Jump to content
POLITISTI.ro

Desfasurarea stagiului de practica

bbooggddaann
 Share

Recommended Posts

Bună seara! Aș dori să știu dacă, pe perioada în care studenții sau elevii sunt în practică, în special cei de la O.P, au voie să poarte echipament tactic, precum vestă/plate-carrier, pantaloni tactici și echipament precum multi-tool, lanternă, cătușe, spray cu piper, baston telescopic din cauciuc, kit de prim ajutor ( de tipul celor IFAK), etc. Bineînțeles, achiziționate din fonduri proprii. Din câte știu, polițiștii au voie pentru că legea 192/2019 nu specifică dacă echipamentul trebuie să fie din dotarea unității sau nu, și cred că purtarea echipamentului de către student e benefică ,chiar dacă nu are dreptul de a purta arma de foc, dar un minim necesar e numai bun și pentru protecție proprie dar și în cazul în care ceilalți au nevoie de ajutor ( mai ales kitul de prim ajutor sau multi-tool-ul)

Stimă și mulțumesc anticipat!😊

• Membru

Dacă ești student sau elev, o sa afli raspunsurile pe care le aștepți, în momentul când o să începi stagiul de practică.

• Membru
On 25.08.2021 at 2:27, XerxesCop23 a scris:

Din câte știu, polițiștii au voie pentru că legea 192/2019 nu specifică dacă echipamentul trebuie să fie din dotarea unității sau nu.......

De unde stii asta ?

• 2 weeks later...

În primul rând, legea nu specifică, deci nu se impune obligația ca echipamentul să fie din dotarea unității; dacă legea nu interzice, atunci se deduce că permite(vezi Broadheader, pe Youtube, e jurirst și instructor, sau domnul Nick de la SpartanWarriorTactics, dânsul poartă echipament chiar dacă e din banii dumnealui, asemenea și el instructor) . De altă reglementare internă nu știu, și plus, într-o situație reală, spre exemplu, ca student sau elev în practică, prefer să am vestă anti-înjunghere pe mine, chiar dacă e din banii proprii decât să ajung să fiu rănit sau mai rău. Aceeași chestie și cu medkitul sau restul lucrurilor, decât să nu le ai de frică că ,,poate nu e voie” deși nu scrie nici unde că nu ai putea, mai bine să mă știu în siguranță. Și plus, nu e de parcă atunci când mergi cu studentu' după tine ca tutore în patrulă nu s-ar putea să dai de unu care vrea să vă omoare pe amândoi sau care amenință lumea cu armă albă. În final fiecare decide pentru viața lui, eu doar întrebam să aflu dacă se poate sau nu. Indiferent, mulțumesc pentru răspuns.

Stimă!

• Membru
On 25.08.2021 at 2:27, XerxesCop23 a scris:

Aș dori să știu dacă, pe perioada în care studenții sau elevii sunt în practică, în special cei de la O.P, au voie să poarte echipament tactic, precum vestă/plate-carrier, pantaloni tactici și echipament precum multi-tool, lanternă, cătușe, spray cu piper, baston telescopic din cauciuc, kit de prim ajutor ( de tipul celor IFAK), etc.

Eu zic mai intai sa obtii statutul de elev/student si apoi (poate) sa bagi bani in asa ceva. 

• Moderator
în urmă cu 3 ore, XerxesCop23 a scris:

legea nu specifică, deci nu se impune obligația ca echipamentul să fie din dotarea unității

Serios?

Cred că mult mai util pentru tine este să mai citeşti, să te documentezi mai mult înainte să faci astfel de afirmaţii. Încearcă spre exemplu: Hotărârea Guvernului nr. 1.061 din 25 septembrie 2002 (republicată şi actualizată) privind stabilirea uniformei, echipamentului specific, însemnelor distinctive, insignei şi documentului de legitimare pentru poliţişti, publicată iniţial în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 776 din 24 octombrie 2002 şi Ordinul viceprim-ministrului, ministrul administraţiei şi internelor, nr. 236/2009 privind aprobarea Regulamentului pentru compunerea şi portul uniformelor de poliţie, precum şi a Regulilor pentru aplicarea normelor privind echiparea poliţiştilor din 30 septembrie 2009

Te rog, nu ne insulta inteligenţa cu argumente penibile, în care ne trimiţi să vedem ce spun doi habarniştii Nick de la "dracu-n praznic" şi Broadheader, doi impostori care se autointitulează mari "specialişti". Aici nu e nici Facebook şi nici YouTube, unde să stai de vorbă cu tot felul de creduli şi naivi care nu au absolut nicio legătură cu acest domeniul.