulat in lege ca tu nu poti sa efectuezi concediul intergral. Sper ca nu l-ai cerut in august.B-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
swamp86

Salutare. Am o nelamurire. La stabilirea nr. de zile ale concediului de odihnă se iau în calcul la cei 10 ani de vechime și anii din școala de poliție sau doar cei de la data încadrării? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.