Jump to content
POLITISTI.ro

Intalnire placuta cu un MCV

yo3ies
 Share

Recommended Posts

In noaptea asta in jurul orei 1.30 venind de la o cafea calare pe bicicleta la intersectia Viilor cu Constantin Istratii Se face Rosu la semafor si desi nu era nimeni eu -am oprit, la un moment dat apare langa mine un Logan MCV cu radar si patru politisti, cel din dreapta fata deschide geamul si imi spune ca sunt primul biciclist pe care il vede la stand la rosu la semafor, s-a pus verde si am plecat. Daca cumva citeste pe aici ii transmit o rugaminte, caci nu am mai apucat, sa ii sanctioneze pe toti biciclistii care trec pe rosu, inclusiv eu ca biciclist am fost jenat de cei care nu respecta culoarea semaforului.

• Upvote 7

Da, esti printre putinii biciclisti care opresc la semafor. Din pacate, pentru ca nu isi pun doar propria viata in pericol, ci si pe a conducatorilor auto, ce pot face usor accidente incercand sa-i evite.

yo-man, oprirea la semafor, chiar si ca biciclist mi se pare nu de bun simt sau in respectarea legii, dar pe timp de noapte este o necesitate. am inteles ca este o moda, ruleta ruseasca cu masina (daca este mit, accept orice corectie) si ca biciclist, sa fi prins in intersectie "pe verdele tau regulamentar"  ... da bine la stirile de la ora 5 ... :(
in ton cu discutia si cu cele scrise de tine, ca fost pedaliator in epoca de aur, in situatia descrisa de tine "POATE" m-as fi hazardat sa trec, dar nu prin intersectie ci m-as fi deplasat catre cea mai apropiata trecere de pietoni, unde, dupa o asigurare extrema si PE LINGA BICLA ..... POATE (!!!!!!) as fi trecut

• Moderator

Vezi ca noile modificari ale codului rutier interzic ca biciclistii sa treaca pe bicicleta pe trecerea de pietoni.

Da eu circul pe sosea, ma inscriu pentru stanga pe banda de stanga la fel ca orice alt vehicul merg pe sosea si la trecerea de pietoni stiam de traversat asa, inca nu sunt eu lamurit ce piste mai sunt deschise si care nu dar in afara de kiseleff ma gasiti doar pe sosea. in rand cu masinile si cu cainii care astazi m-au capsat pe Valea Cascadelor din mers chiar pe sosea, e o senzatie tare neplacuta la 15-20 km h cu cainii pe dreapta si masinile cu 60 pe stanga si am avut de a face cu prostia locala din sectorul 6 ca ei se ocupa de caini, sun la ei sa trimita hingherii si imi zic da mai lasa-ne domne ca e duminica si ceva de dulce la telefon.

Si acum am de facut ceva vizite la spitalul Colentina pt Anti Rabic

• Upvote 1