Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate - auto înmatriculat în Romania

Postare recomandată

emilvef

Multumesc , de circulat nu circul dar ma refeream la inmatriculare in primavara sa  mi accepte fisa si contractul vechi ,eventual sa mi mai puna o stampila cu data recenta pe fisa , finantele? ajuta?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

Va trebui sa scoti atunci alt certificat fiscal de la primarie.

L

Link către postare
emilvef

Fiscal de la mine nu i problema  numai de la vanzator sa nu mi ceara ca la el e scos de la finante ,nu mai bine sa mi mai puna o stampila pe fisa cu data recenta?MS!

Link către postare
andreiu

Buna ziua, am o nelamurire : 

As dori sa cumpar o masina de la o persoana juridica. Masina este deja inmatriculata pe RO - fara taxa de mediu platita. O sa am contract v-c, fisa fiscala si absolut toate acetele de la masina. Eu doresc sa o vand mai departe unei persoane. O sa merg sa o inregistrez la mine la fisc, iar in momentul vanzarii o sa ii ofer cumparatorului fiscal de la mine si o sa facem contract v-c. Intrebarea este daca este in regula cum doresc sa procedez si cat timp pot circula cu numerele vechiului proprietar ? Pot ulterior sa scot numere rosii ? Va multumesc! 

Link către postare
Catalin

Dacă maşina a fost înmatriculată în România, nu se mai pot obţine numere roşii.

Link către postare
andreiu

Am inteles. Dar pot sa procedez cum am mentionat mai sus pentru revinderea ei? Multumesc.

Link către postare
andr4

buna ziua

in cazul neinmatricularii vehiculului cumparat in perioada de 30 de zile, ce se poate intampla?

Modificat de andr4

Link către postare
25tess

Se pot intampla mai multe lucruri neplacute pentru tine, tocmai de aceea e mai bine sa nu te gandesti la acest lucru si sa respecti prevederile legale.

Link către postare
George9328

Salut, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu problema mea: de curand mi-am cumparat o masina, am facut act de V-C, proprietarul mi-a dat fisa fiscala pe care am inregistrat-o pe numele meu, precizez ca in talon a scris instrainat care...si semnatura nu am data nimic altceva...bun, acm intrebarea mea este urmatoarea: cat pot circula cu numerele proprietarului din talon ?  am un termen? sau pot merge mai mult pt a ocoli taxa de inscriere?...Multumesc, astept sfaturi.

Link către postare
Marius

30 zile.

Link către postare
George9328

am inteles, am sa ma duc zilele acestea sa o inscriu, multumesc pt ajutor.

Link către postare
Cypa

Buna ziua,imi cer scuze daca nu postez unde trebuie.Acuma cateva zile am cumparat o masina de la un doctor,acesta a cumparat-o  acuma un an de la o alta persoana.Doctorul nu a trecut masina pe el in timp de 30 de zile desi avea toate actele.Din cate m-am documentat eu ca sa pot trece masina pe mine imi trebuie fiscalul persoanei de la care a cumparat doctorul masina.Am luat legatura cu el s-a dus sa scoata fiscalul,i l-au dat dar dupa aceea i l-au anulat spunand ca el a mai scos odata fiscalul pentru masina si ca masina apare radiata de pe numele lui.Nu inteleg cum apare radiata daca nu a dus fisa de radiere si numerele ca sa o scoata de la impozit?Se scoate automat de la impozite daca faci un contract de vanzare cumparare si scoti fiscalul pe acesta scriind :" Prezentul certificat s-a eliberat pentru: radiere auto".?

Link către postare
Marius

Unde a fost radiată sau unde apare maşina radiată?

Link către postare
Cypa

Cei de la Fiscal i-au spus ca masina nu mai apare pe numele lui,ca a fost radiata.Eu nu inteleg cum nu apare pe numele lui daca doctorul nu a inscris masina pe el.

Link către postare
TTi

Din cauza scumpirii rca-ului sunt nevoit sa-mi trec masina pe numele unui parinte(am sub 30 de ani). Un mecanic mi-a spus ca datorita faptului ca transcrierea se va face in familie, va trebui transcrisa doar la circa financiara, nu se schimba nimic in talon, apoi se va putea face o asigurare pe numele unui parinte si va fi valabila. Este posibil asa ceva? Masina este din 2006, inmatriculata in Romania dar cand am cumparat-o in 2011 nu se platea taxa de poluare pentru cele deja inmatriculate, eu stiam ca la vanzare cumparatorul plateste taxa de poluare, in cazul meu cum se va face(in talon si la fisc este trecuta pe numele meu acum)?

Link către postare
danpin

Pai daca ti-a spus mecanicul... mergi pe mana lui...

Nu te astepta sa primesti pe acest forum sfaturi cum sa eludezi plata unor taxe si cum sa dai o aparenta legalitate unei simulari a transferului dreptului de proprietate pentru un bun!

Modificat de danpin
  • Apreciez 3

Link către postare
TTi

Pai este legala treaba? Asigurarea va fi valabila? De asta intreb aici, ar fi mai ieftin pentru mine sa procedez asa, dar decat sa nu fie valabila asigurarea...

Link către postare
taticu88

si eu sunt curios de acest aspect, daca masina este pe numele unui membru al familiei si este condusa de alt membru, desi in asigurare ca proprietar si utlizator este mama sau tata. este valabila atunci asigurarare?

Link către postare
Marius

Aţi întrebat la societăţile de asigurare dacă acordă despăgubiri în astfel de situaţii?

Link către postare
Crapu

Salutari stimati domni,

Vin cu o intrebare chiar daca mi-am conturat deja o mica dar foarte neclara parere citind postarile anterioare. Imi cer scuze pentru lunga postare dar vreau sa explic cat mai clar pentru a putea primi un raspuns cat mai exact. Problema se pune in felul urmator

Vreau sa achizitionez un autoturism euro 4 an fabricatie 2007 si inmatriculat prima oara in ianuarie 2008.

Exita 3 entitati:

A-primul proprietar, firma.

B-cetatea (samsar).

C-vanzator (clientul lui B) persoana de cetatenie straina (sigur nu are rezidenta in Ro).

D-eu.

A a inmatriculat autoturismul in ianuarie 2008 si ulterior a instrainat autovehicolul lui B in 2012 (asta fiind data de pe certificatul fiscal - fiscal scos de A in data de 15.10.2012 si luat in evidenta lui B in 17.10.2012).

B a plimbat autoturismul ca pe sfintele moaste o perioada, probabil una foarte scurta, dupa care l-a vandut lui C (cetateanul strain)

C a plimbat si el ca pe sfintele moaste autoturismul si acum vrea sa-l vanda lui D, iar D vrea sa-l cumpere ca-i place si are dreptul asta. Problema este ca C nu l-a luat in evidenta organului fiscal (nu cred ca avea cum) si a mers pe numerele de inmatriculare al lui A cu certificatul de inmatriculare al lui A (pe certificat nu este trecut numele persoanei catre care se intentiona instrainarea).

Intre B si C exista un contract de vanzare cumparare, intre A si B sigur exista un contract de vanzare cumparare chiar daca nu l-am vazut si un certificat fiscal. D vrea sa cumpere autoturismul si se loveste de niste chestii:

1 - D nu stie daca taxa a fost platita in ianuarie 2008 (se va afla intr-un final).

2 - Cum cumpara D masina asta daca nu exista continuitate fiscala iar B, ca orice samsar care se respecta nu este de gasit?

3 - Ipotetic vorbind, D prinde presiune in instalatie si cumpara autoturismul si merge in aceleasi conditii ca B si C. Ce poate sa pateasca D? O poate D trece la financiar daca nu exista continuitate fiscala?

Off topic: Cat va mai tine circul asta cu taxa/gluma proasta/chenzima/bir/timbru/etc de mediu? Cate incurcaturi/nevi/draci/peri albi/boli de ficat/neuroni morti/etc mai face taxa vietii (a se citi timbru de mediu)?

Multumesc anticipat si-mi cer scuze pentru lunga postare.

Semnat C.

Link către postare
Marius

Pentru ca tu să poți cumpăra autoturismul trebuie să ai contractele de vânzare încheiate de către toți deținătorii, (inclusiv contract de vânzare cumpărare încheiat între A și B). Fără documentele respective nu poți înmatricula mașina pe numele tău.

Referitor la opțiunea de a circula cu mașina fără a perfecta documentele de transcriere a dreptului de proprietate, nu e decât o chestiune temporară, pentru că în situația în care îți este reținut certificatul de înmatriculare, acest document nu poate fi ridicat de la poliție decât de proprietar (persoana menționată în rubrica respectivă a certificatului de înmatriculare).

În locul tău nu aș cumpăra o astfel de mașină. Baftă!

Link către postare
Crapu

Multumesc pentru raspuns! Nu trag decat o singura concluzie din toata chestia asta, cat de curand se va ajunge la situatia in care un cetatean se va duce la biroul de inmatriculari (asta daca isi va duce la sfarsit procesul de transcriere a dreptului de proprietate datorita timbrului de mediu) cu mai multe cuntracte de vanzara cumparare decat restul de documente necesar transcrierii.

In alta ordine de idei, samsari au fost si vor fi, sunt multi ai dracu si n-au nicio boloala, le bagam bani in buzunare, chiar foarte multi. Stiu caz in care a cumparat masina la 4300 si a postat anunt cu ea la vanzare la 5600.

Scuze de off topic, sunt putin agitat din cauza acestei practici, ca la noi la nimeni.

Spor,

C.

Modificat de Crapu

Link către postare
Catalin

Samsari sunt şi prin alte ţări, diferenţa este că acolo nu sunt aşa mulţi liberi profesionişti, ci sunt patroni ai unui parc auto. Înainte de 89 era ilegal să cumperi ceva în scopul revânzării la un preţ mai mare, se numea speculă. Acum e perfect legal şi cea mai mare parte a economiei actuale se bazează pe aşa ceva, acum se numeşte "adaos comercial".

Link către postare
Cromatic

in certificatul de inmatriculare o singura persoana poate fi mentionata ca proprietar. Cu acordul proprietarului mai poate mentionata in certificat inca o persoana dar aceasta va avea calitatea de utilizator al autovehiculului.

Utilizatorul inscris in CI poate incheia RCA-ul legal pe numele lui?

Mai am o nelamurire, pentru o masina in care sotia este inscrisa ca proprietar in acte, poate fi reinmatriculata pentru a fi inscris sotul ca proprietar fara plata timbrului de mediu ?

Ce regim juridic are un bun comun? ( daca sotia este inscrisa in acte, sotul poate circula cu masina fara nici-o restrictie?) 

Link către postare
Sache

1. Nu! Polita de asigurare de raspundere civila auto RCA se incheie pe numele detinatorului autovehiculului (cel mentionat in C.I.), dar se pot mentiona in polita si datele unui utilizator, dar, in acest caz, creste contravaloarea politei respective.

2. La schimbarea proprietarului, daca nu s-a platit taxa de inmatriculare sau taxa de mediu, se va plati aceasta taxa.

3. Bineinteles! Autoturismul sotiei poate fi condus pe drumurile publice de catre sot daca acesta detine permis de conducere valabil, iar autoturismul detine o polita R.C.A. valabila si are I.T.P. valabila, fara nicio alta restrictie. Acest lucru este valabil si pentru alte persoane, nu numai pentru sot.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Crixtine
      de Crixtine
      Buna ziua,
      Astazi am achizitionat un automobil SH, detin toate actele, si maine doresc sa il integistrez la financiar si sa il inmatriculez.
      Nu vreau sa schimb numerele, si stiu ca trebuie RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar (Eu). Actualul proprietar mai are RCA valabil pana la 15.03 anul curent (8 zile). Intrebarea mea este: pot sa fac RCA ul pe numele meu incepand cu data expirarii fostului proprietar, 16.03.2018?
      Daca nu, ,cu ce data trebuie incheiata asigurarea RCA, avand in vedere ca ma prezint pentru inmatriculare in data de 08.03.
      Multumesc anticipat. 
    • Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.