Jump to content
POLITISTI.ro

Informatii cu privire la Scoala de Agenti de Politie Campina

predator1994

Recommended Posts

MeliaMelia

Buna!Am cateva intrebari despre Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr".

Cat de grea este admiterea?

Cu cat timp inainte trebuie sa ma apuc de pregatire?

Exista o limita de varsta?Este tarziu la 25 de ani?

Ce se studiaza in timpul scolii?

Exista o taxa de scolarizare?

Dupa finalizare toti o sa aiba loc de munca?

• Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Roby

21

• BGeorge

10

• iav

8

• Vllad

4

Top Posters In This Topic

Popular Posts

La cluj nu se dau. La ce doamne va trebuie ghiozdane daca sala de curs e la 50 m de dormitor? Eu imi duceam toate caietele in banca si le lasam acolo de cand am mers pana am terminat. Sincer erau vre

Am si eu cateva intrebari in legatura cu scoala de politie  1.Cam cati sunt intr-o camera? 6-7? 2.In legatura cu mancarea e cu portia adica un anumit de nr de kcal la fiecare masa? sau poti

La inceput vei fi entuziasmat si ti se vor promite multe, de asemenea, iti vei imagina multe. Doar ca, pe masura ce timpul va trece iti va mai disparea din entuziasmul de la inceput, te vei obisnui cu

• Membru
Roby

O sa iti raspund pe scurt la intrebari, în ordinea în care le-ai pus

- depinde de tine, cât vei fi de pregătită, nu putem noi sa iti spunem ca este grea sau ușoară;

- tot de tine depinde, poate ai înclinație spre materiile exacte si in cazul asta, trebuie sa acorzi ceva atenție limbii române si unei limbi străine (eventual meditatii) sau poate esti deja buna la disciplinele astea si atunci trebuie doar sa exersezi;

- nu este tarziu la 25;

- se studiază materii care "te invata" sa fii politist și să iti practici meseria (legislație contravențională, drept penal, tactica polițienească, rutieră, criminalistică, pregatire fizică, limba straina, etc.);

- nu exista vreo taxa de școlarizare;

- da;

Baftă!

• Upvote 1
  • 3 weeks later...
Georgiana96
Posted (edited)

Buna! As vrea sa stiu daca pentru admiterea la Scoala de Agenti de Politie mai este implementată limita de varsta si de inaltime

Multumesc!

Edited by Georgiana96
Georgiana96

Buna! As dori sa iau legatura cu roby, am multe întrebări fără răspuns. Am vazut ca el este cel mai serios dintre toti. Multumesc!

• Membru
Bogdanel

Eu cred că tu ți-ai făcut alt cont și te întrebi singur pe forumul ăsta. 🥱

• Upvote 2
  • 4 weeks later...
marian1996

Aș avea și eu o întrebare.

Am terminat facultatea de economie,pe specializarea finanțe însă în ultimul timp,mă gândesc să îmi schimb "domeniul" și să încerc școala de poliție Câmpina.

Întrebarea este urmatoarea,credeți că facultatea m-ar ajuta după finalizarea școlii de poliție?

Iar în cazul în care mă înscriu,media se va lua tot de pe bac sau licență?

• Membru
Roby

Nu te ajuta la prea multe, decat probabil, in eventualitatea unui concurs de trecere in corpul ofiterilor la Serviciul Financiar si Contabilitate. 
Nu are vreo treaba media cu admiterea la o Socala de Politie.  

• 1 month later...
constantinAk98

Salutare!

Roby,raspunde-mi te rog daca poti in a ma indruma in situatia de fata.

Tinta mea de viitor este sa lucrez la Combaterea crimei organizate.Am 22 de ani,si ma gandesc cum ar fi mai intelept sa fac in cazul urmator: 1.Sa ma apuc de o scoala (campina) si dupa sa dau la academie sau 2. Sa incep direct la  academie?,am mai auzit ca le poti incepe pe amundoua deodata si ca in anul 2 iti alegi la academie specializarea(care dureaza cat?) sau ceva in ordinea asta de idei.Mentionez ca nu prea as vrea sa stau 3 anii in facultate(varsta...daca aveam 18 era altceva).Sunt o persoana care invata mai bine singur si noaptea tarziu :).Dau o bere pe patreon daca ai contt ;) 

• Membru
Roby

Nu prea beau bere, prefer vinul  :))) Joke

Poti sa intri la Câmpina si sa o termini și dupa aia sa încerci la Academie la frecventa redusa

Poti de asemenea, sa intri la Câmpina si in anul 2 sa intri la Academie la zi și sa renunti la Campina si continui cei 3 ani la Academie

Sau poti sa incerci direct la Academie si da, in anul al doilea se fac clase pe specializari si iti alegi C.C.O. si mai faci anul 2 si 3 ...

Oricare varianta ai alege-o, dureaza minimum 3 ani, cu excepția cazului în care faci un an la Campina si dupa aia prinzi un loc la crima organizata, deși probabilitatea asta este de 10%...

Bafta!

• 3 weeks later...
  • Membru
Alex87
Posted (edited)

Cea mai sigura variantă și rapida de a ajunge polițist în cadrul CCO este sa urmezi Academia de Poliție iar în anul doi să-ți alegi specializarea asta. 

Varianta asta pare facilă doar în teorie întrucât implică și un oarecare efort în privința asta. Acum depinde numai de tine și de capacitatea ta de a învăța.

Trebuie în primul rand sa iei examenul la academie apoi în primul an sa obții o medie destul de bună, cât să-ți asigure specializarea asta. 

22 de ani nu este deloc o vârstă înaintată, chiar din contră. Te mai maturizezi cât de cât în timpul școlarizării. 

Edited by Alex87
  • Upvote 1
  • 1 month later...
Andrei276

Bună ziua!

Dacă intru la Școala de Agenți de Poliție de la Câmpina, mai pot da admiterea la Academia de Poliție sau, eventual, o academie militară pe locurile MAI în același an? Pot să-mi iau învoire de la școală pentru a susține probele eliminatorii/scrise sau cum este procedura?

Întreb deoarece am picat recent și nu vreau să mai stau înca un an acasă.

Vă mulțumesc!

Suburbie

Buna ziua!

Ce materii se predau la Școala de Agenți de Poliție de la Câmpina ?

La sfârșitul școlii se da un examen sau se susține licența sau ...?

• Membru

Dacă vei studia cu atenție topicul ăsta o să afli și ce materii se predau.

La final, se susțin examene.

Uită de licență...

Suburbie

Dacă în timpul anului pici un examen , ce se întâmplă îl dai iar si daca nu il treci a doua oară,  ce se întâmplă? Ești dat afară,  repeți anul