Jump to content
POLITISTI.ro

Specializări în Academia de Poliţie - după admitere

Privacy

Recommended Posts

• Active member

Ba a fost transformata peste noapte. Nu s-a dat nici un examen, nu s-a dat nici un inteviu sau sa fie un criteriu de departajare. Au luat clasa in corpore si i-au schimbat profilul.

• Upvote 1

Din cele 3 clase de drept (2 drept + 1 drept frontiera), nu toti studentii au dorit sa mearga la informatii si nu toti au o inclinatie catre acest profil. Astfel cu cei care au ramas + micile "simpatii" si "alegeri" s-a format o clasa deci nu a fost nevoie de un criteriu de departajare sau interviu.

• 1 month later...

Buna seara , pentru a nu mai deschide un topic nou vreau sa va intreb aici , dupa ce intri la Campina iti alegi profilul (ex.rutiera) .. sau inainte de a intra , si daca e asa cine imi explica mai pe larg cum e la rutiera :D . Multumesc !

Nu iti poti alege profilul inainte de a fi admis in scolile de agenti de politie. Dupa ce ai fost declarat admis, in functie de necesitatile MAI, se pot face face clase cu profil, de exemplu rutier, OP sau criminalistic, sau poti absolvi cursurile scolii avand cunostinte din toate specializarile, fara un profil anume. 

Viata de rutierist nu este asa de minunata precum pare. Poate parea minunat ca esti in mijlocul intersectiei si dirijezi traficul rutier sau ca efectuezi controlul vehiculelor. Dar nu uita ca iarna esti nevoit sa iti desfasori activitatea pe ger, ninsoare, iar vara trebuie sa suporti caldurile. Ai de supravegheat un anumit sector de drum sau de oras, trebuie sa aplici sanctiuni celor care incalca legea in domeniul rutier si nu numai, solutionezi accidentele rutiere soldate cu avarii dar si cu victime.. Trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa nu te astepti la prea multe satisfactii sau recompense. Munca de politist operativ nu este usoara.

DACA TE GANDESTI CA LA RUTIERA EXISTA SI ALTE "AVANTAJE", MAI BINE RENUNTA ACUM SA DEVII POLITIST!

• Upvote 2
  • 1 year later...

Întrucât lucrați în domeniu, as dori să știu ce avantaje au specializările. Sunt la academie și trebuie să aleg. Singurul care nu mă interesează este CCO. Ceva argumente pro și contra vă rog? Economic/Rutiera/Criminalistica/Ordine Publică/Judiciar

• 4 weeks later...

Anul asta se pare ca se vor scoate locuri la Transporturi, Arme si Munitii, Analiza Informatiilor. Poate ne da cineva mai experimentat cateva detalii despre fiecare. Sunt curios daca macar una din ele iti ofera competenta de organ de cercetare penala, din cate am citit prin atributiile celor de la Arme si Munitii pot efectua si cercetari.

• Moderator

La transporturi şi arme, cu siguranţă vei avea competenţă de organ de cercetare penală, pentru că vei avea în lucru dosare penale.

• 1 year later...

Poate cineva sa imi spuna care sunt probele sportive care se dau la Academie de Politie , va rog frumos ? As dori si baremul corespunzator daca se poate. Sunt clasa a X-a si vreau sa incep pregatirea pentru probele sportive . Va multumesc frumos ! 

• 6 months later...

Buna ziua! O intrebare pentru cei care au intrat la Academie in ultimii ani: la admitere exista 3 optiuni pe care candidatii le pot alege: "Drept", "Ordine si Siguranta Publica", "Drept sau Ordne si Siguranta Publica"? Am gasit pe internet o astfel de informatie, dar pe site-ul IPJ din judetul meu, in ceea ce priveste admiterea, scire asa: " Concursul de admitere la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” - sesiunea 2017, se organizează strict pe facultăţi, în funcţie de opţiunea candidatului înscrisă în cerere - fără posibilitatea exprimării mai multor opţiuni, respectiv “alunecarea” de la o facultate/armă/specialitate la alta a mediei de admitere obţinută. În cererea pentru participarea la concursul de admitere candidaţii optează pentru o singură facultate, iar ulterior nu mai pot face schimbări în ceea ce privește opțiunea lor. "

S-au terminat inscrierile pentru Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti. La momentul inscrierii puteai afla detalii.

• 6 months later...

Stiu ca dupa primul an la Academia de Politie , studentii de la OSP trebuie sa isi aleaga o specializare. Care sunt specializarile, mai exact?

Edited by Ast2000
  • Member

Cei de la OSP pot alege una din urmatoarele specializari: Ordine Publica, Rutiera, Investigatii Criminale, Investigarea criminalitatii economice, Criminalistica, Transporturi, Arme, Combaterea criminalitatii organizate. 

• Upvote 1
  • 2 years later...

Buna ziua, am cateva nelamuriri in legatura cu specializarea drept  la academia de politie. stiu ca la OSP iti alegi o arma in anul 2 .. si la drept vei fi repartizat la finalul celor 4 ,din cate am inteles la drept ai avea dubla specializare unde poti sustine admiterea la INM. 

La drept  iesi numai consilier juridic ?

Poti fi specializat la( rutiera )investigati criminale ,antifrauda(economic),crima organizata ? Sau numai consilier juridic in anumite structuri ?