Jump to content
POLITISTI.ro

Andrei27

Întrebari despre admitere 2014

Recommended Posts

Roby

E o vorba: keep practice! Cu siguranta vei reusi la un moment dat, nu trebuie sa te sperii, mai ai destul timp pana la probele sportive.
Poti incerca si cateva exercitii pt triceps, muschiul care e responsabil cu efortul facut la aruncarea de deasupra capului pe directia inainte ;)

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Edyztu

Mulțumesc de sfat , asa o sa fac .

Observ că sunteți din Valcea , la fel si eu.

Sper sa reușesc sa intru , si cine știe poate o să fim colegi peste 2 ani :)

Roby

Sa dea Dumnezeu ! ;) Dar nu e nevoie numai de atat :lol:  pregateste-te cat se mai poate si fii increzator.... si nu te grabi la teste (la examen)

Edited by Rober7

Edyztu

Așa am sa fac . 

Mulțumesc pentru sfaturi :)

victor94

Stiti ca la dosar trebuie sa depun un CV...intrebarea este daca cel Europass este bun sau trebuie neaparat completat dupa modelul care mi l-au dat ei?

BGeorge

Eu am facut dupa modelul lor, cel Europass nu a fost bun.

panait92

Buna ziua , am si eu cateva intrebari: 1.la proba scrisa la romana si la engleza pot fi mai multe raspunsuri corecte la o intrebare ?

2.La scoala de agenti de politie "septimiu muresan" cluj nu stie nimeni cati candidato vor fi anul acesta ?

3. Am auzit de la multi prieteni ca multe locuri sunt aranjate si ca cel care te cronometreaza iti da drumul la cronometru mai repede astfel incat sa pici,esti adevarat ?

Cristi

1. Sunt mulţi care cred că pot fi mai multe variante viabile ca răspuns la o întrebare, tocmai de aia şi pică examenul.

2. Stai să scot globul de cristal.

3. Da, e adevărat. La fel de adevărat ca arborele de spaghetti.

Edited by Cristi
  • Upvote 3
  • Downvote 1

madda94

Salut! Are cineva manualele de istorie si testele in format pdf? Le-am avut si eu dar cand am instalat windows-ul le-am pierdut. Va rog mult chiar am nevoie de ele. Va multumesc!

sorinpuscarciuc

In Bucuresti , de psihologic se aude ceva ? mie mi.a spus domnul la care am depus dosarul sa nu imi fac nici un fel de griji ca ma suna dansul sigur , si am plecat acasa :))

Edited by sorinpuscarciuc

Edyztu

Am și eu o intrebare , la tabelul cu rudele candidatului ...dacă am terminat anul acesta liceul , ce trec la ocupație si la locul de muncă ? 

Sache

Fara ocupatie sau somer, daca primesti indemnizatie de somaj.

Edyztu

Am ințeles .

Mulțumesc frumos :)

chelooxxl

deci pana la urma ce treci la locul de munca daca ai terminat liceul anul acesta ca la ocupatie am inteles.

Taio

Liniuta - liniuta !

sorinpuscarciuc

De psihologic Bucuresti sesiunea august ? nu mai e nimeni de aici ?

Edyztu

Buna seara ...am si eu o intrebare la voi...

Există cumva discriminare ( daca o pot numi așa) intre agenti si ofiteri ?

Adica...vineri cand am fost sa imi depun dosarul , erau pe hol un agent de politie imbracat in uniforma ...si un om imbracat in civil...am ramas surprins de comportamentul celui in civil (probabil șef) față de agent...se răstea la saracul om in ultimul hal...pur si simplu mi se facuse mila de el ...iar la sfarsitul conversatiei dintre cei doi sa aud de la cel in civil ..." Hai dai dracu drumul de aici "....am ramas mască...!

Așa se comportă de urat cei mai mari in grade ? Sau a fost doar un caz izolat ?

Edited by Edyztu
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Sache

Nu este vorba neaparat de o discriminare. A fost unul din "cazurile izolate", daca pot sa ma exprim asa.

Din pacate, inca mai sunt unii care se cred stapani ai subalternilor si se comporta ca cel pe care l-ai vazut tu.

Oameni fara educatie si bun simt sunt peste tot. Unii sefi se cred Dumnezeu pe pamant, se cred stapanii adevarului absolut.

Sunt putini cei cu un astfel de comportament in Politia Romana si sunt pe cale de disparitie.

Catalin

În general sunt cei ce plâng şi regretă căprăria din vremurile când eram militari.

Edyztu

M-am linistit acum :))

Chiar ma gandeam , daca iau examenul ce o sa ma astepte după terminarea celor 2 ani ( chiar nu mi-as dori sa dau peste un șef ca respectivul ) . Imi doresc să iasă toți oamenii de acest gen la pensie si sa facă loc noii generații de polițiști care sunt mult mai bine pregătiți , si să facem din Poliția Romană o instituție de incredere !

Si mai am muuulte situatii de acest gen : agenți de politie care nu sunt lăsati sa isi faca meseria de catre superiori pe motiv ca : " ala e baiatu' la primar ,nu ii facem nimic "...si cate alte cazuri...mentionez ca am multi prieteni in politie....si chiar stiu in ce ma bag ...stiu ca nu e o meserie usoara ...dar in schimb...e o meserie care iti aduce multe satisfactii pe plan profesional..

Daca ma ajuta Dumnezeu sa intru , va asigur de pe acum că șefii o sa aibă o surpriza neplacută in cazul meu , in sensul ca nu ma pot opri in nici un fel din exercitarea atributiilor de serviciu !

Edited by Edyztu
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Ben

Daca ma ajuta Dumnezeu sa intru , va asigur de pe acum că șefii o sa aibă o surpriza neplacută in cazul meu , in sensul ca nu ma pot opri in nici un fel din exercitarea atributiilor de serviciu !

Si nici nu stiu sefii cat de tenace o sa fii, nu?

Esti diaabooooolic! Am auzit de tine, bai Edyztu, bai. Dar nu te cheama George!

Nici nu ai vazut scoala cum arata dincolo de poarta si deja ai impresii de zmeu si emiti prejudecati pe baza a ceea ce ai avut tu impresia ca ai vazut in treacat in timp ce erai cu jalba in protap la resurse umane. Las-o mai moale si fii mai modest.

• Upvote 3

Catalin

Edyztu stai tu liniştit că indiferent cât de tânăr eşti, dacă vei deveni poliţist, tot vei avea privilegiul de a întâlni un astfel de şef, chiar şi întâmplător. Tinereţea nu este garantul unei alte mentalităţi. Sunt destui şefi tinerei, cu o ascensiune fulminantă, care nu au trăit vremurile de căprăreală dar cu toate astea se comportă exact ca sergenţii cu diagonală. 

De asemenea e bine să ştii că adevărul e întotdeauna undeva la mijloc, iar lucrurile nu sunt deloc în nuanţe clare de alb sau negru. De aceea o afirmaţie conform căreia agenţii nu-şi pot face treaba datorită şefilor răi şi malefici nu are suport în realitate. În ambele categorii vei găsi indivizi cu mentalitate de sergent cu diagonală. 

În primul rânt trebuie să te ajuţi tu, nu altcineva, dacă îţi doreşti cu adevărat. Dacă vei fi pregătit nimeni nu te poate da la o parte şi nici nu ai nevoie de ajutor divin.

În al doilea rând, la examenul de admitere un supraveghetor ne spunea, în timpul cât aşteptam să vină subiectele, ceva de genul: "Băi copii, cei ce veţi intra şi veţi deveni poliţişti, vă veţi schimba radical şi iremediabil modul de a gândi şi de a privi lucrurile. Spune-ţi adio modului de viaţă actual, dacă înainte când te supăra unul nu ezitai să ridici palma şi să-l altoieşti, după ce veţi deveni poliţişti, când îţi vine să ridici palma, te vei gândi imediat la ce va zice procurorul, avocatul, şeful ori judecătorul. Nimic nu va mai fi ca înainte pentru voi"

Nici nu ştii câtă dreptate a avut omul ăla. Aşa că înainte să susţii sus şi tare cum şi cei vei face, aşteaptă să devii poliţist, să vezi cum stau lucrurile din interior.

• Upvote 4

MariLav

Buna! Sunt noua pe aici si nu stiu daca pun intrebarea unde trebuie dar, poate ma puteti ajuta cu ceva destul de important pentru mine. Sa spunem ca am fost admisa la o facultate(la fara taxa),unde mi-am confirmat locul. Examenele la scoala de politie fiind abia in septembrie,as putea sa particip astfel incat,daca obtin rezultatele dorite sa raman la Scoala de politie si sa renunt la facultatea unde tocmai am fost admisa?

campeonul00

Cred ca cei de la secretariatul facultatii sunt in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare :).

Cristi

Da, poți participa fără probleme.