Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Nelamurire suspendare alcool

Ted
 Share

Question

Salut!

Precizez ca incep acest topic doar pentru "linistea mea sufleteasca" (este necesara atunci cand urci cu bicicleta strazile din Cluj).

Povestea este utmatoarea: Intr-o duminica din august sunt oprit de un echipaj al politiei rutiere intr-un sat. Pretextul este depasirea vitezei legale cu peste 50 Km/h (imposibil de altfel, deoarece TIR-ul in spatele caruia ma aflam circula cu viteza legala). Solicit o vizualizare a inregistrarii. Subiectul se schimba: lipsa certificatului de inmatriculare (nu-l gasesc de cel putin 6 luni, probabil l-am "pus bine"), intervine apoi proba etilotestului: Sunt pus sa suflu in clasicele fiole din sticla. Dupa ce am suflat de aproximativ 30 de ori in respectiva fiola singura culoare schimbata era cea a fetei mele. Am inspirat si respectiv expirat in fiola cel putin 10 minute. Intr-un final s-a "inverzit" 30%. In seara anterioara am consumat baururi alcoolice dar am dormit ~11 ore inainte de a conduce. Nu am solicitat recoltarea de probe biologice datorita fobiei mele pentru seringi si ace. 

Intrebarea mea este: S-a procedat corect sau nu?

Din cate imi amintesc KIT-urile de etiloteste clasice, din sticla, veneau cu un balon de plastic ce trebuia conectat la iesirea fiolei pentru a limita volumul de aer care parcurge fiola astfel determinand precizia.

Gresesc? 

• Downvote 3

1 answer to this question

Recommended Posts

• 0

Pentru linistea dumneavoastra sufleteasca va asigur ca procedura a fost una corecta si s-a facut cu respectarea intocmai a drepturilor dumnevoastra. Spor la pedalat.

• Upvote 2