Jump to content
POLITISTI.ro

Supersonicul made in Romania


Postare recomandată

Publicat (modificat)

Un roman, Popescu Dumitru,, presedintele Asociatie romana pentru cosmonautica si Aeronautica, a realizat un proiect ce va sta la baza construirii unui supersonic.Si asta intr-o tara unde autoritatile nu ajuta cu nimic stiinta si tehnica.Fiu de politist, nu a urmat aceasta cariera.A urmat insa politehnica-aeronautica- si teologia, in paralel, doua ramuri ce se imbina, oarecum, pentru ca amandoua lucreaza cu cerul.

si iata-l punand bazele primului proiect pentru construirea unui supersonic, un proiect ambitios, ce are in spate ani de experienta si teste privind sfera aerospatiala.

Comstruirea unui supersonic de catre un tanar roman, ar fi, pentru Romania, echivalentul primului pas facut pe luna, tinan cond de faptul ca statul nu ajuta cu nimic dezvoltarea stiintei si tehnicii.

oare va reusi?

Modificat de angelfire
Publicat (modificat)

un astfel de preiect exista de prin anii '80 si pana azi a fost stopat de vreo 2 ori

azi este mai "economic" sa cumparam cazaturile americanilor decat sa construim noi un avion supersonic comparabil cu jas39 http://ro.wikipedia.org/wiki/IAR_95

Modificat de eduscho
  • Moderator
Publicat

Asociaţia Română pentru Cosmonautică şi Aeronautică (ARCA) a anunţat că, la jumătatea lui 2011, începe testele cu primul avion supersonic românesc.

  • Apreciez 1
Publicat

Se va intampla in felul urmator: nu vor fi bani sa se realizeze proiectul, apoi va veni un baiat destept, din state , de regula, care are si o ruda pe la FMI si cumpara proiectul cu tot cu autor, iar la putin timp dupa aceea, SUA lanseaza un nou model de supersonic, mult mai performant decat tehnologia actuala in domeniu! Cam asta se va intampla.....

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.