Jump to content
POLITISTI.ro
Sadop15

Poliţie judiciară

Recommended Posts

Sadop15

Bună ziua !

Şi eu mi-aş dori să urmez o carieră în Poliţie . Mai exact aş dori să devin ofiţer de poliţie judiciară .

Am înţeles că am nevoie de Academia de Poliţie , arma Poliţie şi în anul 2 să aleg specilizarea pe ştiinţe juridice.

Este adevărat ? Pot urma această meserie şi dacă am terminat Facultatea de Drept ? În ce circumstanţe ?

După terminarea Academiei voi fi repartizat pe un post de ofiţer de poliţie judiciară ? Căt este salariul unui debutant ?

Am mai auzit şi că dacă ai o vechime de 5 ani pe post de ofiţer judiciar poţi da examen pentru funcţia de procuror , fără să fii nevoit sa mergi la INM. Aşa este ? Sunt şanşe să fii admis ca şi procuror?

Mulţumesc anticipat !

Edited by Sadop15
  • Downvote 4

RPG

In mod normal termenul de politie judiciara se foloseste pentru cei de la Investigatii Criminale dar trebuie sa stii ca majoritatea structurilor au oameni care fac parte din politia judiciara( Combaterea Criminalitatii Organizate, ofiteri de Politie Economica ce au ca atributii intocmirea de dosare penale pe linia lor de munca, Politia Rutiera, etc)

Daca e sa ne referim la cei de la Investigatii Criminale, atunci in anul 2 trebuie sa alegi profilul "Investigatii Criminale"(specializarea stiinte juridice o ai pe orice profil)  si de regula, dupa terminarea facultatii vei fi repartizat la o structura de investigatii criminale in functie de nevoile MAI.

Facultatea de Drept ai terminat-o la buget? Stiu ca a fost o intreaga discutie ca daca ai fost la buget la o alta facultate sa nu poti urma cursurile ADP dar nu stiu exact cum a ramas. Daca facultatea a fost facuta cu taxa nu e niciun fel de problema.

Iti confirm si faptul ca dupa 5 ani lucrati in politia judiciara poti da concurs direct pe loc de magistrat fara a termina INM-ul.

Salariul, avand in vedere stresul la care esti supus zilnic si conditiile de munca este mic dar daca nu esti "mana larga" te descurci cu el.

Edited by RPG
  • Upvote 2

Sadop15

Deci daca eu termin Dreptul in cadrul Academiei , ce post voi ocupa ?

danpin

Tu ce post ti-ai dori?

• Upvote 2

Sadop15

Ofiter de politie judiciara.

Alex87

Adica pe Investigatii Criminale ca politie judiciara pot fi si cei de la Investigarea Fraudei si cei de la Rutiera.

Poti lucra in cadrul compartimentului de I.C. si daca ai absolvit ciclul de 3 ani din cadrul Academiei de Politie, nu trebuie neaparat sa faci 4 ani la Drept.

Sadop15

Am înţeles asta . Însă chiar dacă fac cei 4 ani la Drept , tot pot ocupă această funcţie ?

Marius

Nu ai înţeles nimic, degeaba se chinuie oamenii ăştia să-ţi expice.

Sadop15

Am înteles că dacă dau la OSP în anul 2 pot să-mi aleg Ivestigaţii Criminale şi la sfârşitul celor 3 ani de studiu să lucrez în acest domeniu .

Poate am mai făcut câteva greşeli , îmi pare rău .

Însă dacă eu termin 4 ani la Drept ( în cadrul Academiei ) , pot să ocup această funcţie ? Sau trebuie neapărat să fac 3 ani la OSP ?

Mulţumesc tuturor şi scuzaţi deranjul !

drAGO5

La capitolul logica nu stai bine deloc. Ca sa intri la o scoala de politie mai intai trebuie sa treci un test psihologic. Termina liceul, ia BAC-ul invata serios pentru admitere si pana atunci pricepi ce este cu politia judiciara.

• Upvote 1

Sadop15

Crede-ma , stiu ce pasi trebuie urmati .

Insă , după tine , înainte să dai admiterea la o facultate , nu trebuie să ştii mai întâi cu ce se mănâncă ?

Ce specialităţi are , ce ieşi după etc .

Nu înteleg cu ce am greşit dacă am vrut să mă informez .

Zic că e mai bine să ştii ce e cu acea facultate înainte să dai admiterea .

Catalin

Hai că îmi încerc eu norocul.

Cei ce fac 4 ani la drept, nu au deloc un avantaj în privinţa ocupării după absolvire a unui loc la investigaţii criminale, crimă, fraude, arme, etc Ba din contră, unii ar spune că şansele sunt ceva mai reduse, prioritate având în mod normal cei ce termină cu un profil pe o astfel de specializare.

Avantajul celor ce fac patru ani este că termină având şi o licenţă similară absolvenţilor unei facultăţi de drept pe lângă licenţa privind specializarea în munca de poliţie.

Sadop15

Multumesc frumos , Cătălin ! Dacă îmi erau oferite aceste detalii de la început nu ne mai lungeam aşa . Multumesc şi celorlati care şi-au rupt din timpul lor pentru a-mi răspunde. Baftă în continuare !

• Upvote 1

rustiandreea

Scuze ca intervin ,dar vroiam sa va intreb: Daca vreau sa dau la scoala de agenti de politie Septimiu Muresan din Cluj am posibilitatea sa-mi aleg o specializare cum ar fi criminalistica?

p.s.:sunt doar intr-a 11-a dar ma pasioneaza ramura asta si as vrea sa urmez scoala de politie :D

Marius

Da, poți.

Henrieta

Buna seara. 

Sunt la Universitatea Ovidius ,Facultatea de Drept si Stiinte Administrative, specializarea Politie Locala si as vrea ca dupa ce termin sa ma angajez in politia judiciara. Este posibil? Multumesc. :)  

Edited by Henrieta
  • Downvote 11

BGeorge

Nu.

Daca vrei sa fii politist trebuie sa termini Academia de Politie sau una din scolile de politie.

Marius

Buna seara.

Sunt la Universitatea Ovidius ,Facultatea de Drept si Stiinte Administrative, specializarea Politie Locala si as vrea ca dupa ce termin sa ma angajez in politia judiciara. Este posibil? Multumesc. :)

Cu specializarea asta poţi să-ţi alegi un rond de panseluţe pe care să le păzeşti. :))

• Upvote 7

Sache

...sau vreo gradinita ori scoala, ca sa o pazesti!

Auzi, specializarea "politie locala", de parca ai nevoie de facultate pentru a lucra ca impostor la primarie. Este de ajuns doar liceul, chiar si la seral!

Henrieta

Multumesc, o sa ma orientez spre alte specializari.

minutzu

Henrieta, va asigura loc de munca cand terminati sau va cautati voi?! Ca m-ar interesa si pe mine. ;)