Jump to content
POLITISTI.ro
Madalina1985

Admitere Academia de Politie FR

Recommended Posts

19alex23

am cautat si eu unde scrie vechimea si nu am gasit. pe intrapol e de vreo 2 saptamani documentul cu locurile

danezu

Are careva I Scurt Ed.Gimnasium scanat? imi trebuie cateva pagini

oanadiana

Nu ati mai auzit nimic..despre vechime? Sau tot asa nu se stie nimic concret?

• Downvote 1

danezu

Eu stiu de 3 ani intreaba la cadre

oanadiana

Am intrebat inca nu le a venit nimic concret dar pana la urma cred ca asa va fi si anul acesta 3 ani..

Elvis

Pana la ora cand vorbim conditiile sunt cele de anul trecut.

isoam

Buna!!! am o boala cu tatuajele. Asi vrea sa imi fac unul sub bicepsul drept. S-ar pune problema la examinarea pt admitere? 

Sache

Nu ar trebui sa ai nicio problema cu tatuajul.

runya

Sub biceps inseamna vizibil in uniforma de vara. Deci da, o sa ai sigur probleme. Citeste regulamentele de admitere.

Elvis

Isoam pentru linistea ta....dupa ce vei fi politist...si in locuri acoperite de uniforma!

danezu

Apreciez dacă nu s-ar mai posta copilării cu tatuaje si altele asemenea

oanadiana

S a postat azi pe intrapol dispozitia privind admiterea la academie dar de vechime nimic..stiti careva ceva?

sebiv

3 ani.

19alex23

este o nota-raport din iunie 2013 cu toate conditiile. cautati pe intrapol

drAGO5

Conditiile sunt cele prevazute in Nota-raport nr.253519/14.06.2013 a IGPR si nota-raport nr.251524/22.05.2013 :

- vechime minim 3 ani ca agent de politie;

- recomandarea sefului nemijlocit si a sefului cu competente de aprobare a evaluarii performantelor profesionale;

- aprobarea sefului unitatii pentru a participa la concursul de admitere al Academiei de Politie;

- au fost apreciati in anul anterior cu calificativul de cel putin "bine";

- nu sunt pusi la dispozitie si nici suspendati din functie;

- nu sunt sub efectul unei sanctiuni disciplinare;

- nu au raporturile de serviciu suspendate;

- au varsta de cel mult 35 ani impliniti in anul participarii la concursul de admitere;

- nu urmeaza sau nu au absolvit, in sistemul public de invatamant superior, studii universitare de lunga durata, studii universitare de licenta sau echivalente acestora, pe locurile fara taxa.

Rapoartele se depun pana la 02.06.2014

Cel mai aberant criteriu mi se pare ultimul, cel referitor la studiile anterioare. In loc sa aprecieze meritele unei personae, i se ia dreptul de a urca pe o treapta profesionala superioara. Cine a gandit asa ceva? Ce vina au acesti colegi ca sunt isteti si le merge mintea? Cine nu vrea oameni destepti printre ofiteri? Nu este cazul meu, eu oricum am depasit varsta, dar acest criteriu mi se pare o idiotenie. Macar de ar fii stabilit o taxa pentru acestia, dar sa nu le ia dreptul de a participa la concurs.

Ben

Ce vina au acesti colegi ca sunt isteti si le merge mintea? Cine nu vrea oameni destepti printre ofiteri? 

:wacko:  Ia o gura de aer si respira, ca devenim patetici.

Legislatia s-a schimbat la nivel national, iar conditia asta de mai sus se aplica tuturor care au terminat o facultate pe locurile bugetate, indiferent ca sunt agenti de politie care dau admiterea la FR sau civili care incearca la forma de invatamant "zi", nu doar agentilor ca ar avea cineva ceva cu ei 

Nu vor, domne, oameni destepti. E o conspiratie nationala.  :wacko:

Inteleg ca unii au un discurs de la care nu se abat, numai asta vad, nici in stanga, nici in dreapta, dar victimizarea asta generala fara motive temeinice devine penibila.

• Upvote 2
  • Downvote 2

drAGO5

Ben, crezi ca daca legislatia s-a schimbat la nivel national inseamna ca este si cea corecta? Asa cum am spus, eu nu sunt afectat, insa nu mi se pare corect ca un tanar care a invatat si a terminat o facultate pe locuri bugetate, nu neaparat agent de politie,  sa nu mai aiba dreptul de a urma profesia de politist, chiar daca nu a fost prima sa optiune. Tie ti se pare corect acest mod de gandire? Impiedici o persoana sa profeseze o meserie pentru o calitate a sa(pozitiva)? Pentru ca invatat foarte bine? Am inteles, statul (desi aici nu este vorba de stat neaparat, pentru ca in multe situatii a fost vorba de bugetul anumitor universitati) nu vrea sa sustina financiar aceeasi persoana de doua ori pentru a urma o facultate. In aceste conditii de ce nu stabileste obligativitatea platii unor taxe pentru a doua facultate, insa nu sa-i ingradeasca dreptul de a participa la un concurs? Noi de fapt nu urmarim sa avem in sistem cei mai pregatiti oameni? Cui ii este frica de concurenta? Academia de Politie nu are nevoie de fonduri?  Unde vezi tu patetism aici? Incearca sa ai o vedere de ansamblu asupra acestor aspecte. Mie mi se pare un criteriu discriminatoriu, pentru acest motiv nu sunt de acord cu el.

• Upvote 4
  • Downvote 1

erasmus

Cata imbecilitate.Ordinul a fost modificat din nou si varsta maxima pt.inscriere este 40 de ani.Un an intreg nu au avut timp sa faca modificari, s-au trezit cu doua luni inaintea examenului.In ce tara traim?Pana cand?

danezu

Curat murdar coane Fanica! Si eu spun in stanga si-n dreapta ca fac 35 si e ultimul tren.Dar pana in iulie 2015 il mai pot modifica de n ori.

Sache

Cata imbecilitate.Ordinul a fost modificat din nou si varsta maxima pt.inscriere este 40 de ani.Un an intreg nu au avut timp sa faca modificari, s-au trezit cu doua luni inaintea examenului.In ce tara traim?Pana cand?

O fi vreun nepotel sau baietel al vreunuia din MAI care are peste 35 de ani si vrea sa ajunga si el ofiter?

Bataie de joc! Daca stiam de anul trecut ma inscriam si eu si aveam timp sa ma pregatesc! Multumesc d-le Oprea!

erasmus

Anul trecut au considerat ca nu mai suntem buni, au stabilit varsta maxima 27 de ani intial apoi ordinul a fost modificat iar si iar. Nu exista nicio logica, niciun argument si totusi nimeni nu-i intreaba nimic.De ce fac asta?De ce atata harababura?Cu ce scop?Anul viitor oare cum va fi?Multumim Corpului National al Politistilor care are printre atributii si formularea punctelor de vedere în cazul elaborării propunerilor de acte 

normative care se referă la activitatea poliţiei sau la Statutul poliţistului, emiterea de 
către ministrul administraţiei şi internelor sau, după caz, de către inspectorii generali 
ori directorii generali a unor ordine, instrucţiuni sau dispoziţii cu caracter normativ 
care vizează interesele şi drepturile poliţiştilor, Toate modificarile ordinului despre care vorbim au fost DOAR in sprijinul unora.Se stiu ei care.
  • Upvote 1

peregrine

Stie cineva care sunt celelalte modificari de anul acesta?

Am inteles ca se poate da si in timpul concediului de crestere a copilului?

Calificativul doar pentru ultimul an?

Altceva?

Multumesc!

Paul90

În sfârșit modificarea mult așteptată.

S-a modificat art. 142, alin. 6 din Legea Educației Naționale prin OUG 49/2014 ( publicat în M.Of. nr. 486 din 30.06.2014).

Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare :
a)în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod; b)în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
(62) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
(63) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (61) prezintă dovada ca a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (62).

Așa că nu trebuie plătită taxa înainte de a fi admiși.

Din păcate, noile măsuri se aplică de la 1 septembrie, conform www.edu.ro. Așa că doar din 2015 putem susține admiterea la frecvență redusă.

Sursa1, sursa2 și sursa3.

• Upvote 3

yonig

Stii cumva unde pot gasi acest ordin?

erasmus

Pe intrapol