Jump to content
POLITISTI.ro

Legislatie - proiecte lege privind disponibilizarile

gigabyte

Recommended Posts

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• mreusteel
      By mreusteel
      Salutare! (Va rog sa cititi pana la final)
      Vin cu o problema care sunt 100% sigur ca va este cunoscuta: lipsa unei marje de eroare, la testarea alcoolemiei, ce poate insemna un factor extern ce nu tine de alcool.
      Daca pe etilotest apare 0.01 - carnetul este suspendat pe 90 de zile si amenda de aproape 1300 lei? (posibil mai mult)

Tatal meu isi castiga traiul din condus. A fost prins acum 2 luni cu un 0.03 la testat. El neamaitrecand prin asemenea situatie, a fost complet speriat de politistul care l-a oprit (Un neprofesionist)
      " Sa nu care cumva sa te duci la sange! ca o sa-ti iasa o cantitate de 3 ori mai mare!!"
      " Daca mergi la sange iei si amenda si carnetul luat"
      " Hai, lasa! mai bine iti dau avertisment, iti iau carnetul si scapi de amenda"
      Cam astea au fost adresarile politistului. Carnetul i-a fost luat. Evident, tatal meu era la pamant. A sunat la munca unde i s-a spus clar ca nu o sa-l accepte fara carnet. Acesta s-a dus la politie ca sa vada daca poate face ceva.
      Era clar ca nu se mai putea, dar cutitul in rana a fost adus de colegii politistului intalnit in trafic.
      " Doamne, trebuia sa mergeti la sange!"
      " v-ati panicat! la sange sigur nu va iesea"
      " Domne! Aparatele astea dau erori si va da alcoolemie si de la corn cu sampanie, bomboane cu alcool sau apa de gura!!!"

Ca sa intelegeti!!! deci aparatele astea, in momentul in care esti oprit in trafic, sunt prezentate ca cea mai mare inventie de la telefon, unda radio sau avion, incoace. Ca astea domne' inregistreaza STRICT ce e in plaman domle'. Nu exista domle' eroare! Unde vii domle' la noi cu povestirile tale cu muraturi cu etc. Crezi ca mai suntem pe timpurile alea??? Acum avem performanta!

Asa o fi, dar alcool nu s-a consumat. cel putin nu cu 24h inainte de test.
      In fine, deruland pe repede inainte... tatal meu a acceptat "pedeapsa", s-a dus a dat pretestarea si i-a scazut periada de 90zile la 30zile, si-a recapatat locul de munca. Final fericit.

Acum o saptamana este oprit in trafic. Etilotest - 0.03.
      Se contrazice cu politistul (Care a fost mult mai cumsecade decat precedentul) 
      Din pacate clar nu avea ce sa faca - legea e lege. 
      I se ia carnetul.
      Dus la sange (S-a invatat minte)
      I se da o dovada de 14 zile.

Noua PROBLEMA. Analizele intarzie sa apara - dovada expira in 28 sept si astazi suntem in 22 Septembrie 2020 (marti)
      Politistii spun ca s-ar putea sa dureze o luna ceea TOT il vor lasa fara carnet 2 saptamani deci sa se pregateasca sufleteste.

Ce se poate face? Puneti-va in locul sefului tatalui meu. Credeti ca acel om il va crede pe tatal meu ca nu este un betiv notoriu? Imaginea lui este patata pana in panzele albe.
      Ce putem face sa ne asiguram ca tatal meu va putea circula pana la finalizarea acelor analize de o complexitate cuantica la sange? Daca el ramane fara dovada, automat va zbura din compania unde lucreaza fara drept de apel. Este al doilea incident in mai putin de 2 luni.  

Astept orice raspuns, va multumesc!

• AurelianPR
      By AurelianPR
      Buna ziua! Astazi am fost oprit de cate agent capsunica (nu s-a prezentat) afirmand faptul ca nu am voie sa circul pe DN in conditiile in care nu exista pista pentru biciclisti marcata corespunzator.
      Aceasta urla de pe geamul loganului fara nici un stres. Doresc sa stiu daca actiunea ei a fost in temeiul legii.
    • CiprianG
      By CiprianG
      Salut!
      Exista reglementari prin lege cu privire la comercializarea armelor albe?

Am observat cutite si macete puse in vanzare in hypermarket Carrefour Park Lake la raionul de instrumente pentru bucatarie care sunt foarte periculoase care, pe langa faptul ca nu sunt supravegheate, la indemana oricui (chiar si copiii pot ajunge la ele), nici macar nu au protectie pe partea taioasa. Sunt GATA de utilizare!
      Am sezizat magazinul la receptie si chiar managerul si nu s-a schimbat nimic.
            Am facut public pericolul pe social media fara rezultat.

Un alt aspect interesant este ca Carrefour la fel ca alte hypermarketuri de altfel, isi obliga clientii sa li sigileze gentile fara a exista un regulament clar si la vedere, iar cei ce refuza sunt tratati ca posibili suspecti (desi sunt viitori clienti).
      Departamentul cosmetice are o persoana dedicata, sunt folosite tot felul mijloace de antifurt in timp ce siguranta clientului este lasata la voia intamplarii, chiar si atunci cand este sesizata.

Va multumesc!
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.