Jump to content
POLITISTI.ro

sined

In 2011, Basescu anunta disponibilizari in Politie

Postare recomandată

user10

In propunerea umila ce am facut- o nu am pomenit nimic de compensatorii.Si sincer, decat sa fie data afara, sunt sigur ca persoana ar prefera sa iasa la pensie si fara compensatorii. Eu unul as prefera sa ies la pensie partial anticipata si fara compensatorii. Daca as avea 1000 lei pensie, tot as gasi un job cu 1000 lei, si asa as avea mai mult decat castig acum ca si politist. Sau as pleca ca ospatar in x tara, si tot as avea mai mult decat am acum.Insa mi-e necaz ca dupa 20 de ani sa plec fara o pensie cat de mica, asa cum au plecat colegii nostri din MApN. Stiu ca tendinta e de reducere a cheltuielilor bugetare, stiu ca ceea ce am spus mai sus e foarte greu de acceptat de actualul guvern, stiu ca nici macar o propunere in acest sens nu se va face de MAI, CNP sau SNPPC. Am postat propunerea numai din cauza unui 'oficial' care a scris undeva ca pe acest forum nu stim decat sa ne plangem ( nota mea: de ei), si ca nu venim cu nicio propunere pertinenta.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Sa le fie rusine cu reducerile lor de cheltuieli bugetare! Nesimtitii! Si asa politia asta functioneaza pe baza donatiilor facute de lucratorii astia "prosti" pe care ei vor sa ii disponibilizeze...sa vedem cine le va mai sponsoriza aparatul lor bugetar daca ne dau afara. Sa vedem.

Link către postare
Catalin

Ce ironie a sorții!?

Suntem conduși de niște indivizi ce au câștigat alegerile și au prostit românii, blamând și arătând cu degetul spre rivalii lor pe care i-au catalogat întotdeauna ca fiind niște comuniști. Iar acum, tocmai de la cei ce au blamat această doctrină comunistă și încă o fac, dând dovadă de o ipocrizie ieșită din comun, avem parte de o mentalitate, o viziune de reformare a statului și niște legi promovate, specifice numai comuniștilor.

Legea salarizării unitare și legea pensionării unitare sunt niște legi specifice doctrinei comuniste, unde toată lumea era egală. :doh:

Link către postare
Elvis

Rahoul mergi la cadre, intreaba si pe urma poti sa ma si contrazici.

Sau citeste ultimele dispozitii venite pentru cei care vor sa se pensioneze anticipat.

Eu zic ca daca esti inca bun de munca , te pensionezi anticipat si te duci sa muncesti in privat o sa se cam prinda baietii.

Vezi ce s-a intamplat cu pensionarii MAI care lucrau la gardieni.Ti-am dat un exemplu.

Parerea mea. :emo-yessir:

Link către postare
user10

Poti sa dezvolti un pic in legatura cu acele dispozitii?eu sunt politist detasat,si nu primim nimic acolo unde suntem detasati(de asta si intru pe aici,sa aflu noutati) , exceptie o adresa care ne cere ca in maxim 2 ore sa facem un tabel si sa-l tcompletam cu toti detasatii si daca vor sa fie detasati in continuare sau nu,fara a specifica ce se intampla cu cei ce semneaza pentru nu.Pe mine unul m-ar interesa acest aspect,in legatura cu pensionarea anticipata.Am telefonat la resurese umane si mi-ai spus ca nu au norme de aplicare a Legii pensiilor,asa ca nu au ce-mi spune. Am fcerut in scris un punct de vedere,mi s-a raspuns-in decembrie-ca nu pot iesi la pensie partiala anticipat,fara a se specifica si de ce.Ce nu inteleg este,caci asta am inteles din postarea ta,ca un politist penrionat nu poate sa lucreze la privat?Parca nu putea sa lucreze in sistemul bugetar,decat daca renunta la pensie.Deci,ce e cu dispozitiile pentru cei ce vor sa se pensioneze anticipat?Multumesc.

Link către postare
Elvis

Daca cei de la cadre ti-au spus asta mie mi-au spus altceva si chiar nu putea sa ma minta seful SRU.

Spune unde esti detasat .

Asa ....

Cati ani ai, cata vechime, grupe de munca etc.

Cu respect. :emo-yessir:

Modificat de Elvis

Link către postare
rahoul

elvis cred ca vb de o confuzie. cei pensionati medical (deci anticipat), daca muncesc in privat si sunt prinsi risca sa isi piarda pensia. mi se pare destul de corect, daca ai iesit pentru incapacitate de munca si se dovedeste ca ai capacitate... e cam clar.

insa cei care ies anticipat, fara incapacitate de munca, si-au incheiat raporturile de munca cu mai. daca incearca sa lucreze la stat opteza pensie sau salariu ori le cumuleaza daca pensia e sub 1600 ron parca. in schimb daca se angajeaza la privat nu au nici o treaba. pai toti procurorii pensionari care sunt avocati, toti politistii pensionari care au/lucreaza la firme de paza... ai auzit vreunuia sa ii fie interzis dreptul la munca. nu doar ca e anticonstitutional (desi in ro nu mai surprinde), dar e aberant complet.

insa fiind tara aberatiilor ma voi interesa la ru. spor! :emo-yessir:

Modificat de rahoul

Link către postare
Elvis

Ce spui tu este logic rahoul ,numai ca vreau sa te anunt ca nu mai exista pensionare anticipata partiala.

Te rog sa faci o vizita la cadre si o sa iti confirme ce ti-am spus eu.

Cu repect. :emo-yessir:

Link către postare
Dan

sursa telegrafonline.ro

Disponibbilizari la MAI pe 2011

Ministerul Administraţiei şi Internelor a elaborat un proiect de lege privind "unele măsuri speciale necesare pentru încadrarea în bugetul aprobat pe anul 2011, la titlul "Cheltuieli de personal". În nota de fundamentare se arată că "Ministerul Administraţiei şi Internelor se află în situaţia de a lua măsuri de încetare a raporturilor de muncă sau de serviciu ale poliţiştilor, cadrelor militare, soldaţilor şi gradaţilor voluntari, funcţionarilor publici şi personalului contractual". Pentru a se decide cine pleacă şi cine rămâne, va fi constituită o comisie specială, la nivelul fiecărui ordonator de credite din MAI, din care vor face parte şi sindicalişti. Aceste comisii vor analiza situaţia personalului pe baza unor criterii, ce urmează să fie definite prin ordin al ministrului. Proiectul de lege propune anumite principii, pe baza cărora se vor aplica acele criterii. Acestea se referă la existenţa unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, existenţa unei sancţiuni administrative, antecedente disciplinare, nivelul pregătirii raportat la cerinţele postului, nivelul experienţei profesionale, rezultatele evaluării profesionale individuale în ultimii trei ani, clasarea ca "inapt" sau "apt limitat”, îndeplinirea condiţiei pentru pensionare, existenţa cumului pensiei cu salariul, existenţa situaţiei de menţinere în activitate după împlinirea limitei de vârstă în gradul profesional/ militar şi situaţia socială.

Link către postare
rahoul

elvis se pare ca ai avut dreptate. pensia partiala nu se poate cumula cu alte venituri, iar cel care beneficiaza trebuie sa anunte casa de pensii pentru a i se intrerupe pensia. din cate inteleg eu se aplica celor care redobandesc calitatea de asigurati (au contracte de munca... etc), dar nu cred ca se aplica si celor care sunt actionari la o firma.

Link către postare
lucian04

Ba tocmai ca nu mi-a dat...suntem trei la post si doar doua statii...eu nu am pe numele meu...si nu o tin dupa mine ca ma radiaza... :ner:

>>Ministerul Afacerilor si Internelor<< si este ,,ministerul meu".

Corect jimny ,are mare dreptate.

Cu respect. :emo-yessir:

o sa dispara sindicatele dar o sa ramaie CNP :hmmmt:

Se dorește o subțiere și o eficientizare a acestei instituții ... foarte corect și cred că toți suntem de acord cu acest lucru. Partea proastă este modul în care se va efectua.

Mai exact, cei ce toată viața lor au fost „orientați”, pitiți și plasați în „posturi cheie”, adică direct așa, și-au găsit un locșor la „scuteală”, sunt cei care beneficiază de prevederile acestei legi și de criteriile ce vor sta la baza stabilirii celor ce trebuie să plece.

Cum e posibil așa ceva? Foarte simplu, pentru că cei ce au lucrat unde trebuie să lucreze în mod normal un polițist (adică acolo în stradă) sunt și cei ce vor fi tăvăliți și „evaluați” prin acele comisii în baza criteriilor „corecte” ce au fost propuse și susținute și de către sindicate împreună cu CNP (care evident că sunt preocupate de situația și respectarea drepturilor polițiștilor adevărați, la fel cum sunt eu interesat de ultimele descoperiri în materie de fizică cuantică).

Dacă ați uitat, vă readuc aminte că acele criterii de evaluare au fost propuse în vară de sindicatul condus de vameșul Lincu, iar CNP-ul le-a îmbrățișat imediat. Tot ei sunt și singurii care au participat pe la discuțiile privind disponibilizările, celelalte sindicate refuzând să ia parte la astfel de discuții, motivând că nu se impun disponibilizări.

Ceea ce nu e drept și just față de polițiștii adevărați, adică cei ce lucrează în stradă, este faptul că le este încălcată prezumpția de nevinovăție, ca să nu mai vorbim despre susținerea și ajutorul pe care în mod normal șefii, instituția și organizațiile sindicale ori profesionale ar trebui să i le acorde amărâtului ce își asumă zi de zi niște riscuri odată cu serviciul din stradă.

Păi când vreodată un ditamai polițistu' lu pește ce a întocmit toată viața lui tabele și situații, de altfel niște documente „vitale” pentru munca de poliție și care a văzut un hoț numai prin ziare sau la televizor se va alege cu un denunț calomnios, sau o simplă reclamație din partea unui infractor? Niciodată, pentru că el nu are contact cu publicul.

Așa că primele trei criterii, implicarea în fapte cu caracter penal (atenție, aici este vorba doar de implicare, nu despre o hotărâre a unei instanțe rămasă definitivă), analiza antecedentelor disciplinare și comportamentul necorespunzător cerinţelor de etică şi deontologie profesională, se întâlnesc în general la cei ce au contact cu infractorii, cocalarii, șmekerii de doi lei, prietenii șefilor și alte asemenea specimene.

Iar după cum știm, numai cine nu muncește NU greșește. Așa că acum vă puteți imagina ce formațiuni vor fi decimate de „corecta selecție”.

In plus, această „curățenie” din 2011 va deprofesionaliza imediat și pe termen scurt și mai mult Poliția Română, întrucât știm bine că un polițist bun în operativ, care să anticipeze, să vadă anumite lucruri ce pentru alții nu au nicio importanță, să știe ce să vorbească cu un suspect, etc ... se formează abia după câțiva ani și cei ce au stat până acum la „scuteală” ... vor găsi metode să se reîntoarcă ori să-și păstreze acele „locuri călduțe”.

Ups ... iar am scris mult, așa că mă opresc aici. :D

treaba o sa fie simpla: scoate cumetrii din berouri, lasa la vatra prostimea , in toamna vin bobocii din scoala, cumetrii inapoi la birouri iar tineretu in strada...pam pam!

• Apreciez 1

Link către postare
bendar

http://www.evz.ro/detalii/stiri/reforma-lui-igas-politistii-pleaca-militienii-raman-919146.html

Nu stiu daca s-a mai postat link-ul, dar daca se aplica e clar ca iarasi amana avansarea in grad de la scoli, desi termenul in care nu poti sa reangajezi (cel putin la angajari colective) nu e de 2 ani, ci de 9 luni. Asa ca daca se aplica din aprilie sa ne asteptam ca ne angajeaza prin ianuarie :doh:

Link către postare
Marius

Altfel cei disponibilizati vor actiona ministerul in judecata si au sanse reale sa castige procesele.

Link către postare
baietelu

„Ca o concluzie, bugetul de stat al anului 2011 vizează continuarea consolidării fiscale. Dacă, în anul 2010, s-a făcut o ajustare destul de brută a numărului de salariaţi, în 2011 trebuie să se treacă pe ajustarea fină, dându-se atenţie sectoarelor care au nevoie de personal în plus, precum Sănătatea şi sectoarelor care au personal în plus, precum Finanţele şi Internele“,

„În zona Poliţiei este un proces de birocratizare foarte puternic. Nu cumva s-ar putea face Inspectorate de Poliţie Regionale? România va intra într-o perioadă în care-şi va consolida situaţie economică“,

Acestea sunt declaratiile pres. Traian Basescu.Ce credeti?N-ar fi mai bine sa plece el?

de multe ori ma gandesc ca asta vrea sa distruga definitiv tara asta si toate valorile ce au mai ramas in ea...oare e vreodata treaz asta?

Link către postare
username

Adevarul este ca la mine, la IJPF, daca deschizi o usa de birou cad vreo 10 insi de acolo...la secretariat sunt 6 insi, pe care daca-i intrebi ceva, niciunul nu stie sa raspunda si se tot intreaba unul pe altul...ba chiar au si un sef...

Nu zic ca prostanul ala ce-l avem presedinte stie ce spune, ca nu e asa...dar in operativ suntem vai de capul nostru, si mi-e ca tot noi vom fi cei amenintati de aceste disponibilizari...

Link către postare
Marius

Se zvoneste ca in urma disponibilizarilor din MAI ar urma sa fie dati afara peste 3.000 de pompieri, 1.500 de politisti, 2.000 de jandarmi si 1.000 de politisti de frontiera.

Detalii aici:

Link către postare
alin2770

cu aceste disponibilizari vor fi cazuri in care oameni pregatiti vor fi dati afara si cei care au stat la "umbra" si nu au avut sanctiuni vor ramane.

Link către postare
Dan

sursa ziarul Ziua de Constanta

40 de poliţişti puşi la dispoziţie chemati azi în sala IPJ Constanţa

În sala mare a Inspectoratului Judeţean al Poliţiei Constanţa va avea loc azi o întâlnire între conducerea inspectoratului şi peste 40 de lucrători care sunt puşi la dispoziţie după ce pe numele lor a fost demarată urmărirea penală şi a fost pusă în mişcare acţiunea penală. Surse neoficiale arată că şedinţa de azi are strânsă legătură cu restructurarea aparatului central al Ministerului Administraţiei şi Internelor. La nivel naţional, din rândurile Inspectoratelor Judeţene de Poliţie ar urma să fie eliberaţi din funcţii 1.500 de lucrători, iar la nivelul fiecărui inspectorat numărul celor trecuţi pe lista neagră este de aproape 40. Interesant de remarcat că şi cei chemaţi mâine la IPJ Constanţa sunt tot cam 40, mare parte din ei provenind din Serviciul Poliţiei Rutiere, fiind vorba despre lucrători ale căror nume au apărut în dosarul „Mita de la Rutieră". După cum arătam şi în ediţia trecută, primii care vor fi puşi pe liber vor fi poliţiştii urmăriţi penal, dar şi cei care au calificative slabe.

Link către postare
Elvis

Azi la inspectoratele judetene s-au primit alte adrese pentru radierea altor functii.

Ma intreb cate vor sa mai ,,radieze"?

Link către postare
Miadry

Sa se "radieze" pe ei. Ar fi mult mai eficient pentru societatea noastra.

• Apreciez 1

Link către postare
drAGO5

Uitati cum gandeste un prefect si probabil nu este singur. Este un articol preluat din ziarul "Vocea valcii" din data de 28.03.2011.Ce mesaj are prefectul de Ziua Politiei Romane , unde au fost invitati si mai multi deputati si senatori care au primit dealtfel si diplome din partea chestorului, fara a preciza care este meritul acestora. Si aceasta festivitate s-a transformat intr-o intalnire cu iz politic, ziua politistilor fiind furata tot de politicieni.

„Nu aş vrea ca poliţiştii vâlceni să se transforme în agenţi electorali””

• Avertismentele prefectului Ungureanu

REPROŞURI. Prefectul Petre Ungureanu a lansat un atac fără precedent la adresa poliţiştilor vâlceni, pe care i-a avertizat că-şi vor pierde locurile de muncă pentru că „nu şi-au ţinut cascheta pe cap”. El nu s-a oprit aici, reproşându-le oamenilor legii că, în campaniile electorale trecute, unii dintre ei s-au transformat în agenţi electorali. „Am avut ocazii în care colegi de-ai dvs. aveau şorţuleţ, vestă şi tot ce le trebuie pentru partidul care era la putere în comuna respectivă. Nu vă înjosiţi şi rămâneţi demni pentru că toate vin şi pleacă, numai onoarea rămâne” – a spus prefectul de Vâlcea, Petre Ungureanu.

Evenimentul organizat de Ziua Poliţiei la Teatrul „Anton Pann” din Rm. Vâlcea se anunţa a fi unul liniştit, până a lua cuvântul prefectul judeţului Vâlcea, Petre Ungureanu, care, prin speech-ul său a creat rumoare în sală, dar şi nemulţumiri. Prefectul, aşa cum ne-a obişnuit de când se află în funcţie, nu s-a putut abţine să nu se dea în stambă, dându-se mai deştept şi mai frumos decât toţi ceilalţi reprezentanţi ai instituţiilor din judeţului nostru. La începutul discursului său, însă, Ungureanu a susţinut că are o colaborare bună cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean Vâlcea, criticând în schimb vechile conduceri ale acestei instituţii, asupra cărora susţine că planează suspiciunea de corupţie pentru că „erau iuţi de mână”. În sală se aflau, bineînţeles, şi foşti inspectori şefi ai IPJ Vâlcea. „Felicit echipa de conducere a IPJ Vâlcea. Avem profesionişti şi oameni cu care se poate vorbi. Dacă au fost probleme de-a lungul timpului au fost pentru că unii se credeau mai deştepţi decât alţii, unii erau mai iuţi de mână decât alţii sau alţii mai grozavi decât ceilalţi. Eu am avut norocul să ajung în fruntea Prefecturii Vâlcea în acest moment în care şefii structurilor militare din judeţul Vâlcea vorbesc aceeaşi limbă ca şi mine şi, de aceea, avem o bună colaborare. Nimeni nu a încercat să pună piciorul pe grumazul celuilalt şi a fost bine aşa. Am reuşit să fac faţă unor situaţii delicate pentru că aţi fost lângă mine” – a declarat prefectul Petre Ungureanu.

Mai apoi, reprezentantul Guvernului în Vâlcea, pe un ton ameninţător, le-a reamintit poliţiştilor că, în curând, vor avea loc o serie de restructurări la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea, iar unii dintre ei îşi vor pierde posturile ca o consecinţă a faptului „că nu şi-au ţinut caschetele pe cap”. Atacul prefectului Ungureanu nu s-a oprit aici, însă, el reproşându-le oamenilor legii din Vâlcea că în campaniile electorale trecute, unii dintre ei s-au transformat în agenţi electorali. El i-a avertizat pe această cale să-şi păstreze demnitatea. „Suntem într-o perioadă în care se pune bază pe profesionalism. Veţi trece inerent, ca şi alte instituţii, printr-un fenomen dureros, acela al reducerilor de personal. Pe de altă parte, este şi perioada în care, ca şi toamna frunza, cascheta cade că nu mai suportă. Este şi perioada în care toţi cei care nu au fost în stare să-şi ţină cascheta pe cap şi capul pe umeri acum nu ar mai trebui să se plângă. Deşi este dureros să te desparţi de un coleg sau subaltern, atunci este bine să se întrebe şi ei de ce au fost «aleşi». Ştiu frământările conducerii IPJ Vâlcea pentru că discutăm zilnic despre problemele poliţiştilor vâlceni. Cu toate acestea nu vreau să ratez ocazia, pentru că ne apropiem de alegeri, să vă rog să ne folosim de experienţa pe care am avut-o în alegerile trecute şi să nu avem probleme majore. Nu aş vrea ca subalternii dvs. să se transforme în agenţi electorali. Trebuie să ştim cu toţii că suntem angajaţi ai Guvernului României şi vă reamintesc că partidele se succed, prefecţii vin şi pleacă, preşedinţii de CJ şi primarii la fel. Nu vă căsătoriţi, nu vă încuscriţi cu politicienii. Am avut ocazii în care colegi de-ai dvs. aveau şorţuleţ, vestă şi tot ce le trebuie pentru partidul care era la putere în comuna respectivă. Nu vă înjosiţi şi rămâneţi demni pentru că toate vin şi pleacă, numai onoarea rămâne” – a mai spus prefectul de Vâlcea, Petre Ungureanu.

Link către postare
dorian

Din informațiile pe care le dețin la acest moment se pare că din cadrul Poliției Române nu se vor face disponibilizări. Se pare, spun se pare, vor fi desființate polițiile locale. De altfel, de la o persoană destul de avizată zic eu (un prim-procuror de parchet județean) am aflat că în aproximativ un an de zile polițiștii de Poliție judiciară vor desfășura activitățile de cercetare penală în sistemul actual Parchet-DIICOT. Ce spuneți?

Am văzut mai sus câteva comentarii legate de polițiștii puși la dispoziție și in să precizez că, în cazul unor eventuale disponibilizări din Poliția Română, ei vor rămâne sigur în rândurile ei întrucât au o situație incertă, iar angajatorul nu poate lua o decizie în cazul lor. Probabil că în urma adoptării noului cOD aL mUNCII va fi mult mai ușor să ne dea pe toți afară. Nu cumva asta a fost și ideea, de au tot amânat disponibilizările până acum?!

Toate cele bune, dragi colegi.

Link către postare
Elvis

Dorian o sa ai surprize.

Link către postare
Cristi

drAGO5, prefectul asta Ungureanu este un gretos croit dupa chipul si asemanarea tuturor PDL-ilor si cu atat mai mult a tatucului Basescu. Aceeasi placa stricata cu disponibilizarile o baga din top si cand a fost bilantul pe anul 2010 la I.P.J. Valcea, vorbind ca un fel de semizeu, iar ai nostri sefi din sala taceau malc stand in pozitia ghiocelului, exceptandu-l pe domnul Florica de la TF care i-a dat peste nas inclusiv lui Cabulea. Cine a fost acolo din Valcea, stie la ce ma refer. Nu ai ce sa ii ceri cretinului astuia de Ungureanu, asta e ala care a spus despre copiii aia dintr-o comuna a judetului Valcea, nu ii mai retin numele, care mergeau 25 de km pe jos prin padure pentru a ajunge la scoala, riscand sa fie mancati de animalele salbatice, ca mersul pe jos e sanatos. E un ingamfat nenorocit si dupa comportamentul pe care il afiseaza dovedeste o prostie crasa, in niciun caz inteligenta.

Modificat de Kmcoio

Link către postare
Catalin
„Suntem în plin proces de restructurare, în momentul de faţă, la nivelul Ministerul Administrației şi Internelor (MAI). Urmează ca până la jumătatea lunii octombrie să mai plece încă 5.000 de oameni din structurile MAI. Au părăsit sistemul aproximativ 5.000 de oameni până în momentul de faţă, începând cu 1 aprilie 2011. Urmează ca, în perioada 15 - 16 septembrie, cei puşi la dispoziţie de la Jandarmerie şi de la ISU să fie disponibilizaţi, urmând ca cei de la Poliţia de Frontieră şi Poliţia Română să părăsească sistemul în prima jumătate a lunii octombrie. În total, vom avea, începând din 15 octombrie, cu 10.000 de oameni mai puţin în structurile MAI şi, practic, aici ne vom opri într-o primă fază

a declarat Traian Igaş.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.