Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
nicolaerurac

Masina din Anglia o pot inscrie in romania?

Question

nicolaerurac

Buna dimineata.daca vin in tara pe 1 noiembrie cu masina proprietate personala achizitionata in anglia o pot inscrie in romania?

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

Registrul Auto Român eliberează cartea de identitate pentru aceste vehicule pe baza aceloraşi condiţii ca şi pentru vehiculele care au postul de conducere pe partea stângă, numai că este necesară echiparea vehiculelor cu alte faruri care să emită un fasciculul luminos orientat spre partea dreaptă a drumului (specifice circulaţiei pe partea dreaptă). Cel puţin aşa scrie pe websiteul oficial RAR.

• Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Catalin

Da.

• 0
Marius

Poți, dar numai dacă ai deja ori îți stabilești domiciliu în România.

• 0
nicolaerurac

Am resedinta in romania.e cu volanu pe partea dreapta

• 0
bogdan

Si exista posibilitatea sa faci conversia pe partea stanga, asta daca esti dispus sa mai cheltuiesti ~1000 euro ca sa conduci in siguranta

• 0
nicolaerurac

Cat timp pot circula cu ea fara sa o inscriu in rom?eu platesc asigurarea anual in anglia...si taxa de drum in ro.

• 0
nicolaerurac

Si va mai rog o informatie,cum se mai calculeaza taxa la noi?multumesc

• 0
Sache

Pentru a calcula taxa ar trebui să ştii ce normă de poluare are motorul maşinii tale, dar şi câte grame de CO2/km emite, iar pentru asta ar trebui să mergi cu autoturismul tău la o reprezentanţă RAR. După ce ai aceste date, caută pe net calculator timbru de mediu şi o să afli valoarea acestuia.

• 0
iTony

Daca iti permiti sa faci anul inspectia tehnica si sa platesti asigurari in Anglia, poti circula fara probleme in Romania.

• 0
Zaharia12

Salutare. Am cumparat o masina in anglia acum 1 saptamana si as vrea sa vin cu ea in Romania ... problema e ca nu am cartea masini (v5) dureaza 4 saptamani sa-mi ajunga si eu am facut booking pt trecere bac pe data de 26.06.2019. Am doar contractul de vanzare cumparare si factura de la firma de la care am cumparato + mot, road tax si asigurare. Intrebarea e pot veni cu ea in tara doar cu actele mentionate? Va multumesc