Jump to content
POLITISTI.ro

Privacy

Specializări în Academia de Poliţie - după admitere

Recommended Posts

ProPatria

Nu a fost transformata peste noapte ci a fost nevoie de o clasa de informatii, fiind alesi o parte din studentii de la drept, respectiv drept frontiera.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Ba a fost transformata peste noapte. Nu s-a dat nici un examen, nu s-a dat nici un inteviu sau sa fie un criteriu de departajare. Au luat clasa in corpore si i-au schimbat profilul.

• Upvote 1

Alex87

Exact ProPatria, "alesi".

ProPatria

Din cele 3 clase de drept (2 drept + 1 drept frontiera), nu toti studentii au dorit sa mearga la informatii si nu toti au o inclinatie catre acest profil. Astfel cu cei care au ramas + micile "simpatii" si "alegeri" s-a format o clasa deci nu a fost nevoie de un criteriu de departajare sau interviu.

razvan0209

Si pentru DGA e la fel?

Arquandel

Buna seara , pentru a nu mai deschide un topic nou vreau sa va intreb aici , dupa ce intri la Campina iti alegi profilul (ex.rutiera) .. sau inainte de a intra , si daca e asa cine imi explica mai pe larg cum e la rutiera :D . Multumesc !

Sache

Nu iti poti alege profilul inainte de a fi admis in scolile de agenti de politie. Dupa ce ai fost declarat admis, in functie de necesitatile MAI, se pot face face clase cu profil, de exemplu rutier, OP sau criminalistic, sau poti absolvi cursurile scolii avand cunostinte din toate specializarile, fara un profil anume. 

Viata de rutierist nu este asa de minunata precum pare. Poate parea minunat ca esti in mijlocul intersectiei si dirijezi traficul rutier sau ca efectuezi controlul vehiculelor. Dar nu uita ca iarna esti nevoit sa iti desfasori activitatea pe ger, ninsoare, iar vara trebuie sa suporti caldurile. Ai de supravegheat un anumit sector de drum sau de oras, trebuie sa aplici sanctiuni celor care incalca legea in domeniul rutier si nu numai, solutionezi accidentele rutiere soldate cu avarii dar si cu victime.. Trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa nu te astepti la prea multe satisfactii sau recompense. Munca de politist operativ nu este usoara.

DACA TE GANDESTI CA LA RUTIERA EXISTA SI ALTE "AVANTAJE", MAI BINE RENUNTA ACUM SA DEVII POLITIST!

• Upvote 2

boscutzza

Întrucât lucrați în domeniu, as dori să știu ce avantaje au specializările. Sunt la academie și trebuie să aleg. Singurul care nu mă interesează este CCO. Ceva argumente pro și contra vă rog? Economic/Rutiera/Criminalistica/Ordine Publică/Judiciar

Nightwolf

Pe bune? In ce an esti la academie?

Kable

Anul asta se pare ca se vor scoate locuri la Transporturi, Arme si Munitii, Analiza Informatiilor. Poate ne da cineva mai experimentat cateva detalii despre fiecare. Sunt curios daca macar una din ele iti ofera competenta de organ de cercetare penala, din cate am citit prin atributiile celor de la Arme si Munitii pot efectua si cercetari.

Catalin

La transporturi şi arme, cu siguranţă vei avea competenţă de organ de cercetare penală, pentru că vei avea în lucru dosare penale.

alexandramihaela713

Poate cineva sa imi spuna care sunt probele sportive care se dau la Academie de Politie , va rog frumos ? As dori si baremul corespunzator daca se poate. Sunt clasa a X-a si vreau sa incep pregatirea pentru probele sportive . Va multumesc frumos ! 

Pov

Buna ziua! O intrebare pentru cei care au intrat la Academie in ultimii ani: la admitere exista 3 optiuni pe care candidatii le pot alege: "Drept", "Ordine si Siguranta Publica", "Drept sau Ordne si Siguranta Publica"? Am gasit pe internet o astfel de informatie, dar pe site-ul IPJ din judetul meu, in ceea ce priveste admiterea, scire asa: " Concursul de admitere la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” - sesiunea 2017, se organizează strict pe facultăţi, în funcţie de opţiunea candidatului înscrisă în cerere - fără posibilitatea exprimării mai multor opţiuni, respectiv “alunecarea” de la o facultate/armă/specialitate la alta a mediei de admitere obţinută. În cererea pentru participarea la concursul de admitere candidaţii optează pentru o singură facultate, iar ulterior nu mai pot face schimbări în ceea ce privește opțiunea lor. "

NeverGiveUp

S-au terminat inscrierile pentru Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti. La momentul inscrierii puteai afla detalii.

Ast2000

Stiu ca dupa primul an la Academia de Politie , studentii de la OSP trebuie sa isi aleaga o specializare. Care sunt specializarile, mai exact?

Edited by Ast2000

BGeorge

Cei de la OSP pot alege una din urmatoarele specializari: Ordine Publica, Rutiera, Investigatii Criminale, Investigarea criminalitatii economice, Criminalistica, Transporturi, Arme, Combaterea criminalitatii organizate. 

• Upvote 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Politisti.ro
      By Politisti.ro
      Există o falsă percepţie a realităţii în rândul cetăţenilor, datorită filmelor de gen CSI, Dexter şi aşa mai departe, văzute la TV. Din acest motiv criminaliştii sunt confundaţi frecvent cu poliţiştii judiciarişti, cei care desfăşoară efectiv cercetarea penală, fac investigaţii, audiază victimele, martorii, persoanele suspecte, identifică şi reţin autorii faptelor penale etc. Spre deosebire de imaginea senzaţionalistă din filme, în realitate poliţistii criminalişti doar adună probele, le analizează şi apoi trimit concluziile colegilor poliţişti care instrumentează cauzele penale.
      Tot datorită acestor seriale şi a ficţiunilor prezente la TV, criminaliştii sunt foarte des puşi în situaţia de a da explicaţii persoanelor care, în calitate de parte vătămată, le solicită să identifice autorul furtului după urmele papilare lăsate pe o piatră/cărămida cu care a fost spart geamul, sau pe îmbrăcăminte şi aşa mai departe. Ori aceste aspecte, în practică sunt considerate cel puţin deplasate şi din domeniul fantasmagoricului.
      Criminalistica - este ştiinţa care elaborează mijloace şi metode tehnico-ştiinţifice, precum şi procedee tactice destinate descoperirii, fixării, ridicării, examinării şi interpretării probelor judiciare, efectuării expertizelor şi constatărilor tehnico-ştiinţifice, în scopul prevenirii şi descoperirii infracţiunilor, identificării făptuitorilor şi administrării probelor necesare aflării adevărului în procesul judiciar.
      Drept urmare, principalele atribuţii ale poliţistilor criminalişti sunt:
      participă la cercetarea la faţa locului în cazul infracţiunilor (efectuează fotografii judiciare, fixează şi ridică urme sau orice fel de probe materiale, etc.) efectuarea de expertize şi constatări tehnico-stiinţifice în laboratoarele poliţiei desfăşoară activităţi de identificare în cartoteci, baze de date şi colecţii criminalistice, etc. În concluzie, pentru adolescenţii care visează să devină criminalişti, e bine să ştie că pentru asta trebuie să fie poliţişti. Asta presupune să susţină şi să promoveze examenul de admitere la una dintre instituţiile de învăţământ pentru formarea poliţiştilor (Academia de Poliţie Bucureşti - cu durata studiilor de 3 ani ori la una dintre Scolile de poliţie din Câmpina şi Cluj - cu durata studiilor de 2 ani). Abia după ce vor fi admişi în una dintre aceste instituţii de învăţământ există posibilitatea să opteze pentru specializarea criminalistică.
      În urma unor analize privind necesarul şi disponibilitatea funcţiilor de criminalişti în structurile poliţiei, anual se înfiinţează sau nu clase cu specializare criminalistică în fiecare dintre instituţiile de învăţământ pentru formarea poliţiştilor. Specializarea criminalistică se poate urma şi după iniţierea în carieră, mai exact în timpul carierei poliţistului. Trebuie precizat că nu există alte forme de învăţământ, nicio facultate, cursuri, studii postuniversitare şi/sau de masterat etc. în urma cărora absolvenţii acestora să fie încadraţi în Poliţia Română pe funcţii de criminalisti.
      Pentru o imagine corectă a criminalistului puteţi urmări acest clip video:

• Flipper
      By Flipper
      Salutari.M-am inscris la Scoala de Politie "Vasile Lascar" Campina  ,dar am o intrebare pentru cei care au terminat recent .Se mai scot clase de criminalistica ?Mai pot sustine examen la Academia de Politie in anul urmator daca sunt deja la Scoala de Agenti ?Daca nu iau examenul,si nu au fost clase de criminalistica la Campina ,mai exista si alta posibilitate sa ajung politist criminalist ?Cineva care e politist criminalist sa-mi spuna care sunt atributiile unui politist criminalist,ce program are,ce salariu are (nu sunt materialist,dar vreau sa stiu de curiozitate) .Va rog,fara comentarii de gen :"Nu se merita sa fii criminalist".Stiu in mare parte ce face un criminalist ,dar vreau sa stiu intamplari,povesti  a cuiva care este deja criminalist .Multumesc anticipat.
    • Matthewsing
      By Matthewsing
      Bună seara.
      Am citit acum 2 zile câteva topicuri din acest forum şi am rămas cu câteva semne de întrebare. Am înţeles că nu criminalistul, ci judiciaristul este cel care conduce o investigaţie criminală, criminalistul este cel care doar adună probele. Ok, însă, aceşti doi oameni au absolvit aceeaşi ramură a Academiei de Poliţie ? În anul II, când îţi alegi specializarea, poti opta pentru care ramură a Criminalisticii vrei, urmând să avansezi? Am fost de curând la o activitate în cadrul IPJ-ului de care aparţin. Clădirea era structurată pe 4 etaje: Rutieră, Criminalistică, Combaterea crimei organizate şi Investigarea Fraudelor. Îmi poate da cineva mai multe detalii cu privire la toate domeniile care ţin de Criminalistică? În cazul în care sunt doar 2, cele 2 menţionate anterior, poate să mă lămurească cineva ce studii/alegeri au făcut diferenţa între cele 2 persoane (criminalist - cel care adună dovezile, probele şi judiciarist - cel care conduce investigaţia). Ţin să precizez că nu vreau să iau în calcul munca la laborator, care poate ţine de criminalistică. Mă refer strict la munca depusă pe teren. Dacă nu aţi înţeles, mi-as dorii să mă-ntrebaţi în prealabil, fără să criticaţi. Mulţumesc.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.