Jump to content
POLITISTI.ro
Sign in to follow this  
Dan

Duminica noaptea liber la plimbari fara rovigneta

Recommended Posts

Dan

Dacă nu aveţi rovinietă şi vreţi să efectuaţi un drum extraurban fără emoţii, duminică, între miezul nopţii şi cinci dimineaţa aveţi la dispoziţie o fereastră oferită de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). Conform acesteia, sistemul de emitere, gestiune, control şi monitorizare a rovinietei nu va funcţiona duminică noaptea, din cauza efectuării unor activităţi de up-grade şi mentenanţă. În intervalul 0.45 - 3.15, sistemul va fi oprit, neputându-se elibera roviniete în niciunul din punctele de distribuţie. De asemenea, din cauza opririi planificate a sistemului, nu vor fi aplicate sancţiuni contravenţionale utilizatorilor care nu deţin rovinietă valabilă în data de 13 decembrie, în intervalul orar 0.30 - 5.00. Rovinieta electronică a intrat în vigoare începând din 1 octombrie pe întreg teritoriul României. Tot de la 1 octombrie a fost introdus şi tariful de utilizare a reţelei de drumuri naţionale pentru 90 de zile, aplicat la toate categoriile de vehicule. Tarifele rovinietei rămân neschimbate. Rovinietele achiziţionate deja îşi menţin valabilitatea până la data expirării.

maxu08

am avut o urgenta in ziua de joi si am plecat pe DN1 spre Ploiesti fara rovigneta cumparata (masina este noua, abia am inmatriculat-o). sunt curios daca imi vine amenda prin posta.

Catalin

Și ce mașină ți-ai luat în vremurile ăstea de criză profundă?? B)

maxu08

un Hyunday i30 :) in materie de masini nu sunt pretentios - sa tina la tavaleala, garantie mare si sa consume putin. la 5 ani (cind se termina garantia, in general) le vind si imi iau alta. Mai am un Volvo XC90 insa sotia se plimba cu el 99% din timp.

• Upvote 1

Cristi

....pentru cine nu stie, Maxu08 castiga si cate 10 k euro pe luna in perioadele bune. Asa ca nu va agitati. :emo-yessir:

maxu08

nu imi mai face reclama, sunt insurat deja :) daca as fi avut resursele materiale de astazi cind eram burlac .... alta viata :)

Catalin

Ba din contră, e mai bine că nu le-ai avut pe vremea burlăciei. :clip:

Sinceritatea sentimentelor scade și capacitatea de a trece peste incompatibilități crește, direct proporțional cu consistența veniturilor. :naughty:

Cristi

Cataline, datorita rationamentului tau eu iubesc si sunt iubit cu PASIUNE...dar pasiune nene, intelegeti voi? :naughty:

Edited by Kmcoio

maxu08

atunci de va plingeti ca salariile sunt mici? cel putin aveti dragoste pura din partea consoartelor :) asta conteaza, nu?

Catalin

Contează până faci alegerea ... după aceea încep să apară necesitățile, copii, casă, rate, etc