Jump to content
POLITISTI.ro

Traian Basescu isi asuma raspunderea pentru esecul Schengen

Cristi
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, la sedinta de bilant a Consiliului Superior al Magistraturii, ca isi asuma responsabilitatea politica a intarzierii accesului Romaniei in Spatiul Schengen, in calitate de sef al statului.

Presedintele a mai spus ca Raportul de tara va arata ca CSM este lipsit de credibilitate din cauza modului in care s-au desfasurat alegerile pentru Consiliu. El i-a rugat pe membrii Consiliului sa amane alegerea presedintelui si vicepresedintelui acestui organism pana dupa data pronuntarii Curtii Constitutionale asupra validarii noului CSM.

Cele mai importante declaratii ale sefului statului:

pe fond, incercarea noastra de a imbunatati raportul din vara pe justitie nu pare a fi un succes din multe puncte de vedere. Sunt observatii, unele corecte, altele putin exagerate. Intr-un sistem judiciar cum este al nostru, inca nu putem spune ca sunt intarzieri catastrofale.

Se puteau face mai multe in ceea ce priveste dosarele de mare coruptie. Cred ca trebuie sa consolidam efortul de explicare a modului in care functioneaza sistemul nostru judiciar

Trebuie sa dovedim ca avem o justitie care poate lupta impotriva marii coruptii

Din pacate, cu sau fara vina noastra, MCV-ul a fost anexat

Eu imi asum responsabilitatea politica a intazierii accesului Romaniei la spatiul Schengen, ca sef al statului

Sub presedinte, fiecare trebuie sa isi asuma responsabilitatile pe care le avem

Despre pregatirea magistratilor

CSM a aprobat planurile de formare profesionala a magistratilor, ele nu s-au aplicat insa

Insist ca in ceea ce priveste programele de evaluare, sa existe un feedback

trebuie sa se faca o corecta evaluare a managementului Parchetelor si a instantelor inferioare

trebuie gasite formule mai transparente de promovare la ICCJ

nu se poate ca CSM sa blocheze modificarea Legii raspunderii magistratilor

rugamintea mea ar fi sa aveti in vedere deblocarea acestei legi

rugamintea mea ar fi sa reevaluati pozitia CSM in aceasta privinta

s-a facut evaluarea magistratilor si 99% au primit la evaluare calificativul "foarte bine"

nu cred in acest procentaj; multi judecatori au fost prinsi in flagrant luand mita, altii sunt neperformanti

Politica de resurse umane a esuat

justitia noastra s-a asezat ca o piramida cu baza in sus, inversata

situatia asta exista in armata candva si s-a facut un efort de asezare a armatei pe o baza corecta

daca trebuie sa facem o alta lege, hai s-o facem, sa nu mai aratam urat

o problema delicata: Legea micii reforme a devenit inoperanta

va propun sa marim eficienta justitiei

nu va pot obliga sa o modificati standardele de aplicare, dar va pot ruga

in raportul pe justitie se va spune ca CSM este lipsit de credibilitate, din cauza modului in care s-au facut alegerile

cer sa amanati alegerea presedintelui CSM pana dupa data de 20, dupa decizia Curtii Constitutionale

trebuie gandita cea mai buna solutie pentru aceasta institutie

eu nu pot promulga o lege pana nu se pronunta CCR

si dumneavoastra ar trebui sa tineti cont de deciziile Curtii Constitutionale

dumneavoastra puteti fi deasupra Curtii, ati demonstrat-o

faceti ce vreti! Eu am facut doar o sugestie

Despre licitatiile contestate in justitie

o alta observatie e legata de bani: nu stiu daca dumneavoastra aveti vreun mecanism care sa rezolve problema

avem numeroase licitatii contestate in justitie, care sunt nefondate

marea problema nu e acolo unde sunt bani din bugetul de stat, ci unde e vorba de fonduri europene

sunt sume foarte mari blocate in instanta in momentul de fata

suntem tara cu cele mai multe proiecte aprobate la Bruxelles si tara cu cele mai multe proiecte blocate in instanta

va intreb daca putem gasi o solutie ca aceste contestatii sa fie abordate prioritar.(articol preluat de pe news.corect.com)

Parerea mea : Ce inseamna aceasta asumare? Gest de responsabilitate politica? Da, daca isi prezinta demisia impreuna cu tot cabinetul Boc. Daca nu se va intampla acest lucru ( Doamne ce sperante am ), gestul lui Basescu, in umila mea opinie, reprezinta doar o alta fateta a curvasarelii politice de care poate da dovada.

Pareri, domnilor si doamnelor...

Edited by Kmcoio
  • Upvote 1

• Moderator

Eu cred ca in primul rand ar trebui sa-ti fie rusine ca ai putut sa gandesti negativ despre domnu presedinte si domnu prim-ministru. Traim minunat, tara noastra are cele mai bune relatii de politica externa de pana acum, economia duduie, toata lumea are loc de munca, somajul a disparut, pensionarii se inghesuie la toate agentiile de turism sa contracteze croaziere in jurul lumii, etc. Tie ce-ti mai trebuie, ce te nemultumeste de vrei sa destabilizezi acest echilibru armonios?

Rusine Dinu Pa... aaaaa.... kmcoio

:D

• Upvote 3

O parere?! Oare traim intr-o tara europeana, democratica si civilizata sau intr-o republica bananiera? Poate o sa primim banane in loc de RONI (lei grei)! Deja incep sa cred ca, parca, si bananele alea ar fi bune, nu? Abia astept ziua de salariu!!! Traiasca maimuticile!!!!

Eu cred ca ar trebui sa se puna in genunchi pe coji de nuca.

Ce sa-i ceri?Io inca il tin minte de cand dansa printre pirande tragand din sticla de sampanie.Restul au fost doar continuarea .Sa fac asa :doh: de fiecare data ar insemna sa ma doara capul degeaba.

Edited by mihai81

• 2 months later...

Parerea mea este ca trebuia sa-si asume esecul total in aceasta privinta si nu "intarzierea" acestui fapt, pentru ca sincer eu cred ca nu vom mai intra in schengen atata timp cat "prietenul " domnului Basescu, Sarkozy este mesieur president, in Franta. Dar asta e doar parerea mea!

De tras, nu-i trage nimeni, ca asa e in Romanica, dar macar sa recunoasca un esec! Sa fie barbati!

Are sange in vene, adevarat, dar il are tot pentru muierile de care ziceai, nicidecum pentru noi, pentru popor...

Daca ar fi avut ceva onoare in el si-ar fi dat demisia dar asa cum nu vezi berze noaptea nici onoare la un tradator nu vei gasi !

• 4 weeks later...

Ce propune Franţa pentru a ajuta România să intre în Schengen: poliţişti europeni la graniţele româneşti. Sursa : Adevarul.ro din 18 aprilie 2011,

Franţa propune poliţişti europeni la frontiera României

România nu este încă pe deplin pregătită pentru aderarea la Schengen, dar Franţa este dispusă să ne ajute pentru a întruni criteriile tehnice. Acesta este mesajul transmis astăzi la Bucureşti de ministrul de Interne francez, Claude Guéant, după întânirea cu ministrul român de Interne, Traian Igaş. Printre propunerile discutate cu românii s-a numărat trimiterea de poliţişti de frontieră din alte state UE la graniţele României.

“Un anumit număr de criterii tehnice trebuie îndeplinite, este o chestiune care interesează pe toate cele 27 de state ale UE şi ea va fi evocată în cadrul Consiliului European, iar Franţa este dispusă să ajute România pentru ca aceste criterii să fie îndeplinite. Ne-am gândit la un dispozitiv de prezenţă a ofiţerilor de poliţie din diverse ţări care să fie detaşaţi pe lângă serviciile româneşti. Trebuie să găsim capacitatea de a reuni toate ţările UE", a explicat oficialul francez.

Suntem gata şi nu prea, spun oficialii francezi. Am făcut eforturi, dar mai avem. Administraţia franceză “ştie că autorităţile române au făcut deja eforturi considerabile atât pe plan tehnic, dispozitivul de informaţii Schengen este deja activ şi funcţional, iar dispozitivele tehnice de supraveghere a frontierei sunt şi ele gata şi funcţionale. Urmărim cu interes monitorizarea tehnică făcută de instituţiile europene, dar trebuie să ne asigurăm şi trebuie să fim cu toţii conştienţi că România în momentul în care va intra în spaţiul Schengen va juca un rol foarte important pentru că va fi gardianul uneia dintre porţile de intrare în spaţiul Schengen", a spus Claude Guéant.

Totuşi, întrebat concret dacă Franţa se va opune în continuare aderării României la Schengen şi dacă mai există şanse ca ţara noastră să adere anul acesta, ministrul francez a ocolit răspunsul: “Nu pot vorbi în numele tuturor celor 27 de state”.

Pentru a-şi explica opoziţia faţă de aderarea României, Franţa a invocat până în prezent vulnerabilităţile la graniţa cu Republica Moldova, sub pretextul că Bucureştiul acordă cu uşurinţă paşapoarte cetăţenilor moldoveni, dar şi corupţia, taxată de rapoartele pe justiţie ale Comisiei Europene.

Schengen nu a fost singurul subiect pus pe masă de ministrul francez. Franţa şi România îşi vor spori cooperarea poliţienească şi judiciară pentru rezolva problema celor câtorva zeci de mii de infractori care “pătează” imaginea a milioane de români. România ar putea trimite mai mulţi poliţişti pentru a ajuta poliţia franceză (în prezent, există 16 poliţişti români la Paris), dar şi magistraţi. Aceasta pentru că, spune Claude Guéant, Patrisul se confruntă cu o creştere a infracţiunilor cu autori români. Oficialul a citat însă o statistic veche şi controversată: în 2010 au fost de 3 ori mai multe infracţiuni comise de români decât în 2008. Adică 4.162. În plus, 30% din cazurile în care sunt folosiţi minori sunt implicaţi copii români, mai arată statisticile franceze.

Comentariu propriu : Daca francezii au idei trasnite si personal de inchiriat , oare nu ne inchiriaza si noua un Guvern si un Presedinte.

• Upvote 1

Ne-am dus dracului pe copcă de tot. Suntem o țară de netrebnici, de prostovani conduși de niște neisprăviți.

Voi realizați ce se ascunde în spatele unor astfel de afirmații???

Asta înseamnă că statul român nu mai are capacitatea de a-și asigura securitatea internă așa că este nevoie de misiuni de poliție internațională pentru a asigura granițele externe. Parcă și văd pe site-urile polițiilor naționale ale statelor membre UE anunțuri gen: ” două posturi de polițiști vacante pentru misiuni de menținere a păcii în Haiti, 5 posturi la granițele externe ale României, 7 în Kosovo etc”

(p.s.Postul este un pamflet și trebuie tratat ca atare)

• Upvote 1

Voi nu ati priceput ca spatiul schengen nu e de cauciuc si cat am vrea noi romanii, el nu se mai intinde? Din partea mea sa ramanem in afara lui, caci cred sincer ca ne este mai bine asa. Oricum nu suntem bine priviti in vest pe aceasta tema.

mi s-a acrit de atatea asumari de raspunderi. imi asum raspunderea pt taierea de 25%, imi asum raspunderea pentru legea pensiilor, imi asum raspunderea pentru noul cod al muncii, imi asum raspunderea pentru..........ASA SI??? in ce consta aceasta asumare? daca iese prost, asta e, daca iese bine: vedeti daca nu imi asumam eu raspunderea...si daca iese rau cum raspund pigmeul ala infect sau chiormaliul ala jegos? NICICUM.