Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Evidenta populatiei - valabilitatea actului de identitate

Paladescu
 Share

Question

Dupa spusele vecinilor am fost cautat de un domn politist, care a spus ca trebuie sa ma prezint la circa pentru preschimbarea buletinului, intrucit acesta a expirat. Mentionez ca am buletin fara termen de expirare, fiind pensionar. Am cautat pe internet si am vazut ca cei de virsta mea( nascut in 1947) sint programati pentru obtinerea noului tip de buletin abea in 2015. Solicit aceasta informatie  intrucit in prezent nu sint in Bucuresti si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc,

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

D-le Paladescu incerc sa va dau explicatie : ati spus ca sunteti nascut in 1947, drept urmare, primul buletin de identitate l-ati facut in anul1961, iar ultimul in anul 2001. Avand in vedere ca in anul 2001 dvs. aveati 54 ani buletinul de identitate trebuia sa fie eliberat cu un termen de valabilitate de 10 ani, deci cu valabilitate pana in anul 2011, deoarece atat in legislatia actuala, respectiv OUG 97/2005 cat si in fosta lege L.105/1996 se prevedea ca  "dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent"(art.17 alin.2 din OUG 97/2005).Verificati va rog buletinul si spuneti daca a fost eliberat in anul 2001.Daca da,motivul pentru care figurati cu actul de identitate expirat si pentru care trebuie sa va prezentati la SPCLEP sa solicitati altul nou, l-am prezentat mai sus.(Chiar daca in actul dvs. scrie "fara termen" sau este trasa o linie). S-a procedat in acel fel deoarece in legislatia anterioara anului 1996, respectiv Legea nr.5/1971 persoanele care implineau varsta de 44 ani primeau buletin cu termen de valabilitate permanent. Daca nu este eliberat in anul 2001, nu va pot spune motivul .Sper ca m-am facut inteles.Stima.

• Upvote 3

• 0

Cel mai bine ar fi sa mergeti la sediul Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta Populatiei din localitatea unde domiciliati pentru clarificarea situatiei, cand reveniti in localitate. Actul dvs de identitate este valabil. Cei de la SPCLEP nu fac parte din Politia Romana.

• 0

Va multumesc pentru raspuns prompt . Am verificat buletinul si este completat in octombrie 1996, deci cind am implinit 50 de ani. La rubrica " valabil pina la " sint trase doua liniute apasate. Deci, toate explicatiile dvs sint foarte logice.  Stau si ma intreb.totusi.... daca tot sintem programati cei de varsta mea sa schimbam buletinele noi ( cu amprente ) in 2015 de ce nu mai pot astepta inca doi ani, bine, asta in situatia in care mai apuc. Lasind gluma la o parte, va multumesc inca odata si ma voi duce la circa de politie sa rezolv problema. Si asa buletinul arata cam obosit si este cam voluminos. Multa stima si consideratie

• 0

in plus de cele scrise pina acum, un politist a venit sa va anunte ca v-a expirat buletinul ?

ciudat. din cite stiu, acest lucru nu intra in atributiile niciunui politist, asta pe linga faptul ca "evidenta populatiei" nu mai face parte din structura politiei. se mentine starea de confuzie datorita faptului ca inca mai sunt "gazduiti" de catre sectiile si posturile de politie.

atentie mare la acel dom' politist, sa nu cumva SA NU FIE...

• 0

Multumesc pentru atentionare. O sa rog copii, care stau in aceeasi zona sa se intereseze totusi. Dar surpriza cea mai mare este ca am primit un email de la Evidenta Populatiei (carora le-am pus aceeasi intrebare) prin care mi-au comunicat ca au operat in evidentele lor si mi-au prelungit valabilitatea buletinului pina in 2046 ...(oare mai apuc eu ? ) Adresa era originala, cu stampila, numar de inregistrare semnaturi etc. asa ca m-am linistit.  Acum am aflat ca v-ati separat.... de...

Va multumesc tuturor pentru amabilitate.......

Stima,

Paladescu

• 0

in plus de cele scrise pina acum, un politist a venit sa va anunte ca v-a expirat buletinul ?

ciudat. din cite stiu, acest lucru nu intra in atributiile niciunui politist, asta pe linga faptul ca "evidenta populatiei" nu mai face parte din structura politiei. se mentine starea de confuzie datorita faptului ca inca mai sunt "gazduiti" de catre sectiile si posturile de politie.

atentie mare la acel dom' politist, sa nu cumva SA NU FIE...

Din pacate, in baza unui "protocol" aceasta activitate este desfasurata in continuare de catre politistii de proximitate si se cere raportare la termene precise, mai ales in preajma alegerilor electorale :clip:

• Upvote 1

• 0

Din pacate, in baza unui "protocol" aceasta activitate este desfasurata in continuare de catre politistii de proximitate si se cere raportare la termene precise, mai ales in preajma alegerilor electorale :clip:

Unde-s eu, cei de la OP se ocupă de aducerea la cunoştinţă contribuabilului "conştiincios" că i-a expirat buletinul şi că trebuia să-l reînaoiască de vreo 2-3 ani...plus cele de CMJ. 

• 0

Este adevarat ca buletinul nu trebuie sa expire cu 6 luni ianinte de a parasi tara? De exemplu daca sunt plecat in afara tarii pentru o perioada de 10 zile, iar el expira la doar cateva zile DUPA INTOARCEREA in tara, este totul in regula?

• 0

Doar la pașapoarte este vorba despre asa ceva. Marea majoritate a tarilor în care accesul se face cu pașaportul nu permit accesul pe teritoriul lor dacă termenul de valabilitate al pașaportului expira în mai puțin de 6 luni de la data părăsirii teritoriului tarii respective.