Jump to content
POLITISTI.ro

luky

Ce parere aveti despre politiste?

Recommended Posts

Motoboom

90-60-90, musculatura a la van damme, putin de la robocop......si platite din fonduri extraterestre..........glumeam, dar raman la parerea mea personala, femeile nu au ce cauta in politie! sa demonstreze colegele tale contrariul! emo-yessir.gif

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bestkyky

eu fiind in anul 2 la subofiteri la campina tin sa va spun ca am niste colege care din punct de vedere fizic nu fac fata sportului.. nu stiu cum au trecut probele.. sunt mici de inaltime , firave, iarna plang ca le e frig , ca-s prea greii bocancii , etc... si sincer sa fiu nici cine stie ce inteligente incat sa zici ca ne eclipseaza pe vreo unu in clasa..acum stau si ma intreb: Ce fac eu daca as nimeri cu una din ele la O.P. la patrulare? NU mi-as da cu ceva in cap de nervi? O sa luam acelasi salariu insa munca depusa de mine e mai mare ..cel putin daca ma raportez la cele din clasa mea...Nu mi se pare corect sa fie admise atatea fete in politie!

Bogdanele, daca tu esti mai inteligent decat colegele tale, inseamna ca s-a ales praful de PR! Nu stiu cum au trecut colegele tale de probele sportive, asa cum nu stiu nici cum ai trecut tu proba scrisa la gramatica limbii romane?!

Te-ai vazut cu desagii in caruta si ai inceput sa emani pretentii!

Spune-mi, te rog, cum ai putea sa muncesti tu mai mult decat colega ta de patrula???

gabin30

eu fiind in anul 2 la subofiteri la campina tin sa va spun ca am niste colege care din punct de vedere fizic nu fac fata sportului.. nu stiu cum au trecut probele.. sunt mici de inaltime , firave, iarna plang ca le e frig , ca-s prea greii bocancii , etc... si sincer sa fiu nici cine stie ce inteligente incat sa zici ca ne eclipseaza pe vreo unu in clasa..acum stau si ma intreb: Ce fac eu daca as nimeri cu una din ele la O.P. la patrulare? NU mi-as da cu ceva in cap de nervi? O sa luam acelasi salariu insa munca depusa de mine e mai mare ..cel putin daca ma raportez la cele din clasa mea...Nu mi se pare corect sa fie admise atatea fete in politie!

:doh: Bogadanele, Bogdanas.....vezi ca de cativa ani buni la scoala aia ii zice Scoala de AGENTI Politie....iar voua nu va mai zice suptofiteri ....subofiteri....ci AGENTI.... :clip:

Bogdanel

Bogdanele, daca tu esti mai inteligent decat colegele tale, inseamna ca s-a ales praful de PR! Nu stiu cum au trecut colegele tale de probele sportive, asa cum nu stiu nici cum ai trecut tu proba scrisa la gramatica limbii romane?!

Te-ai vazut cu desagii in caruta si ai inceput sa emani pretentii!

Spune-mi, te rog, cum ai putea sa muncesti tu mai mult decat colega ta de patrula???

Vorbesti in nestire de cauza ..sa inteleg ca esti din Mehedinti..din pura coincidenta am o colega din Strehaia care atunci cand am avut de dat examenul la Tactica Politieneasca , mai exact interceptare si incatusare , ea s-a apucat de plans ca nu poate sa tina nici bastonul pe centura dapoi sa mai si incatuseze pe infractor..si daca ea la examenul ala la care ai timp sa te pregatesti 2 luni nu a reusit sa si duca la indeplinire sarcina atunci explica-mi tu mie ce dracu fac eu cu ea daca am fi colegi de patrula? Ea se uita si-si noteaza si eu ii trantesc pe aia la pamant? N am zis ca-s vreun zmeu dar toate va atacati cand vine vorba de femei in politie si de ceea ce pot ele si ce nu pot..Mentionez ca am si 1 colega care chiar merita sa fie in scoala deoarece chiar se implica in toate activitatile si nu se apuca de plans ca celelalte din clasa al caror punct de vedere este ca "Noi vrem la birou la Inspectoratele Judetene"... Si pt cultura ta generala ..chiar m-am pregatit pt admitere si mi-a fost usor tinand cont ca am terminat Facultatea de Litere -profil engleza/romana din cadrul Univ. AL. I. Cuza Iasi...astept alte intrebari din partea ta daca mai ai..

Edited by bogdanel
  • Upvote 1

bestkyky

:lol:

Felicitari pentru studiile tale, dar nu sa nu mai spui la nimeni!

Nu se ataca nimeni dragule, ba chiar sunt de acord cu cei care au afirmat ca femeile nu au ce sa caute in cadrul anumitor compartimente.

Nu stiu de ce, dar am impresia ca exagerezi putin si te plangi mai rau decat colegele tale! Eu zic sa ai rabdare pana vei termina scoala si vei lucra cu o femeie, atunci poti sa iti formezi mai bine o parere.( P.S. Este un sfat pe care poti sa il iei in considerare daca vrei. )

Folosesc colegii nostrii pe forum o zicala, ceva in genul : '' Tu esti pisica si in oglinda te vezi leu!'' !

Numai bine!

Elvis

Bogdanel ,cand vei lucra in operativ la OP impresiile vor devenii convingeri si certitudini.

Revin ,fetele nu au ce cauta la ordine publica(cu mici exceptii), incadrarea cu domnisoare nu trebuie sa depaseasca 10% din efectiv si numarul de locuri in scolile de politie trebuie sa fie limitat.

Scuze doamnelor /domnisoarelor daca v-am suparat. :emo-yessir:

Edited by Elvis

bestkyky

Vorbesti din experienta si se vede!

Nu inteleg ce inseamna '' 10% din efectiv''?! Care efectiv, al PR sau O.P?

gabin30

Odata cu intrarea in EU ne-au fost impuse anumite conditii de respectare a egalitatii intre persoane indiferent de sex, rasa, religie, et.c Acest lucru a fost facut in virtutea promovarii principiilor drepturilor omului si a evitarii discriminarilor. In EU ca si in UN se promoveaza intens aceste idei. Ca sa dovedesc si sa evit comentarii inutile va postez mai jos doua fraze din anunturi de Job-uri de pe site-uri ale institutiilor internationale. Sunt copy/paste, asa ca vi le traduceti singuri daca va intereseaza.

Other requirements

Nationality : - Other qualifications being equal, preference is given to candidates who are nationals of one of the Member States of WIPO and the candidates from regions of the world from which the number of WIPO staff is insufficient.

Gender : - This vacancy is open to applicants of either sex. Applications from qualified women candidates are encouraged.

-------------------------------------

D. Additional information on the selection process

The EU strives for improved gender balance in CSDP operations in compliance with UNSCR 1325. The

Civilian Planning and Conduct Capability, CPCC encourages contributing States and European Institutions

to take this into account when offering contributions.

-------------------

Dupa cum vedeti candidatii femei sunt incurajati sa aplice, iar tarile sa sprijine femeile in aceste aplicatii. Vreau sa stau deoparte de disputele de genul cat de bune sunt femeile in Politia Romana....si cum fac ele fata mai ales la OP. Dar EU promoveaza un procent de 10-15 % femei in TOATE institutiile si organizatiile publice....Inclusiv armata, politie, servicii speciale....Daca la noi in R ca de obicei lucrurile sunt facute cu dosul si sunt selectionate pt OP, de ex, fete care au 40 de kg cu tot cu ranita de alarma, asta este datorita profundului caracter mioritic al mentalitatii noastre. Dar nu mai blamati femeile pentru ambitia lor de a urma o cariera sau alta. Pt cei ca Bogdanel...toata compasiunea..te inteleg..dar asta este situatia. Politia romana este intr-o reforma continua...care se va termina probabil cand noi vom lua deja pensia aia recalculata. :doh:

Edited by gabin30

Elvis

Vorbesti din experienta si se vede!

Nu inteleg ce inseamna '' 10% din efectiv''?! Care efectiv, al PR sau O.P?

Femei incadrate la nivelul fiecarei unitati de politie.I.G.P.R. ,I.P.J . etc.

Dupa cum vedeti candidatii femei sunt incurajati sa aplice, iar tarile sa sprijine femeile in aceste aplicatii. Vreau sa stau deoparte de disputele de genul cat de bune sunt femeile in Politia Romana....si cum fac ele fata mai ales la OP. Dar EU promoveaza un procent de 10-15 % femei in TOATE institutiile si organizatiile publice....Inclusiv armata, politie, servicii speciale....Daca la noi in R ca de obicei lucrurile sunt facute cu dosul si sunt selectionate pt OP, de ex, fete care au 40 de kg cu tot cu ranita de alarma, asta este datorita profundului caracter mioritic al mentalitatii noastre. Dar nu mai blamati femeile pentru ambitia lor de a urma o cariera sau alta. Pt cei ca Bogdanel...toata compasiunea..te inteleg..dar asta este situatia. Politia romana este intr-o reforma continua...care se va termina probabil cand noi vom lua deja pensia aia recalculata. :doh:

Gabin ramai la 10% daca vrei sa fim corecti.

Facem pariu ca cel putin un sfert din femeile care lucreaza in operativ nu pot sa traga mansonul la pistol?

Sau ca procentul la noi este dublu fata de tarile astia despre care vorbesti tu?

gabin30

Femei incadrate la nivelul fiecarei unitati de politie.I.G.P.R. ,I.P.J . etc.

Gabin ramai la 10% daca vrei sa fim corecti.

Facem pariu ca cel putin un sfert din femeile care lucreaza in operativ nu pot sa traga mansonul la pistol?

Sau ca procentul la noi este dublu fata de tarile astia despre care vorbesti tu?

Am spus ...10-15...deci intre 10 si 15....Cauta pe net si o sa vezi.

Elvis

Gabin sa nu intelegi ca sunt misogin.

Doamne fereste ,imi plac toate colegele politiste ,dar sa lucreze la logistica, financiar, economic etc, nu in strada.

Cele care totusi vor in strada, desi ma cam indoiesc ca sunt multe, sa arate la toata lumea, adica 1,85, 75 de kg, atlete, etc. :emo-yessir:

Edited by Elvis

gabin30

Gabin sa nu intelegi ca sunt misogin.

Doamne fereste ,imi plac toate colegele politiste ,dar sa lucreze la logistica, financiar, economic etc, nu in strada.

Cele care totusi vor in strada, desi ma cam indoiesc ca sunt multe, sa arate la toata lumea, adica 1,85, 75 de kg, atlete, etc. :emo-yessir:

:ner: :ner: :ner:

bestkyky

''Cele care totusi vor in strada, desi ma cam indoiesc ca sunt multe, sa arate la toata lumea, adica 1,85, 75 de kg, atlete, etc''

Elvis, exagerezi cu asta! Eu am 1,72m si de la inaltime aceasta vad chelia multor colegi! Asa ca...

Care ''toata lumea'' se incadreaza in standardele tale, in situatia in care nici macar barbatii nu au inaltimile astea?!

Edited by bestkyky

Marius

Din colegele tale (din scoala), cam cate erau cat tine ori mai inalte?

Elvis

Bestkiki glumeam si eu.

Cele care vor in strada sa aiba o inaltime si o greutata cat de cat apropiata de asteptari.

Si cat este limita de jos la fete?1,60 m.

Daca te legitimeaza pe strada te apuca rasul.

Edited by Elvis

bestkyky

Sincer, nu stiu, dar daca ar fi sa ne raportam la inaltime, sunt multi si multe care nu se incadreaza in standardele lui Elvis. Parerea mea este ca procentul acestora depaseste 70%.

Bogdanel

:lol:

Felicitari pentru studiile tale, dar nu sa nu mai spui la nimeni!

Nu se ataca nimeni dragule, ba chiar sunt de acord cu cei care au afirmat ca femeile nu au ce sa caute in cadrul anumitor compartimente.

Nu stiu de ce, dar am impresia ca exagerezi putin si te plangi mai rau decat colegele tale! Eu zic sa ai rabdare pana vei termina scoala si vei lucra cu o femeie, atunci poti sa iti formezi mai bine o parere.( P.S. Este un sfat pe care poti sa il iei in considerare daca vrei. )

Folosesc colegii nostrii pe forum o zicala, ceva in genul : '' Tu esti pisica si in oglinda te vezi leu!'' !

Numai bine!

Ma iei la misto privind studiile dar asta e problema ta ..

Cum ziceau si altii mai jos am multe colege care nu pot sa traga de manson la sedintele de tragere.. si ghici ce nota le dau comisarii aia curvari care cica-s profesori? Minim 8 ! pe cand ele nici nu trag de manson.. Rabdare am pana termin scoala in iunie 2011 dar de colege politiste am tot avut parte in cele 6 luni de practica de pana acum..si nu e vorba de eleve ci de femei agenti care nu aveau o treaba cu ce tine de politie.. am fost la circulatie de cateva ori cu personaje diferite (femei) si ma intrebau pe mine cum sa verifice o asigurare , un itp sau un permis .. de parca eu ar fi trebuit sa stiu si ele ar fi trebuit sa invete atunci.. Intrebarea mea: Daca ele nu stiu elementele de baza -raportandu-ma la rutiera in cazul de fata- atunci de altele ce sa le mai intreb?? Spre uimirea mea in scoala am si colege care au fost dansatoare prin diferite cluburi din Bucuresti ca Bamboo .. arata super-bine insa stau si ma gandesc.. ele vor termina cu mine in 2011 .. eu voi fi repartizat pe la tara pe undeva iar ele vor ajunge (sub) biroul sefului inspectoratului pe functii ca PURTATOR DE CUVANT sau altele pe care nu mi le amintesc acum.. Tu KYKY poate esti din acel procent de 5 % care intr-adevar isi merita locul de munca in MAI insa din ce-am vazut pana acum la scoala si in teritoriu mi-a lasat un gust amar.. Numai bine !

• Upvote 1

bestkyky

Nu te iau la misto deloc, nu imi permit! Daca nu ai inteles ce am vrut sa spun, te priveste...

Tu ai o problema, o taruma chiar referitoare la femeile politist!

Da-mi voie sa nu te cred cand spui ca ai colege care au fost dansatoare in Bamboo. Tu ai fost vreodata in Bamboo?! Daca nu iti spun eu ca alea nu ar fi renuntat la meseria de acolo pentru Politie. Tu ai renunta la o viata frumoasa, libera, plina de distractii si banoasa , pentru o cariera in Politie, pentru 2 ani de chin la Campina, apoi munca 25/24 si bani cat mai putini?! Mai gandeste si tu putin inainte sa vii cu afirmatii din astea!

Omule, tu iti dai seama ce vorbesti cand spui ca o politista te intreba pe tine, elev, cum sa verifice o asigurare sau un permis?! Oare ce s-ar fi facut femeile alea daca nu erai tu? Pana sa apari tu ce or fi facut, cine le-o fi spus cum sa procedeze?

Heloooo, Pamantul catre Marte?!!!! Trezeste-te si revino la realitate!

Bafta!

• Upvote 1

aromas

Am o părere bună despre ele , cel puţin despre poliţistele pe care le cunosc, cu o excepţie, dar ce să faci , una din zece e o pierdere acceptabilă .

Am lucrat în câteva situaţii cu ele şi pot să spun că m-au completat de minune. Ce-mi lipsea mie aveau ele şi invers ( nu mă refer din punct de vedere fizic ). Mie îmi sare ţandra repede, nu am răbdare să ascult pe cineva care debitează prostii , plus că sunt dezordonat şi împrăştiat, aşa că o femeie mă completează de minune.

Totuşi rămân la ideea că nu au ce căuta în patrulele de ordine publică , deşi am avut parte şi de colegi care tocmai se legau la şiret în momentul în care era acţiunea în toi.

Bogdanel, nu uita că omul sfinţeşte locul şi nu invers, avem şi mulţi băieţi care vin din şcoală şi lasă de dorit din toate punctele de vedere, aşa că indiferent de sex dacă cineva vrea să devină un profesionist, va deveni .

Edited by aromas

SandoKhan

Nu te iau la misto deloc, nu imi permit! Daca nu ai inteles ce am vrut sa spun, te priveste...

Da-mi voie sa nu te cred cand spui ca ai colege care au fost dansatoare in Bamboo. Tu ai fost vreodata in Bamboo?! Daca nu iti spun eu ca alea nu ar fi renuntat la meseria de acolo pentru Politie. Tu ai renunta la o viata frumoasa, libera, plina de distractii si banoasa , pentru o cariera in Politie, pentru 2 ani de chin la Campina, apoi munca 25/24 si bani cat mai putini?! Mai gandeste si tu putin inainte sa vii cu afirmatii din astea!

Omule, tu iti dai seama ce vorbesti cand spui ca o politista te intreba pe tine, elev, cum sa verifice o asigurare sau un permis?! Oare ce s-ar fi facut femeile alea daca nu erai tu? Pana sa apari tu ce or fi facut, cine le-o fi spus cum sa procedeze?

Bafta!

Gata kyky! Acu 'esti si psiholog. I-ai si pus diagnosticul: a fost traumatizat de femei. Nu iei nici macar putin acolo in calcul ca s-ar putea ca mare parte din ce spune sa fie adevarat. Si stii care e treaba? Cu unele exceptii, in mare parte chiar are dreptate. Multe dintre "fete" ori au cunoscut cum arata un birou privit de jos in sus, ori sunt fete, fiice, nepoate ale vreunui stab de prin MAI. Eu in generatie am avut o colega de "sus" pe care nu am vazut-o niciodata la cursuri sau la munca. Figura doar cu numele prin efectivul control. E drept ca printre colegele enumerate la categoriile din urma unele si-au descoperit vocatia de politist. Eu unul militez pentru prezenta colegelor, cu unele exceptii, pe la structurile de politie de proximitate. Acolo ca sa interfateze cat mai mult cu cetatenii si sa modeleze cat mai mult imaginea MAI. Asa ca draga kyky, te rog sa o iei mai usor cu pianul pe scari. Inteleg ca esti o feminista inraita dar in unele cazuri (in cele mai multe) nu prea ai dreptate. Cat despre studii.... stii deja parerea mea despre liniile de fabricatie a diplomelor de la facultatile de surdo-muti. Nu am nimic cu acea categorie de persoane cu handicap. Spun asa despre facultatile in care chiar daca esti surd si orb tot termini cu medie mare si iti iei diploma. Stiu eu una colega care a facut Dreptul la Spiru-Haret si a facut 2 ani in unul. Si ea e bata!..... O seara buna, kyky.

Bogdanel

Bafta!

Cand am zis de Bamboo am vb cat s-a putut de serios..chiar cunosc 2 tipe care au fost dansatoare acolo.. si nu cunosc motivul pentru care s-au lasat de meseria aia atat de "banoasa" .e problema ta daca nu crezi dar daca ai fi langa mine sa le vezi si sa vorbesti cu ele ti ai da seama ca intr-adevar am descris realitatea ...iar in legatura cu politistele NU POLITISTA am zis iarasi adevarul.. sunt de 2 ani fetele in politie si chiar nu stiau cum sa verifice corect respectivele documente?? Ce e asa de mirare? Sa inteleg ca voi femeile sunteti atat de inteligente incat v-ati nascut invatate ..fetele chiar nu stiau la ce sa se uite mai exact zicandu-mi ca lor nu le place circulatia si ca nu le intereseaza cu ce se mananca pentru ca oricum vor sa se transfere pe la ipj-uri..Si dupa cum am mai zis.. problema ta daca iti vine sa crezi sau nu.. eu am dat un exemplu si as putea continua..

Gata kyky! Acu 'esti si psiholog. I-ai si pus diagnosticul: a fost traumatizat de femei. Nu iei nici macar putin acolo in calcul ca s-ar putea ca mare parte din ce spune sa fie adevarat. Si stii care e treaba? Cu unele exceptii, in mare parte chiar are dreptate. Multe dintre "fete" ori au cunoscut cum arata un birou privit de jos in sus, ori sunt fete, fiice, nepoate ale vreunui stab de prin MAI. Eu in generatie am avut o colega de "sus" pe care nu am vazut-o niciodata la cursuri sau la munca. Figura doar cu numele prin efectivul control. E drept ca printre colegele enumerate la categoriile din urma unele si-au descoperit vocatia de politist. Eu unul militez pentru prezenta colegelor, cu unele exceptii, pe la structurile de politie de proximitate. Acolo ca sa interfateze cat mai mult cu cetatenii si sa modeleze cat mai mult imaginea MAI. Asa ca draga kyky, te rog sa o iei mai usor cu pianul pe scari. Inteleg ca esti o feminista inraita dar in unele cazuri (in cele mai multe) nu prea ai dreptate. Cat despre studii.... stii deja parerea mea despre liniile de fabricatie a diplomelor de la facultatile de surdo-muti. Nu am nimic cu acea categorie de persoane cu handicap. Spun asa despre facultatile in care chiar daca esti surd si orb tot termini cu medie mare si iti iei diploma. Stiu eu una colega care a facut Dreptul la Spiru-Haret si a facut 2 ani in unul. Si ea e bata!..... O seara buna, kyky.

si referitor la studii.. sunt de aceeasi parere ca si tine insa spre fericirea mea am terminat in cadrul unei universitati de renume din romania ..probabil multi stiu ca Iasi e centru universitar si chiar isi merita renumele..deci n am fost la spiru haret sau nu mai stiu ce Valahia pe unde termina multa lume in ziua de astazi..

• Upvote 1

bestkyky

Sandokhan

Ai vazut?!

Nu contest in totalitate cele afirmate de Bogdanel, dar partea cu dansatoarele din Bamboo devenite politiste, precum si cea cu politistele care intreaba elevul cum sa verifice asigurari,permise, etc. poti sa le crezi tu si cine mai vrea, dar eu nu am sa cred asa ceva!

Daca nu sunt prea indiscreta, de unde stii tu in ce fel au cunoscut unele fete biroul, din experienta sau din auzite?

Si pentru ca tot ti-ai dat seama ca mi-am descoperit vocatia de psiholog, pot sa iti spun si tie ca ai fost puternic marcat de nepotismele si amantlacurile din sisem.:)) Eu nu pot sa fiu invidioasa pe ''norocul'' altora si nici nu mi-l doresc, asa ca nu ma intereseaza cum avanseaza sau cat muncesc unele persoane. In viata, astptarile cele mai mari le am doar de la mine! Poate tocmai de aceea nu mai intereseaza de altii si nu fac hobby din a-i critica pe cei din jur

Este drept ca sunt o feminista inraita si nu ma astept sa fii vreodata de acord cu afirmatiile mele. In timp ce eu sunt o feminista inraite, tu esti un misogin convins!

Ce legatura are subiectul topicului cu fobia ta privind absolventii/studentii USH?!

Multumesc asemeni!

Edited by bestkyky

Bogdanel

Ok.. ma opresc aici pentru ca n-are rost sa mai explic multe si marunte cu steluta alba-n frunte.. asta este .,..nu crezi c'est la vie..Spor la munca in continuare !

• Upvote 1

bestkyky

Ok, ma bucur ca nu mi-ai mai explicat, pentru ca cine stie cu ce argumente mai veneai! :doh:

Poate, inainte de a-i critica pe ceilalti, ar fi mai bine sa vedem mizeria din ochii nostri!

Multumesc frumos! Bafta si tie la scoala!

Edited by bestkyky

Cristi

Eu am o colega si o respect. Problema e ca e cam speriata de sistem si cam negativista, nu putem face aia ca ne cerceteaza, nu putem face ailalta ca ne belesc astia si asa mai departe. Acum o "formez" sa fie verticala si cu tupeu. In rest, numai de bine, vorba lui aromas, si eu sunt dezordonat, cam greu cu temperamentul, ca nu am rabdare si sunt agresiv si ma mai tempereaza. Salut colegele, insa parerea mea e ca trebuie sa lucreze in niste structuri unde mai mult se foloseste capul decat muschiul, fiindca pe strada, cand situatia sta sa explodeze,vreau sa fiu sigur ca am langa mine un pumn de baza, nu o plangacioasa, sau sa ma uit in spate si sa vad ce frumos arata asfaltul si blocurile...sper ca ati inteles ideea. Stima!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.