Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Verificare suplimentară a dosarului de înmatriculare

ddpatrik
 Share

Question

Buna ziua! am cumparat un bmw adus din belgia.Am efectuat RAR-ul, am platit taxa de prima inmatriculare, am tradus acte, tot ce trebuie facut.Mi-am intocmit tot dosarul, actele sunt in regula. Am ajuns la biroul de inmatriculari sv cu dosarul, l-am predat, doamna mi-a zis ca dosarul este complet, am platit taxa pentru numere preferentiale si mi-a zis sa astept. Dupa o jumatate de ora vine si imi zice ca dosarul trebuie trimis la bucuresti pentru nu stiu ce verificari, a zis ca nu le apare ceva in baza lor de date. Despre ce sa fie vorba? Ma poate lamuri si pe mine cineva? A zis ca trebuie sa stau sa astept pana ce le vine  rezultatul de la bucuresti

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Cel mai probabil există o semnalare în sistemul EUCARIS.

EUCARIS este o platformă informatică prin care autorităţile de înmatriculare a autovehiculelor din statele membre UE, semnatare ale Tratatului referitor la Sistemul european de informaţii privind vehiculele şi permisele de conducere, pot schimba în timp real informaţii pentru verificarea autenticităţii şi stării unui vehicul (furat, radiat, urmărit, în diferite litigii etc.), în cazul reînmatriculării vehiculului respectiv într-un alt stat membru.

Când există îndoieli asupra situaţiei reale sau juridice a vehiculelor se efectuează verificări suplimentare. Nu avem de unde să ştim cu certitudine ce problemă e în cazul autoturismului tău. Înformaţii concrete poţi obţine numai de la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (instituţie ce nu mai este parte a Poliţiei Române încă din anul 2002).

• 0

Buna ziua,

Am cumparat o masina din Austria anul trecut in Decembrie, am parcurs toate etapele inmatricularii in Romania, Rar , identificare, primarie, dosar Anaf pentru certificat tva, totul a fost bine fara nici o problema pana la ghiseul inmatriculari auto. Aici doamna de la ghiseu, dupa ce a verificat actele, ma trimis sa fac copii xerox la tot dosarul de inmatriculare deoarece actele originale le va trimite la Bucuresti pentru verificare. Am intrebat ce sa intamplat, a raspuns ca nu corespund datele in sistemul European de verificare. Masina apare inmatriculata in Germania. Se pare ca proprietarul de la care am cumparat masina a avut-o inmatriculata anterior in Germania, si dupa aia in Austria. Din ce a spus doamna de la inmatriculari procedura este de lunga durata, cateva luni.

Intrebarea mea este ce raspuns poate sa dea Bucurestiul sau ce se poate intampla in continuare. Sunt sanse sa inmatriculez masina sau nu?

Va multumesc.

• 0

Bună ziua! În data de 04.01.21 am adus pe platforma din Belia Sint-Niklaas (Fabiola park) un ford focus mk2 (WF05XXGCD56J54684). Am făcut toate verificările pe acte și mașină să fie ok, am primit carte mare și certificat cu vinul mașinii pe ambele. Am venit în țară în 29.03.21 i-am făcut carte și am mers cu toate actele ok să o înmatriculez. Mi-a spus că certificatul ar trebui să aibă altă serie și le-a trimis la verificări. Azi am scos al doilea rând de nr roșii și nimeni nu știe nimic. Îmi puteți spune când și dacă mașina va putea fi înmatriculată? Mașina a fost cumpărată de la un parc auto cu acte în regulă, actele mașinii au fost ambele cu vinul mașinii, la r.a.r. nu mi-a spus nimeni nimic, la primărie au înscris-o... Îmi puteți spune mai multe despre aceasta procedură de verificare?

Serie actele mele: S279063567

Seria care trebuie: S374653177

Asta-i singura greseală, totul corespunde. Îmi puteți spune cât va dura, ceva mai multe detalii.

Va mulțumesc din suflet.

Pot atașa și acte dacă este nevoie.

• 0
  • Membru

Nu va putem spune cât va dura, pt ca nu avem cum, probabil nimeni nu are de unde sa știe.

În plus, Politia Romana nu se mai ocupa de aproape 20 de ani de înmatricularea autovehiculelor, aceasta sarcina revenind Serviciilor Publice Comunitare din cadrul Prefecturilor. 

• 0
On 12.11.2013 at 12:01, ddpatrik a scris:

Buna ziua! am cumparat un bmw adus din belgia.Am efectuat RAR-ul, am platit taxa de prima inmatriculare, am tradus acte, tot ce trebuie facut.Mi-am intocmit tot dosarul, actele sunt in regula. Am ajuns la biroul de inmatriculari sv cu dosarul, l-am predat, doamna mi-a zis ca dosarul este complet, am platit taxa pentru numere preferentiale si mi-a zis sa astept. Dupa o jumatate de ora vine si imi zice ca dosarul trebuie trimis la bucuresti pentru nu stiu ce verificari, a zis ca nu le apare ceva in baza lor de date. Despre ce sa fie vorba? Ma poate lamuri si pe mine cineva? A zis ca trebuie sa stau sa astept pana ce le vine  rezultatul de la bucuresti

Salut! Până la urmă cum ai rezolvat? În cât timp s-a rezolvat? Eu am 9 luni și încă nimic, nu am primit nici un răspuns. Am încercat să vorbesc cu toată lumea de la drpciv și nimic. Nu mi se pare normal să nu îți dea nimeni nici o explicație sau măcar să îți spună cât poate dura.

• 0
  • Moderator

Cel mai probabil se solicită lămuriri de la statele respective, de aceea cred că nu poate estima nimeni cât durează. Unele state răspund mai repede, unele mai greu sau altele nu răspund deloc, pur şi simplu ignoră solicitările venite din partea anumitor state. Nu ştiu dacă asta e situaţia în cazul vostru, e doar o bănuială/presupunere.

• 0

Să știți că și legea este extrem de prost gândită pentru asemenea situații. Ce poate verifica un cumpărător de bună credință când totul este în regulă (nu este furată, vinul este ok pe acte, mașina o are la taxe, trece rar pentru C.IV. nou)? Bănuiesc că cei de la rar verifică și pot vedea situația asta. Ar trebui ca nr roșii să fie valabile pe toată perioada cât actele sunt la verificări dacă omul are asigurare pe autovehicul. Vă dați seama cât trebuie să umble un om care are mașina la înmatriculare de 2 ani și 4 luni? Am întâlnit situație acum câteva zile. 

• 0

Salut! Revin după 17 luni. Azi am mers să scot încă un rând de nr roșii pentru că ultimele mi-au expirat ieri (31.09). Ajung și dau de o doamnă foarte plictisită și cu o cantitate uriasă de greață... Politicos îi dau ziua bună și îi spun ce vreau. Îmi spune să aștept și după maxim 5 min îmi spune că actele de la belgieni "au venit de ceva vreme". Mă bucur și zic să trecem mai departe. "Nu este posibil pentru că nu aveți ITP valabil" îmi răspunde doamna cu o satisfacție maximă. Aici iar am realizat că sunt cel mai prost om din lume că am rămas în țara asta, dar mi-am jurat că ăsta este ultimul an. Nimeni nu m-a anunțat că au venit actele și că trebuie să am ITP valabil când mă prezint la înmatriculări. Acum trebuie să duc mașina 60 km cu platforma de abea pe 13 septembrie la RAR pentru că și instituția asta "se respectă. Minunat! 

17 luni pentru un răspuns care trebuia să fie la un click distanță, umblătură și timp pierdut, umilință maximă pentru că statul român nu are legi și face ceva pe cetățenii săi. Mai vreți să trăiți aici? Eu vă doresc răbdare și rezistență pentru că sigur vă va trebui.

P.S. Nimeni nu răspunde la informații, la fel și la email-urile trimise. Înțeleg că la Suceava este deficit de personal, dar asta nu le scuză nesimțirea și nepăsarea. Legat de ITP. Nimeni nu a vrut să îmi facă la RAR cu nr roșii. Mie mi se pare bătaie de joc 100%.

• 0
  • Moderator
în urmă cu 22 ore, liviugsx a scris:

Nimeni nu m-a anunțat că au venit actele și că trebuie să am ITP valabil când mă prezint la înmatriculări.

Cine consideri tu că trebuia să te anunţe? 

Spre exemplu, faptul că este necesară inspecţia tehnică periodică în termen de valabilitate e un aspect prevăzut în legislaţie.

• 0
1 minut în urmă, Marius a scris:

Cine consideri tu că trebuia să te anunţe? 

Spre exemplu, faptul că este necesară inspecţia tehnică periodică în termen de valabilitate e un aspect prevăzut în legislaţie.

Din moment ce dosarul a fost oprit pentru verificări și mi s-a spus că voi fi înștiințat când vine răspunsul, la ce vroiai să mă aștept? Când am fost pe la ei să scot nr roșii și am cerut mai multe informații mi-au zis că voi fi sunat. Deci? Am încercat să mai verific situația telefonic și la telefon nu răspunde nimeni, am scris 2-3 emailuri la care nu mi s-a răspuns nici după 3-6 luni. Mie mi se pare că nimeni nu își face treaba din moment ce legea spune că au obligația să răspundă în 30 zile. Legat de ITP am răspuns scris de rar că nu pot face ITP cât mașina are nr roșii chiar dacă este expirat. Dacă CIV-ul nu îl aveam (că era în dosarul de verificare) cum puteam să fac ITP? Înțelegi situația proastă în care își pune statul cetățenii? Fix de asta unii nu dau doi lei pe legile statului român și instituțiile lui. 

• 0
  • Moderator

Pentru faptul că autoritatea vizată nu îţi răspunde în termenul legal la cerere/petiţie, poţi depune la sediul acesteia o plângere administrativă. La fel de bine poţi acţiona în judecată instituția respectivă pentru ca instanţa de judecată să o oblige să răspundă. În acest sens, se poate formula o plângere secţiei de contencios administrativ a tribunalului competent, după parcurgerea procedurii prealabile prevăzute de Legea contenciosului administrativ şi poţi solicita plata unor despăgubiri, cheltuieli de judecată, etc.

PS: Te rog nu mai cita întreaga postarea anterioară, pentru că e inutil şi deranjant. Mulţumesc pentru înţelegere.

• 0

Dle. Marius, fix pe asta se bazează. Nu voi depune nici o plângere pentru că nu vreau să fac rău nimănui. Doar mi-am expus pățania ca un răspuns la postările din trecut și am răspuns la postarea dvs. ca o justificare. Voi rezolva problema dar îmi va aduce o pierdere de 900 ron aiurea și un gust amar pe care nu îl voi uita multă vreme. 

• 0
  • Moderator

Din punctul meu de vedere e foarte bine că ai expus situaţia, pentru că în acest fel şi alţii care citesc ştiu la ce să se aştepte. În schimb eu nu aş proceda în felul ales de tine în privinţa faptului că nu ai primit răspuns la petiţie. Aş uza de căile legale, pentru că asta nu face rău nimănui, din contră. Sunt de părere că e mult mai benefic dacă fiecare dintre noi nu am lăsa să treacă o nedreptate fără să facem minim efort pentru a o îndrepta. Cu paşi mici se produc adevăratele schimbări. Azi puţin de la tine, mânie de la altul şi aşa mai departe ... 

• Upvote 1